V správe píšu, že v nasledujúcich desiatich rokoch by mohla zvyšujúca sa efektívnosť umelej inteligencie posilniť počítačovú kriminalitu a teroristi by mohli viac využívať drony či roboty.

Odborníci tiež spomínajú možnosť ľahšej manipulácie volieb sociálnych sietí pomocou takzvaných internetových botov, čo sú počítačové programy, ktoré pre svojho majiteľa opakovane vykonávajú rutinné činnosti.

Títo odborníci vyzývajú vlády a ďalšie vplyvné skupiny k obmedzeniu týchto možných hrozieb. „Domnievame sa, že útoky, ktoré by ľahší prístup k umelej inteligencii mohol umožniť, budú obzvlášť účinné, presne cielené a ťažko odhaliteľné,“ píše sa v správe.

Keď aj upratovací robot môže vraždiť

Odborníci v štúdii vymenovávajú rôzne hypotetické možnosti zneužitia umelej inteligencie. Teroristi by napríklad mohli prispôsobiť systémy umelej inteligencie používaniu dronov či samoriaditeľných dopravných prostriedkov, aby vyprovokovali zrážky a výbuchy.

Odborníci pripomínajú i možnosť zneužitia upratovacieho robota v nejakom úrade, ktorý by sa mohol dostať medzi roboty pripravujúce jedlo. Takýto robotí votrelec by mohol pomocou výbušniny zaútočiť na nejakého úradníka potom, čo by ho identifikoval.

Podľa jedného z autorov správy Seána Ó hÉigeartaighaz cambrigeskej univerzity by sa mohla „s väčším zneužitím umelej inteligencie zvýšiť najmä počítačová kriminalita“.

Väčší záber by mohli predstavovať i útoky pomocou tzv. spear phishingu, čo je falošná technika používaná na internete k získavaniu citlivých údajov.

Jednoduché na zopakovanie, zložité na odhalenie

Veľké nebezpečenstvo vidí Seán Ó hÉigeartaigh v možnom zneužití umelej inteligencie v politike. „Už sme zažili, ako sa jednotlivci či skupiny snažili zasahovať pomocou internetu do demokratických volieb,“ pripomína.

Dodáva, že umelá inteligencia umožní, aby boli útoky jednoduché na zopakovanie a zložité na odhalenie.

Umelá inteligencia by mohla slúžiť na výrobu falošných a veľmi realistických videí, umožňujúcich diskreditáciu politikov. Do rozvoja umelej inteligencie by sa tiež mohli zapojiť aj niektoré autoritárske štáty, ktoré by potom mohli s jej pomocou ľahšie sledovať svojich občanov.

Nie je to prvýkrát, čo sa o možnom zneužití umelej inteligencie hovorí. V roku 2014 pred ním varoval známy astrofyzik Stephen Hawking, ku ktorému sa v poslednej dobe pridal napríklad podnikateľ Elon Musk. Zverejnené boli i správy o možnom používaní vraždiacich dronov.

Ešte stále je čas

„V súčasnosti ešte existuje rozdiel medzi rýchlosťou výskumu a možnými aplikáciami noviniek. Ešte je čas konať,“ hovorí vedec z Oxfordskej univerzity Miles Brundage. Práve na jeho pracovisku začala správa vznikať.

Na zmiernení týchto hrozieb by podľa vedcov mali spolupracovať vedci skúmajúci umelú inteligenciu, vývojári robotov a dronov, regulačné orgány a politici.

Umelá inteligencia, ktorá sa prvýkrát objavila v 50. rokoch 20. storočia, je odbor informatiky zaoberajúci sa tvorbou strojov vykazujúcich známky inteligentného správania.

V posledných rokoch sa dosiahol pokrok v oblastiach vnímania, hlasového rozoznávania či obrazovej analýzy.