V diskusii s Braňom Závodským na rádiu Expres povedal Igor Matovič viacero zvláštností. Aj keď sa médiá sústredili na výzvu Richardovi Sulíkovi na odstúpenie a jeho počastovanie výrazom „idiot“, premiér načal aj inú tému.

I. Matovič povedal, že sa niečo „pečie za jeho chrbtom“. A prsty v tom nemusí mať zďaleka iba jeho koaličný partner. Pravdepodobne tak narážal pnutie v samotnej OĽaNO, ktorá za prvých deväť mesiacov Matovičovho riadenia krajiny stratila viac ako desať percent voličských preferencií.

Nová vláda a prezidentka
Neprehliadnite

Anketa: K akým zmenám vo vláde by malo prísť? Je čas, aby Matoviča nahradil niekto iný?

V prípade pokračovania agresívnej Matovičovej komunikácie, obviňovania prezidentky a pracovaní na rozpade koalície, to nemusí byť finálne číslo. Aj preto sa priamo či nepriamo ozývajú hlasy na možnosť výmeny na poste predsedu vlády.

TREND sa vo svojej nedeľnej ankete pýtal čitateľov, aký variant pokračovania vlády by preferovali. Výsledky boli pomerne jednoznačné. Menej ako 10 percent opýtaných považuje za najlepšiu alternatívu ponechanie vlády v súčasnom stave.

Alternatívu predčasných volieb, tak ako ju načrtli strany SMER-SD a HLAS by podporila tretina opýtaných. No až polovica je za ponechanie súčasných pomerov v parlamente s jedinou zmenou – výmenou na poste premiéra.

Anketa
Ktorá alternatíva je pre vás najprijateľnejšia?
  • 8%
  • 43%
  • 5%
  • 44%

Prekvapujúco, úradnícka vláda má iba minimálnu podporu. Napríklad Taliansko ale ukázalo, že úradnícka vláda Guiseppe Conteho dokázala priniesť nielen dlhodobú stabilitu, ale aj vysoké preferencie a dôveryhodnosť. Conte je na poste premiéra už dva a pol roka. Na Slovensku tento inštitút ale nemá históriu.

Slováci potrebujú silného premiéra. Až 92 percent hlasujúcich v ankete preferuje na tomto poste zmenu. Otázkou je, kto by ho mohol nahradiť. Počas víkendu sa špekulovalo o Jaroslavovi Naďovi. Anketa ale ukázala, že jeho podpora medzi čitateľmi TRENDu nie je príliš veľká.

Štyria z piatich hlasujúcich by radi videli premiéra z inej strany - z politických dôvodov je to však nemožné. Ak by mal byť novým premiérom niekto z OĽaNO preferencie ľudí sú jednoznačné – mal by to byť minister financií Eduard Heger. Ten získal viac hlasov ako všetci ostatní členovia strany dokopy.

Anketa
Kto by sa mal stať novým premiérom v prípade zmeny kabinetu?
  • 4%
  • 14%
  • 2%
  • 2%
  • 78%

Ukazuje sa tak, že Slováci by preferovali pokojného, umierneného a racionálne uvažujúceho premiéra. Či ho však dostanú je otázka.

Bol to Michal Šipoš, predseda parlamentného klubu OĽaNO, ktorý do víkendovej diskusie výrazne prispel svojim rozhovorom pre TASR. Na dovysvetlenie na svojom facebooku povedal, že vystriedanie Igora Matoviča v kresle premiéra sú špekulácie. „Je to vylúčené, najprv by to musel chcieť Igor,“ doplnil.