18:49 – Nateraz je to z online prenosu z pojednávania vo veci vraždy J. Kuciaka, M. Kušnírovej a P. Molnára všetko, ďakujeme za pozornosť.

18:45 – Na budúci týždeň v stredu, teda 22. februára, budú obžalovaní navzájom oboznámení so svojimi výpoveďami a budú si môcť navzájom klásť otázky. V tento deň by mal byť na súde opätovne prítomný aj M. Marček, bude sa musieť zúčastniť aj A. Zsuzsová. Inak jej súd umožňuje, aby sa proces konal v jej neprítomnosti.

18:41 – Na záver sa ešte číta výpoveď sestry J. Kuciaka, Márie Kuciakovej. Takmer vo všetkom sa zhoduje s výpoveďou brata J. Kuciaka Jozefa Kuciaka. Zápisnicu o výsluchu M. Kuciakovej súd dočítal, nikto sa k tomuto dôkazu nevyjadruje. Na záver ešte A. Zsuzsová žiada, aby sa pokračovalo v konaní v jej neprítomnosti.

18:31 – „Svedok je osobou, ktorá zapríčinila udalosť, kvôli ktorej tu dnes sedíme. Napriek tomu je podľa môjho názoru jeho odpoveď dôveryhodná. Nedá sa odpustiť to, čo zorganizoval, dostal za to trest. Jeho výpoveď sa mi zdá podstatná a podstatné sú aj vyjadrenia od obžalovaných, ktorí pôsobili, že vypovedali v zhode,“ hovorí R. Kvasnica, zástupca Z. Kušnírovej. „Nemá dôvod klamať a zavádzať, lebo za toto konanie bol už právoplatne odsúdený,“ uzatvára R. Kvasnica.

18:28 – D. Lipšic naopak tvrdí, že výpoveď Z. Andruskóa je dôveryhodná. „Vypovedal v principiálnej zhode so svojimi predchádzajúcimi tvrdeniami. Andruskó nemá dôvod klamať o účasti Zsuzsovej a Kočnera na objednávke vraždy Jána Kuciaka. Jeho výpoveď potvrdzujú aj mnohé objektívne dôkazy. Napríklad, že Kočner vedel o vyšetrovaní vraždy, potvrdzuje komunikácia Kočnera a Zsuzsovej v aplikácii Threema,“ hovorí D. Lipšic. Za dôležité považuje, že Z. Andruskó spoznal dve fotografie, ktoré boli zaistené na USB kľúči pri domovej prehliadke M. Kočnera. „Je to jeden z kľúčových nepriamych dôkazov, ktorý usvedčuje Kočnera z objednávky vraždy,“ konštatuje D. Lipšic.

18:24 – „Svedok povedal, že mu bolo sľúbených 200-tisíc eur za dodanie bieleho koňa na prepis nejakej spoločnosti. Tomu snáď nikto neuverí,“ hovorí vo svojom vyjadrení M. Kočner. „Napriek tomu, že som mu vraj bol dlžný 200-tisíc eur, súhlasil so zabezpečením vraždy za výrazne menej peňazí,“ pokračuje. Naďalej hovorí o logických chybách v Andruskóovej výpovedi. M. Kočner obviňuje prokurátorov z nezákonného postupu pri uzatváraní dohody o vine a treste.

18:18 – A. Zsuzsová hovorí, že vo výpovedi Z. Andruskóa bolo veľa rozporov. „V prvej výpovedi povedal, že o smrti Kušnírovej sa dozvedel z médií, dnes hovoril, že to vedel hneď po vražde,“ hovorí A. Zsuzsová. Tvrdí, že svoje výpovede postupne modifikoval a dopĺňal ich podľa medializovaných informácií. „Klame o peniazoch aj ďalších zásadných skutočnostiach.“ A. Zsuzsová svoje vyjadrenie číta z papiera. Naďalej poukazuje na rozpory vo výpovedi Z. Andruskóa.

18:14 – Druhý rozpor považuje sudkyňa za drobnosť. Pýta sa M. Paru, či to myslí vážne, ten trvá na tom, že vidí rozpor pri spôsobe, akým vznikli fotografie sledovaného J. Kuciaka z laptopu. Problém vidí v tom, že vyšetrovateľovi Z. Andruskó povedal, že fotky robil on, teraz hovoril, že fotky robila A. Zsuzsová. „Na úplné detaily sa nepamätám, možno ich fotila aj Zsuzsová. Možno som unavený, myslím si, že nie je dôležité, kto to fotil,“ hovorí Z. Andruskó.

