Výnosy 10-ročných talianskych dlhopisov klesli v piatok na nové historické minimum. Prispelo k tomu zvýšenie očakávaní, že novým talianskym premiérom bude bývalý šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.

Draghi už získal podporu prakticky všetkých talianskych politických strán. Vo štvrtok (11. 2.) ho podporila aj väčšina členov antisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S). Draghi teraz môže pracovať na konkrétnom programe a nomináciách členov vlády, ktoré podliehajú schváleniu prezidentom Sergiom Mattarellom.

KK27 Rím - Taliansky premiér Giuseppe Conte počas svojej koncoročnej tlačovej konferencie 30. decembra 2020 v Ríme. Očkovanie proti novému koronavírusu v Taliansku nebude povinné. Vyhlásil to v stredu taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý je presvedčený, že veľké množstvo Talianov sa nechá zaočkovať dobrovoľne. FOTO TASR/AP
Italian Premier Giuseppe Conte gives his year end press conference, in Rome, Wednesday, Dec. 30, 2020. (AP Photo/Andrew Medichini, pool)
Neprehliadnite

Taliansky premiér Giuseppe Conte podá v utorok demisiu

Výnosy 10-ročných talianskych dlhopisov klesli v priebehu piatka na 0,426 percenta, čo predstavuje nové historické minimum. Neskôr sa mierne zvýšili na 0,442 percenta. Pozorne sledovaná riziková prirážka na talianske dlhopisy voči referenčným nemeckým dlhopisom sa napoludnie pohybovala okolo 90 bázických bodov a nakrátko klesla pod túto úroveň na najnižšiu hodnotu od začiatku roku 2015.

Klesli aj výnosy a riziková prirážka na 30-ročné dlhopisy. Výnosy sa znížili o 3 bázické body na 1,384 percenta, čo nie je ďaleko od historického minima, ktoré predstavuje hodnota 1,37 percenta. Riziková prirážka na talianske dlhopisy voči nemeckým dosiahla približne 135 bázických bodov. To je blízko najnižšej úrovne od roku 2016.