Zatiaľ čo v Spojenom kráľovstve v minulých dňoch motoristom pre nedostatok vodičov cisterien chýbali na čerpacích staniciach pohonné látky, v Európe sa možno stane nedostatkovým tovarom prísada do moderných naftových motorov AdBlue.

Jedným z najväčších výrobcov tohto prípravku je spoločnosť Duslo, ktorá pre vysoké ceny plynu utlmila výrobu niektorých hnojív a ňu nadviazanú výrobu AdBlue. Obmedzenie či prerušenie výroby hlásia aj ďalší dvaja výrobcovia AdBlue, informoval v pondelok na stretnutí s novinármi minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Ilustračný obrázok - plynovod
Neprehliadnite

Ceny plynu v Európe opäť vzrástli o viac ako 25 percent

„S výrobou hnojív je spojená aj výroba AdBlue a Duslo je najväčší výrobca v Európe. Druhý najväčší je v Nemecku a ten začal škrtiť výrobu Ad Blue. Tretí najväčší je v Poľsku a ten výrobu zastavil,“ povedal Sulík. Podľa ministra bude dostatok prípravku v blízkej budúcnosti problém a nevylúčil, že MH zakáže prípravok, ktorý redukuje u naftových motorov emisie oxidov dusíka, vyvážať.

Podľa ministra nie je samostatná výroba prípravku ekonomicky udržateľná a preto je súčasťou výroby iných produktov zo zemného plynu. „Toto je problém, ktorý budeme mať čoskoro na stole,“ dodal Sulík.

Ilustračný obrázok - plynovod
Neprehliadnite

Podnikatelia neveria vlastným očiam. Vláda plánuje stratiť vplyv na regulovanie cien energií

Minister reagoval aj na vyhlásenia ďalších firiem, ktorým vysoké ceny energií a ďalších vstupov komplikujú podnikanie. Niektorým z ich, napríklad hlinikárni Slovalco, podľa neho nahradí vysoké ceny energií rastúca cena ich výrobkov na trhu.

Sulík upozornil, že vysoké ceny napríklad elektriny sa týkajú iba nasledujúcich zimných mesiacov a spotové ceny na apríl budúceho roka sa už pohybujú v obvyklých medziach.