Materská spoločnosť Facebooku, Meta, zaznamenala na začiatku štvrtkového obchodovania pokles trhovej kapitalizácie takmer 80 miliárd dolárov po tom, čo ohlásila 52-percentný pokles ziskov za tretí štvrťrok.

Okrem slabej reklamy za to môže aj investovanie do metaverza. Za prvých deväť mesiacov roku 2022 stratila divízia Reality Labs, ktorá sa zaoberá metaverzom, 9,4 miliardy dolárov, čím navýšila stratu z roku 2021 – 10 miliárd dolárov.

Ako ukazuje graf, prevádzková marža spoločnosti Meta sa za posledné dva roky znížila na polovicu, keďže stávka na metaverzum výrazne zaťažuje jej krátkodobé výsledky. Meta k tomu varovala, že očakáva, že v roku 2023 dôjde k výraznému nárastu prevádzkových strát Reality Labs.

Napriek snahe znížiť náklady a obmedziť počet zamestnancov spoločnosť očakáva, že jej celkové výdavky v budúcom roku vzrastú o 13 až 16 percent na 96 až 101 miliárd dolárov.

Infographic: Metaverse Bet Weighs Heavily on Meta's Profit | Statista You will find more infographics at Statista

Zuckerberg víziu obhajuje

Mark Zuckerberg svoju dlhodobú víziu obhajuje, no tvrdí, že pred Metou je ešte dlhá cesta. „Myslím si, že naša práca bude mať historický význam a vytvorí základ pre úplne nový spôsob, akým budeme navzájom interagovať."

Podľa M. Zuckerberga si položenie základov pre ďalšiu počítačovú platformu vyžaduje peniaze a trpezlivosť. Pohyby na akciovom trhu svedčia o tom, že investorov zatiaľ nepresvedčil. Akcie spoločnosti klesli vo štvrtok o viac ako 20 percent.

Ďalšie dôležité informácie

Facebook
Neprehliadnite

Matka Facebooku Meta chce platené služby a chystá vlastnú virtuálnu menu