Moderátorka jednej z rozhlasových staníc britskej verejnoprávnej BBC zomrela pre vážne komplikácie po podaní vakcíny proti covidu-19. Potvrdila to vo štvrtok zverejnená pitevná správa.

Štyridsaťštyriročná Lisa Shawová zomrela v máji v dôsledku krvných zrazenín a krvácania do mozgu. V nemocnici skončila pre silné bolesti hlavy dva týždne po podaní prvej dávky očkovacej látky AstraZeneca.

„Lisa zomrela pre komplikácie spojené s očkovaním vakcínou AstraZeneca,“ uviedla súdna lekárka Karen Dilksová. Konkrétne, jej úmrtie spôsobili krvné zrazeniny, ktoré nakoniec viedli k opuchu mozgu a krvácaniu do mozgu.

Lekári mali Shawovú v starostlivosti týždeň a snažili sa jej stav zlepšiť podaním liekov a neskôr aj chirurgicky, ale žena nakoniec zomrela.

Podľa Dilksovej sú prípady takýchto vážnych komplikácií po očkovaní veľmi vzácne, jej kolega Tuomo Polvikoski však uviedol, že je veľmi prekvapivé, že nastali práve u tejto pacientky, ktorá bola inak úplne zdravá.

Britské zdravotné úrady registrujú 332 nahlásených prípadov vzniku krvných zrazenín po podaní vakcíny AstraZeneca, 58 ľudí zomrelo, uviedol server BBC. Celkovo bolo v Británii zatiaľ aplikovaných takmer 35 miliónov dávok tejto očkovacej látky.

Na snímke očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 na Poliklinike cudzokrajných chorôb v Bratislave 7. júna 2021
Neprehliadnite

Počet hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín prekročil 7-tisíc, uvádza ŠÚKL