Z prelomenia veta prezidentky, ktoré sa podarilo iba vďaka spolupráci s extrémistami, sa Slovensko len tak ľahko neotrasie. Práve naopak. Obavy o budúcnosť našej krajiny začínajú pociťovať aj tí najväčší optimisti. Sklamanie prejavila aj samotná prezidentka, ktorá podotkla, že spomínanou spoluprácou sa už prekročili isté hodnotové medze.

Umelý príbeh, ktorý začne deliť spoločnosť

Sociológ Michal Vašečka pre podcast Aktualít uviedol, že Rubikon bol prekročený už dávno. „My už sme uprostred otvorenej spolupráce s extrémistami," povedal.

Okrem toho podotýka, že nedávno schválený balík nemožno ani náhodou nazývať protiinflačným. Podľa sociológa sa Igor Matovič vďaka podobne zvoleným postupom rozhodol pre polarizáciu spoločnosti, ktorá je založená na umelom príbehu. „Ja sa obávam, či tu niekto nejde tvoriť nejaký umelý príbeh, ktorý začne deliť spoločnosť na téme nejakej veľkej lži," zamýšľa sa.

„Tento nový typ populistov vlastne vymýšľa príbehy, ktorých cieľom je rozdeliť spoločnosť, v ktorej si každý musí vybrať. Zrazu to nebude o liberáloch a konzervatívcoch. Bude to o umelých kategóriách, ako napríklad protirodinný a prorodinný. A pozor, o chvíľu to môže byť niečo iné," pokračoval.

Toto je toxický kokteil

Zastáva totiž názor, že to, čo aktuálne pozorujeme na Slovensku, možno považovať za akúsi zvláštnu spoluprácu slovenských orbánovcov spolu so slovenskými klerikálmi.

„Zámerne nehovorím s konzervatívcami alebo kresťanskými demokratmi, lebo to nie sú konzervatívci ani kresťanskí demokrati. To sú klerikáli s rôznymi formami neoľudáctva a kryptofašismu. To je toxický kokteil, ku ktorému kdekoľvek vo svete prišlo, viedlo to k obrovskej polarizácii,“ hovorí pre Aktuality Vašečka, podľa ktorého sme sa všetci stali rukojemníkmi jedného človeka – ministra financií.

Na otázku redaktora, či budú súčasťou novej vlády fašisti Vašečka odpovedal, že sa podobný scenár sa už vylúčiť nedá. „Je to jeden z variantov vývoja, ktorý sa dnes už nedá vylúčiť," reagoval.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Bratislave 25. júna 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič znova zavádza. Tentokrát si zobral na mušku profesorov. Tí mu posielajú odkaz