Namiesto steakov, klobás či slaniny radšej oriešky, ryby a fazule. Také je odporúčanie nórskych vedcov pre ľudí nad 60 rokov. Ak by zdraviu škodlivú stravu vypustili zo svojho jedálnička, môžu si predĺžiť život takmer o desaťročie. Nespočetné množstvo štúdií ukazuje, že červené, spracované mäso je zdraviu škodlivé a spája sa so zvýšeným rizikom rakoviny, srdcových chorôb a vysokého krvného tlaku.

Nová štúdia vedcov z University of Bergen v Nórsku, ktorej závery publikoval telegraph.co.uk, zistila, že dodržiavanie „optimálnej stravy“ od 60. roku života zvyšuje priemernú dĺžku života u muža o 9,1 roka a u ženy je to o 8,1 roka. Prechod z toho, čo vedci nazvali „tradičnou západnou stravou“, k výživnejšiemu menu znamená, že muž môže očakávať, že sa dožije 90 rokov, na rozdiel od 81, ak by sa mal držiaval starých stravovacích návykov.

Platí to aj pre mladších

Štúdia tvrdí, že priemerná žena vo veku 60 rokov dosiahne 93 rokov oproti 85. Celkové predĺženie očakávanej dĺžky života je väčšie, ak si človek osvojí prepracovaný stravovací režim v skoršom veku, ale nie o veľa. Ak by si napríklad 20-ročná žena naordinovala odporúčanú diétu, pridala by si 10,4 roka k svojej očakávanej dĺžke života.

Vedci skonštatovali, že starší ľudia môžu stále profitovať, aj keď zmenu stravovacích návykov urobia vo veku 80 rokov. To by zvýšilo priemernú dĺžku života človeka o viac ako tri roky. Podľa tejto diéty by človek nemal za deň zjesť viac ako 50 g bieleho mäsa – zhruba jedno kuracie stehno, 50 g rafinovaných obilnín a polovicu vajca.

400 g ovocia a zeleniny

Zelenina, ovocie a strukoviny by sa však mali stať základnými potravinami, konzumovanými masovo. Výskumníci uviedli, že ideálna strava obsahuje 400 g ovocia či zeleniny, čo je približne 10 porcií. Je to dvojnásobok toho, čo dosiaľ odporúčali odborníci na zdravie. Ako príklad by to znamenalo zjesť každý jeden deň jednu veľkú paradajku, ale aj sladkú papriku, miešané šalátové listy, polovicu avokáda, malú misku zeleninovej polievky, banán, pomaranč, jablko, jedno kiwi a tiež hrsť bobúľ.

Ďalšie dôležité správy

Zdravá káva sa hodí k mnohým situáciám.
Neprehliadnite

Milujete instantnú kávu? Zabudnite na ňu. Riziko úmrtia znižuje zrnková, mletá