(Článok sme aktualizovali 11. februára 2019 na základe informácií ministerstva pôdohospodárstva. Zmeny sú uvedené kurzívou. Stanovisko MPRV SR uvádzame aj na konci textu)

Aj nasledovné esemesky ostanú bez odpovede. Telefónne číslo patrí Milanovi Kubínovi, ktorého eseročka Neuropower získala od ministerstva školstva stimul na výskum a vývoj vo výške 1,2 milióna eur.

Keď ministerka školstva Martina Lubyová zvolala na Úrad vlády tlačovú konferenciu, na ktorej sa prijímatelia stimulov snažili obhájiť serióznosť svojho podnikania a tým aj celej dotačnej schémy, M. Kubín medzi nimi chýbal. Vlastník spoločnosti Neuropower možno nechcel vysvetľovať, prečo podiel vo firme vlastní okrem neho aj britská schránková spoločnosť Neuropower Ltd.

Na výskum aj na ubytovňu. Ako peniaze z rezortov SNS idú na tie isté adresy

Milan Kubín ovláda časť firmy Neuropower priamo a časť cez britskú schránku Neuropower Ltd, ktorá sídli v rodinnom dome na okraji Liverpoolu. Zdroj: Google Maps

Ide o firmu, ktorá sídli v radovom rodinnom dome na okraji Liverpoolu a nič nenasvedčuje tomu, že by tam prebiehal akýkoľvek výskum a vývoj. Jediná zverejnená osoba v orgánoch tejto spoločnosti je holandský právnik a profesionálny zakladateľ firiem, ktorý figuruje v desiatkach ďalších zahraničných aj domácich spoločností.

Slovenské zákony pritom vyžadujú, aby boli koneční prijímatelia štátnych dotácií známi. M. Kubín bol dopísaný do registra partnerov verejného sektora ako jediný konečný prijímateľ výhod aj za britskú firmu až po tom, ako 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa