Takmer 2 800 eur za meter štvorcový je priemerná cena, za ktorú si viete dnes v hlavnom meste kúpiť byt či dom. V Žilinskom kraji zaplatíte 1 451 eur, najlacnejšie sa býva v Nitrianskom kraji, kde meter štvorcový stojí v priemere 1 053 eur. Medziročne vzrástli ceny nehnuteľností od päť do 25 percent v závislosti od kraja. Ak si porovnáme ceny rovnakých bytov spred piatich rokov, zistíme, že kumulatívne mohli narásť aj o viac ako 50 percent. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska.

Mzdy však takýmto tempom nerástli. Za päť rokov sa zdvihol priemerný plat v hospodárstve len o 13 percent. Slovákom teda neostáva nič iné, ako spoliehať sa na neustále klesajúce ceny hypoték.

Až o tisícky eur lacnejšie

Čím výhodnejší úver na bývanie získate, tým menej sa vám nový dom či byt predraží. Až 14-tisíc eur môžete ušetriť na úvere na bývanie, ak dosiahnete na najvýhodnejšiu úrokovú sadzbu na trhu. Pri 0,365 percentách ročne pri trojročnej fixácii totiž za 150-tisícový úver na 30 rokov zaplatíte banke na úrokoch 8 385 eur. Pri priemernej úrokovej sadzbe, ktorá je podľa Národnej banky Slovenska pri fixácii do 5 rokov na úrovni 0,96 percenta ročne, by to bolo až takmer 22 700 eur.

Úrokovú sadzbu 0,365 percenta ročne pri maximálne trojročnej fixácii ponúka 365.bank vo svojej jesennej akcii.

„Záujem o úvery naďalej pretrváva, hlavne čo sa týka úverov na bývanie. Očakávame, že tento trend sa ani v nasledujúcich mesiacoch nezmení,“ konštatuje Jana Glasová, analytička 365.bank. Deje sa to napriek tomu, že centrálna banka už pred pár rokmi sprísnila podmienky na poskytovanie pôžičiek.

Treba splniť podmienky

Samozrejme, aj banky ponúkajú výhodnejšiu úrokovú sadzbu klientom, ktorí splnia isté podmienky. V prípade 365.bank je nevyhnutnosť mať našetrených aspoň 30 percent z ceny nehnuteľnosti a doložiť, že byt či dom, ktorý chcú financovať z hypotéky, aj energeticky hospodárny. Pri pasívnom dome ide o certifikát s energetickou triedou A, postačí však aj certifikát skupiny B, ktorým klient dokladuje, že ide o nízkoenergetickú nehnuteľnosť. Tieto budovy totiž majú výrazne nižšiu spotrebu energie, ktorá je potrebná na ich prevádzku. Pasívny dom si vystačí s desatinou energie, ktorú na kúrenie minú bežné stavby.

Výhodný úrok však môžu získať aj tí, ktorí síce zatiaľ nemajú vysoko úsporné bývanie, no sú ochotní doň investovať. A to v prípade, ak ho do roka zmodernizujú a získajú energetický certifikát triedy A alebo B, môžu si tiež uplatniť zníženú úrokovú sadzbu.

Lepší certifikát môžu dostať majitelia nehnuteľností v prípade, že si bývanie zateplia, prejdú na ekologickejší a úspornejší spôsob vykurovania, či si nainštalujú solárne panely na výrobu elektriny. Modernizácia teda môže byť finančne nákladná, avšak prináša úsporu hneď dvakrát. Keďže na budúci rok majú významne narásť ceny energií, modernizácia môže ušetriť majiteľom bytov či domov aj stovky eur ročne. Ďalšie tisíce eur ušetria na zaplatených úrokoch za hypotéku.