Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomír Arpáš dva mesiace po odchode z tajnej služby začal spolupracovať so spoločnosťou Penta cez firmu Barkont, informovala o tom vo štvrtok Via Iuris. Arpáš mal podľa nej dodávať analýzy v oblasti zdravotníctva. „Týmto v podstate potvrdili autentickosť časti spisu Gorila, kde sa hovorí o tejto spolupráci,“ povedal vo štvrtok novinárom na tlačovej besede Via Iuris Marek Vagovič. Arpáš podľa spisu Gorila mal predať nahrávky z bytu na Vazovovej ulici finančnej skupine Penta za štyri milióny korún, ďalšie dva mal podľa Gorily zaplatiť bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek. Penta aj Arpáš dnes podľa M. Vagoviča priznávajú, že spolupracovali, peniaze od Penty však nedostával za predaj nahrávky, ale za reálnu prácu v oblasti zdravotníctva. Viac na Aktuality.sk.

Nadácia Zastavme korupciu a Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) vo štvrtok požiadali Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a Európsku investičnú banku, aby preskúmali podmienky PPP projektu pre diaľnicu D4 v Bratislave a rýchlostnú cestu R7 z Bratislavy smerom na Dunajskú Stredu. Od NKÚ žiadajú vykonať mimoriadnu kontrolu projektu pripravovaného ministerstvom dopravy. Zdôvodňujú to viacerými závažnými pochybeniami pri obstarávaní a vypracovaní štúdie uskutočniteľnosti projektu.

Vyše 300 ľudí, prevažne učiteľov, sa vo štvrtok zišlo na akcii Zraz dlhých nosov na Námestí slobody pred Úradom vlády SR v Bratislave. Učitelia vyjadrili na zhromaždení svoju nespokojnosť so súčasným stavom školstva. Zhromaždenie organizovala Iniciatíva bratislavských učiteľov, chcela tak pripomenúť vláde sľuby a naštartovať tak zmenu zle fungujúceho školského systému na Slovensku. Iniciatíva spustila petíciu za požiadavky sformulované vo výzve Slovenskej komory učiteľov vláde SR. K nim patrí požiadavka zvýšiť platy od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Rozpočty rezortov školstva a vnútra by sa tiež podľa nich mali zvýšiť o 400 mil. eur.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) zas žiada v rozpočte pre zdravotníctvo na rok 2016 o 95 miliónov eur viac, ako navrhuje vláda. Podľa prezidenta asociácie Mariána Petka len tak budú regionálne nemocnice schopné zvládnuť ďalšie zvyšovanie platov lekárov. Budúci týždeň chce asociácia zvolať odvetvovú tripartitu. Podľa Asociácie nemocníc Slovenska je potrebné pre rok 2016 zvýšiť odvody za poistencov štátu, teda dôchodcov, deti či študentov, a to z navrhovaných 4,3 na 4,6 percenta.

Európska komisia v aktuálnej jesennej prognóze očakáva tohtoročné posilnenie výkonu slovenskej ekonomiky o 3,2 %. Po budúcoročnom spomalení na 2,9 % sa má tempo rastu opäť zrýchliť na 3,3 % v roku 2017. Viac informácií.

Ministerstvo dopravy vyhlásilo verejnú súťaž na komplexné poradenstvo v oblasti implementácie nového Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) 2014 - 2020. Predpokladaná cena služieb na štyri roky je 17,24 mil. eur bez dane (20,69 mil. eur vrátane dane). Predpokladaný rozsah poradenských služieb je 157 tisíc expertných hodín. Zákazka bude spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci technickej pomoci OPII.

Skupina Slovak Telekom dosiahla za tri kvartály tohto roka celkové konsolidované výnosy 571,3 milióna eur. V medziročnom porovnaní to prestavuje takmer rovnakú úroveň. Informovala o tom vo štvrtok spoločnosť. Upravený zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) mierne klesol o 0,9 % na 232 miliónov eur. Všetky dcérske spoločnosti zaznamenali medziročný rast výnosov za deväť mesiacov roka 2015. Najvyšší nárast, konkrétne o 16 % pri výnosoch 25,1 milióna eur, vykázala opäť Digi Slovakia. Dcéry Zoznam a Zoznam Mobile rástli medziročne o 7 % a dosiahli 5,6 milióna eur. Výnosy dcérskej firmy PosAm stúpli oproti minulému roku o 2 % na 27 miliónov eur.

Poisťovňa Generali zaznamenala od začiatku januára do konca septembra tohto roka 383 špekulatívnych pokusov o získanie poistného plnenia. Celková výška uchránených finančných prostriedkov predstavuje za toto obdobie viac ako 1,7 mil. eur. V porovnaní s minulým rokom je to podľa vyjadrení spoločnosti nárast o 9,17 %.

