Najnovšie výsledky medzinárodného testovania sú pre Slovensko priaznivejšie ako v ostatných rokoch. Zastavil sa pokračujúci prepad vo všetkých oblastiach – matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti.

Vedomosti a zručnosti 15-ročných žiakov a študentov sú podľa výsledkov v každej disciplíne lepšie ako pri ostatnom testovaní. Najvýraznejšie zlepšenie je vidieť v oblasti matematiky – slovenskí žiaci sa riešení a chápaní logických a matematických príkladov priblížili priemeru najvyspelejších krajín sveta OECD.

Výsledky testovania však ukázali aj to, že slovenskí žiaci naďalej výrazne zaostávajú za svojimi rovesníkmi z krajín vyspelého sveta v čítaní s porozumením aj v zručnostiach a práci s vedomosťami v oblasti prírodných vied.

„V oblasti čitateľskej a prírodovednej gramotnosti zostal výkon slovenských žiakov, podobne ako v predchádzajúcom cykle PISA 2015, pod priemerom krajín OECD,“ konštatuje ministerstvo školstva v stanovisku k výsledkom.

Made with Flourish

Druhá liga

Výsledky definitívne potvrdili, že slovenské školstvo sa prepadlo na úroveň menej vyspelých krajín. Susedné štáty V4, s ktorými malo Slovensko po páde komunistického režimu podobnú štartovaciu čiaru, sú v oblasti školstva oveľa ďalej. Česká republika sa zaradila do prvej dvadsiatky najlepších krajín, Poľsko dokonca do prvej desiatky. Výrazne lepšie výsledky dosahujú vo všetkých meraných oblastiach.

Vzdelávací systém na Slovensku sa po 30 rokoch od prechodu na trhové hospodárstvo môže porovnávať s krajinami, akými sú Čile, Turecko, Grécko či Ukrajina. Z krajín EÚ dosiahli nižšie priemerné výsledky v porovnaní so Slovenskom už len žiaci z

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa