Odberatelia, ktorým nereguluje ceny energií regulačný úrad, a ktoré majú problémy zo zálohovými platbami, by sa mali obrátiť na svojich dodávateľov. Odporúča to predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský.

Vysoké zálohové faktúry

„Chcel by som vyzvať všetkých neregulovaných odberateľov, čiže také stredné a väčšie firmy, mestá a obce a rôzne inštitúcie, aby sa obrátili na svojich dodávateľov, ak majú problém s vysokými zálohovými platbami. Ak ich neviete zaplatiť, požiadajte ich o splátkový kalendár, požiadajte ich o odklad platieb, prípadne o zníženie týchto záloh,“ uviedol na sociálnej sieti Kremský.

Pomoc štátu je na ceste

Podľa šéfa parlamentného výboru je pripravená pomoc štátu pre týchto odberateľov. Drahé energie sa budú od štátu kompenzovať.

„Budúci týždeň by sa mala rozbehnúť schéma pomoci. Tam budete môcť požiadať o pomoc. Niekedy do konca februára by sa táto pomoc mala zrealizovať,“ dodal Kremský, ktorý zdôraznil, že aj pre samosprávy je pripravená takáto pomoc. „Nemusia ani vypínať verejné osvetlenia a robiť takéto panické opatrenia. Treba sa pozrieť na stránku ZMOSu, na stránku ministerstva a nájsť si tam tie opatrenia, nájsť si tam možnosti, ako vlastne tieto vysoké ceny energií budú vykompenzované. Tá pomoc je pripravená, len si to treba nájsť, treba to sledovať,“ konštatoval Kremský.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke stretnutie primátorov a obcí Kysúc počas rokovania členov ZMOK k energetike -  niekoľkonásobne vyššie zálohové platby na pôde Mestského úradu v Čadci dňa 20. januára 2023. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Kysucké samosprávy žiadajú informácie o štátnej pomoci, avizujú protesty