18:12 – M. Para odstraňuje rozpory z Andruskóovej výpovede, týkajú sa však strany Cieľ, ktorú chcel zakladať P. Tóth a M. Kočner. Z. Andruskó vysvetľuje, pred odpoveďou si s ťažkosťou povzdychol. Vypovedá už takmer štyri hodiny s jednou 20-minútovou prestávkou, musí mať toho dosť.

18:09 – R. Kvasnica napomína A. Zsuzsovú, aby sa zdržala neverbálnych prejavov smerom k Z. Andruskóovi. TREND nemá na A. Zsuzsovú dobrý výhľad, a tak nevie, aký presne bol problém.

18:06 – M. Kočner sa chce Z. Andruskóa pýtať na údajný úplatok tri milióny eur pre D. Lipšica v kauze zmenky. Súd otázku nepripúšťa. M. Kočner ju preformuloval, Z. Andruskó sa odpovedi na kauzu zmenky a Markíza vyhýba.

18:03 – „To sú fotografie z USB kľúča, fotografie profesionálne vypracovaného sledovania Jána Kuciaka. Niektoré z toho sú tie fotky, ktoré som videl. Je tam Ján Kuciak na autobusovej zastávke v Seredi alebo v Bratislave,“ opisuje fotky Z. Andruskó. Toto pôsobí ako silný dôkaz, ale nepriamy. M. Kočner bude tvrdiť, že išlo o „paparazzovanie“ J. Kuciaka kvôli jeho relácii Pranier.

17:59 – Súd sa momentálne zaoberá návrhom prokurátora Juraja Novockého, ktorý navrhuje vykonať listinný dôkaz, ktorý sa nachádza v prílohe znaleckého posudku. Senátu dal ťažkú úlohu, ten sa musel niekoľko minút radiť. Napokon navrhovaný dôkaz súd povoľuje vykonať. Prokurátor práve ukazuje fotky obžalovaným a jednotlivým procesným stranám.

17:51 – Otázky na Z. Andruskóa sa už do veľkej miery opakujú. Jedna strana sa snaží svedka spochybniť, druhá podporiť jeho dôveryhodnosť.

17:42 – R. Kvasnica sa pýta na bankové karty a dovolenky A. Zsuzsovej. Na tomto mieste ide o preverenie jej vzťahu s M. Kočnerom. „Často chodila na dovolenky do Dubaja, čo som si všimol. Ale v lete 2018 neviem, kde bola,“ hovorí Z. Andruskó. 

17:38 – Zástupca Z. Kušnírovej R. Kvasnica sa pýta, či A. Zsuzsová do jeho zadržania zmenila číslo telefónu. „Mala stále to isté,“ hovorí a dodal, že ako objednávateľ mal byť nejaký Rus. Myslí si, že T. Szabóovi povedal, že nejaký podnikateľ z Ruska má problémy s J. Kuciakom. V tejto časti verzia sedí aj s výpoveďou T. Szabóa.

17:33 – „Za vás mala byť suma 200-tisíc eur,“ hovorí Z. Andruskó D. Lipšicovi. Za M. Žilinku malo byť 70-tisíc, pôvodná cena za J. Kuciaka mala byť nižšia. „Malo sa to ľahšie vybaviť,“ hovorí Z. Andruskó.

17:29 – Prvé kolo otázok dokončil aj M. Kočner. Po pár otázkach na detaily dostávajú priestor na otázky splnomocnenci poškodených. D. Lipšic sa pýta na stretnutie Z. Andruskóa s Petrom Tóthom. „V tom čase bola zadaná objednávka na vraždu pána Šufliarskeho. Najskôr som ich stretol pred reštauráciou, stála tam na chodníku Zsuzsová aj s Tóthom, bol asi o hlavu nižší ako Zsuzsová,“ hovorí.

17:25 – Aj Z. Andruskó má stále aktívne ego. „Bol to laptop alebo iPad, ktorý vám ukazovala Zsuzsová,“ pýta sa M. Kočner s tým, že si nie je istý, či Z. Andruskó vie, aký je medzi tým rozdiel. „Som vyučený elektrotechnik, takže viem,“ odpovedá Z. Andruskó urazene.

17:22 – Otázky M. Kočnera niekedy pôsobia, že je len osobne dotknutý, niekedy sa snaží zmysluplne spochybniť vyjadrenia Z. Andruskóa.

