Ombudsmanka Mária Patakyová sa pre nerovnaký prístup k materskému pre príslušníkov záchranných a bezpečnostných zložiek obracia na Ústavný súd SR. Výška materského pre hasičov, policajtov, príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže či vojakov je podľa nej nižšia ako v prípade rovnako alebo podobne zarábajúcich zamestnancov iných povolaní. Ministerstvo vnútra jej výzvu na zmenu neakceptovalo. TASR o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochranu práv.

Na snímke vozidlo Ozbrojených síl Slovenskej republiky počas defilé vojenskej techniky v rámci osláv Dňa Ozbrojených síl Slovenskej republiky pri Pamätníku hurbanovských bojov v Brezovej pod Bradlom 22. septembra 2020. FOTO TASR - Róbert Fritz
Neprehliadnite

Vojenské obvody sú v čase zákazu pre verejnosť nebezpečné, môže dôjsť k ohrozeniu života

„Považujem za neprípustné, aby štát k jednej skupine ľudí pristupoval bez riadneho zdôvodnenia odlišne a v dôsledku takéhoto konania jej negarantoval dostatočné sociálne zabezpečenie. Som presvedčená, že práve odstraňovaním diskriminačných podmienok zo zákona môžeme urobiť krok k reálnej podpore rodinnej politiky," uviedla Patakyová.

Kolegovia v Južnom Sudáne.
Neprehliadnite

EÚ pomôže s pripravenosťou na koronavírus Somálsku, Sudánu a Južnému Sudánu

Ministerstvo vnútra odmietlo návrh ombudsmanky na zmenu s argumentom, že by tak mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnostných záujmov. „Nie je zrejmé, v čom by malo spočívať ohrozenie, ak by bola výška materského príslušníkov a príslušníčok zborov rovnaká, respektíve porovnateľná ako pri iných zamestnancoch a zamestnankyniach s rovnakými príjmami. To isté platí aj v prípade nerovností v prístupe príslušníkov - otcov - starajúcich sa o dieťa k dávke materské, pretože nárok na služobné voľno garantované majú," argumentovala Patakyová. Obe situácie sú podľa ombudsmanky protiústavné.

KK11 Gouda - Na snímke 88-ročný Henk van der Lubbe máva z okna svojej rodine, ktorá mu zamávala zo žeriava v domove dôchodcov 23. apríla 2020 v holandskom meste Gouda. Žeriav poskytla bezplatne spoločnosť, aby aby umožnila členom rodiny vidieť svojich blízkych izolovaných počas pandémie koronavírusu. FOTO TASR/AP
Eighty-eight-year-old Henk van der Lubbe, waves to family members after they were lifted in crane to see him at nursing home Hanepraij in Gouda, Netherlands, Friday, April 24, 2020. The
Neprehliadnite

Viacerí dôchodcovia sa nevedia dostať k svojim dôchodkom na pošte

Výška materského spomínaných profesií je podľa zákona nižšia ako pri podobne zarábajúcich zamestnancoch v iných profesiách. Výnimkou by bolo, ak by zarábali v rozhodujúcom období viac ako 3 180 eur v hrubom. Takúto mzdu však priemerní príslušníci zborov nedosahujú. „Nárok na rovnaké materské ako iní zamestnanci nemajú ani napriek tomu, že vo vzťahu k tejto požiadavke platia rovnako vysoké povinné odvody," upozornila verejná ochrankyňa práv.

Nepriaznivá epidemiologická situácia na Orave si od pondelka 12. októbra 2020 vyžiadala nasadenie vojakov. Vyše 50 príslušníkov ozbrojených síl pomáha na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Dolnom Kubíne. Podľa šéfky úradu Márie Varmusovej budú vojaci po zaučení schopní odpovedať na informačné telefonáty od obyvateľov. V prípade potreby budú tiež robiť základné kontroly ľudí v karanténe alebo pozitívne testovaných na nový koronavírus. Na snímke vojaci, ktorí prichádzajú na RÚVZ v
Neprehliadnite

Armádna infraštruktúra nám pri pandémii príliš nepomôže

Dosiahnuť porovnateľnú výšku dávky by bolo podľa Patakyovej možné len vtedy, ak by sa príslušníci zborov popri povinnom nemocenskom poistení v osobitnom systéme sociálneho zabezpečenia dali ešte dobrovoľne pripoistiť vo všeobecnom systéme sociálneho zabezpečenia. Následkom by však bolo „nepomerne vyššie odvodové zaťaženie". To ombudsmanka nepovažuje za ústavne konformné riešenie.

Patakyová upozorňuje tiež na mužských príslušníkov zborov. „Veľká časť z nich totiž vôbec nemá nárok na materské z osobitného systému sociálneho zabezpečenia, napriek ich povinnému poisteniu. Podľa zákona nemôžu, na rozdiel on iných zamestnancov - otcov, poberať nemocenskú dávku, materské, v prípade, ak po dohode s matkou ich dieťaťa v krátkom čase po pôrode prevezmú osobnú starostlivosť o dieťa," vysvetľuje. A to napriek tomu, že im zákonodarca na obdobie zabezpečovania tejto starostlivosti garantuje služobné voľno. Vzniknúť im môže len nárok na nižšiu dávku rodičovského príspevku.