ČSOB stavebná sporiteľňa dosiahla ku koncu septembra čistý zisk 1,3 milióna eur. V medziročnom porovnaní je to podľa zverejnených informácií nárast o 7,4 %. Čisté úrokové výnosy spoločnosti stúpli o 11,5 % na 5,1 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií boli v deviatich mesiacoch na úrovni 1,7 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástli o 3,2 %. Špekulatívne a nekalé praktiky poisťovňa odhaľuje najčastejšie v oblasti poistenia motorových vozidiel, ide až o 93 % prípadov. Často sa vyskytujú nafingované parkovacie škody, či úmyselne vyvolané dopravné nehody. Nasleduje poistenie majetku a zodpovednosti za škodu.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service zhoršila ratingy nadradených nezabezpečených záväzkov spoločnosti Volkswagen (VW) zo stupňa A2/(P)A2 na stupeň A3/(P)A3. Výhľad je negatívny. Zhoršenie ratingu odráža emisný škandál spoločnosti VW. Agentúra Moody's k zmene ratingového hodnotenia pristúpila vzhľadom na to, že spoločnosť VW odhalila ďalšie vozidlá, ktorých motory skresľovali údaje o emisiách.

Európska komisia (EK) očakáva, že v členských štátoch Európskej únie do roku 2017 požiadajú o azyl zhruba 3 milióny ľudí. Ich úspešná integrácia na trhu práce môže mať v dlhodobom horizonte pozitívny dopad na hospodársky rast aj verejné financie, tvrdí komisia v prognóze, ktorú zverejnila vo štvrtok. Tento rok má EÚ zaevidovať 1 milión žiadateľov o azyl, v budúcom roku 1,5 milióna a ďalších pol milióna v roku 2017. Ak prijatí imigranti budú mať rovnaké pracovné zručnosti ako obyvatelia prijímajúcich krajín, HDP EÚ v roku 2016 vzrastie o 0,21 % a a v roku 2017 o ďalších 0,26 %, tvrdí komisia. V prípade, ak bude pracovná kvalifikácii novo prijatých imigrantov nízka, má HDP európskej dvadsaťosmičky tento rok vzrásť o 0,14 % a v roku 2017 o 0,18 %. V Nemecku, ktoré prijme podstatnú časť nových žiadateľov, EK v roku 2020 očakáva príspevok k tvorbe HDP na úrovni 0,72 %.

Začal sa megaproces s mafiánmi

Právnik jedného z obvinených v mafiánskom procese Zdroj: SITA/AP

V Ríme sa začal vo štvrtok jeden z najväčších súdnych procesov s údajnými členmi talianskeho organizovaného zločinu. Skupina 46 regionálnych politikov, podnikateľov a sprostredkovateľov čelí obvineniam z korupcie a zastrašovania. Podľa prokuratúry mala sieť spreneveriť milióny eur z verejných zdrojov. V procese, ktorý by mal trvať do leta budúceho roka, figurujú politici stredoľavicového a stredopravicového spektra. Niekoľko obvinených pôsobilo v zakázanej krajne pravicovej skupine NAR, ktorá bola zapletená do bombového útoku v Bologni z roku 1980 s bilanciou 85 mŕtvych.

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, vo štvrtok stúpol až na trojmesačné maximum. Posilnenie dolára bolo výsledkom zväčšenia pravdepodobnosti toho, že úroky v USA sa v decembri zvýšia. Dolárový index si počas európskeho obchodovania pripísal 0,1 % a stúpol na 98,135 bodu po tom, ako si v stredu prilepšil o 0,8 %. Keďže Európska centrálna banka sľubuje, že pôjde opačným smerom ako Fed a poskytne ďalšie stimuly, euro kleslo najnižšie za tri mesiace, a to na 1,0834 USD/EUR.

Talianska poisťovňa Generali v období júla až septembra evidovala pokles čistého zisku o 18 % na sumu 420 mil. eur. Nenaplnilo sa tak očakávanie analytikov, ktorí odhadovali, že bude vo výške 535 mil. eur. Poisťovňa uviedla, že turbulencie na trhu v treťom kvartáli ju viedli k predaju časti cenných papierov pri nižšom realizovanom výnose v porovnaní s minulým rokom. Okrem toho odpísala časť hodnoty svojich aktív. Poisťovňa verí, že zisk za celý tento rok bude výrazne vyšší, ako bol v roku 2014.

Rakúska energetická skupina OMV za tretí štvrťrok vykázala zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) po vylúčení jednorazových položiek a zmien hodnoty jej zásob v sume 495 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bol tento zisk nižší o 25 %. Napriek tomu prekonal prognózu analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí v priemere odhadovali, že bude na úrovni 361 mil. eur. Spoločnosť vo štvrtok uviedla, že počas tretieho štvrťroka jej rafinérsky segment naďalej kompenzoval slabosť segmentu prieskumu a ťažby. V snahe o zmiernenie negatívneho vplyvu nízkych cien ropy OMV zredukovala svoje plány v oblasti investícií, pričom profitovala z rafinérskej činnosti a z podnikania jej siete staníc pohonných hmôt.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.