Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung vo štvrtom štvrťroku podľa predbežných údajov zvýšil prevádzkový zisk o 26 percent na deväť biliónov wonov (6,70 miliardy eur). Rozšírenie práce z domu kvôli pandémii zvýšilo predaj čipov a obrazoviek, čo vykompenzovalo slabší predaj inteligentných telefónov a negatívne dopady rastu kurzu wonu k doláru, uviedla dnes firma.

Výsledky sú v súlade s očakávaním analytikov podľa Refinitiv SmartEstimate, ktorí v priemere čakali, že firma vytvorí prevádzkový zisk 9,1 bilióna wonov. Výnosy potom najväčší svetový výrobca pamäťových čipov a chytrých telefónov zvýšil o 1,9 percenta na 61 bilióna wonov. Samsung vo svojej predbežnej správe žiadne ďalšie bližšie čísla neposkytol. Podrobnejšie správu zverejní ešte tento mesiac, uviedla agentúra Reuters.

Rok 2021 by mal priniesť viacero zaujímavých smartfónov
Neprehliadnite

Rolovateľné LG, skladací Samsung či iPhone 13. Rok 2021 prinesie veľa zaujímavých smartfónov

Analytici odhadujú, že Samsungu sa podarilo zvýšiť v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom odbyt čipov, čo pomohlo vykompenzovať vplyv poklesu cien. Ceny pamäťových čipov by sa v prvej polovici tohto roka mohli zotaviť, hlavne vďaka dopytu od výrobcov dátových centier, ale aj od výrobcov 5G telefónov, notebookov a z automobilového priemyslu. Južná Kórea odhaduje, že vývoz polovodičov z tejto ázijskej krajiny tento rok vzrastie o viac ako desať percent.

Samsungu podľa výskumnej spoločnosti Counterpoint Research zrejme klesol za október až december v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom odbyt inteligentných telefónov o 17,5 percenta. Čiastočne k tomu prispela konkurencia nového prístroja iPhone 12 od americkej firmy Apple a mimoriadne vysoký predaj v predchádzajúcom štvrťroku.

Očakáva sa, že Samsung budúci týždeň predstaví nový prístroj. To bude skôr ako v minulých rokoch, podľa analytikov zrejme preto, že firma chce zaplniť priestor vzniknutý po firme Huawei. Tá stráca podiel na trhu, pretože jej americká vláda obmedzila dodávky. Zisk podkopal tiež silný won. Ten znížil hodnotu tržieb zo zahraničia pri prepočte z dolárov na domácu menu.