17:17 – Dotknutý M. Kočner sa pýta aj na to, čo znamená, že Z. Andruskó vedel, „čo je M. Kočner zač“. Ten naznačuje, že M. Kočner pomohol A. Zsuzsovej, aby nebola stíhaná v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

17:15 – „Aké kontakty a s kým z politikov som mal?“ pýta sa M. Kočner. „Boli kontakty s Ficom, Bašternákom, Kaliňákom, Počiatkom, Ladislavom Bašternákom, Norbertom Bödörom, mali ste s nimi spoločné podnikanie,“ odpovedá Z. Andruskó. M. Kočner Z. Andruskóa chytá za slovíčka, lebo povedal, že mu A. Zsuzsová obšírne hovorila o vzťahoch M. Kočnera s politikmi. Pýtal sa ho na podrobnosti, tie Z. Andruskó povedať nevie.

17:10 – Otázky bude mať aj M. Kočner. Z. Andruskóa sa pýta na človeka, ktorý mal predať zbraň T. Szabóovi a M. Marčekovi, ktorý mal byť zadlžený. Jeho dlh mal byť státisíce eur, M. Kočner sa preto pýta, či predaj zbrane za pár sto eur by mu pomohol s jeho finančnými problémami. „Keď má človek dlhy, aj sto eur je dosť, ale vy o tom asi neviete nič,“ odpovedá Z. Andruskó.

Vražda bola na Kočnerovu objednávku, hovorí Andruskó

Marian Kočner Zdroj: TASR

17:07 – „S nikým som to nepreberal, ani po medializácii vraždy. Len s Tomášom, Mirom a Alenou Zsuzsovou, ktorá ma po celý čas informovala o stave vyšetrovania,“ uzatvára Z. Andruskó kolo otázok zo strany obhajcov obžalovaných.

17:00 – Reč prišla aj na Petra Tótha, bývalého Kočnerovho kamaráta, ktorý sa však obrátil proti nemu a je taktiež jedným z dôležitých svedkov, nielen v prípade vraždy, ale aj v prípade falšovania zmeniek. Z. Andruskó hovorí o jeho úlohe v strane Cieľ, o tom, ako pripravoval reláciu Na pranieri, aj o tom, že sa s ním stretol po vykonaní vraždy spolu s A. Zsuzsovou. Ona mu hovorila, že toto je človek, ktorý komunikuje s Kočnerovou rodinou.

16:55 – M. Para sa pýtal, či bol niekedy pri vražde plán na to, že mal byť Z. Andruskó súčasťou vraždiaceho komanda. Z. Andruskó odpovedá, že nie, čo je v rozpore s výpoveďou M. Marčeka. Kočnerov obhajca pokračuje v otázkach, ktorými chce spochybniť dôveryhodnosť svedka.

16:54„Keby Kočner nemal taký vzťah s políciou a kontakty na politikov, určite by sa to nestalo. Išiel by som s tým na políciu, ale bál som sa, bol som vydieraný,“ hovorí Z. Andruskó.

16:51 – Prvá prestrelka medzi M. Parom a zástupcami poškodených R. Kvasnicom a D. Lipšicom. Ide o sumu 10-tisíc eur, ktoré mali v minulosti zmiznúť Z. Andruskóovi z auta. M. Para sa zamotal do svojich hypotéz, začudovane sa na neho pozerala aj sudkyňa.

16:49 – Z. Andruskó sa mal bližšie nespresnenému človeku sťažovať na to, čo od neho chce A. Zsuzsová, má tým na mysli objednávku vraždy Maroša Žilinku. Mohol by to byť ďalší dôležitý svedok, ktorý by potvrdil verziu Z. Andruskóa.

16:47 – „Zsuzsová bola jednoznačne zamilovaná do pána Kočnera,“ hovorí Z. Andruskó. Pýtať sa ide Marek Para, obhajca M. Kočnera.

16:44 – Pýta sa Štefan Neszméry, druhý obhajca A. Zsuzsovej. Začína sa pýtať na detaily, na ktorých chce pravdepodobne Z. Andruskóa nachytať. Chce vedieť, aký vzťah bol medzi M. Kočnerom a A. Zsuzsovou. „Najskôr to vyzeralo, že boli milenci, ale neskôr vyplynulo, že pre neho pracovala,“ odpovedá.

16:38 – „Zsuzsovej som ukázal fotky chlapcov, ako boli na lodiach, vedela o nich dosť. Raz sa aj stretli, len Marček so Szabóom nevedeli, že je to Zsuzsová, ona o nich ale vedela,“ hovorí Z. Andruskó. Následne sa dostal k tomu, aké informácie dostával od A. Zsuzsovej. Hovorí o neuveriteľných podrobnostiach, napríklad M. Kušnírová odmietla dať stavebné povolenie na nejakú stavbu. Informácie dostával aj po vražde. Vedel o tom, akým smerom ide vyšetrovanie.

16:30 – A. Zsuzsová nechce klásť otázky, v jej mene sa pýta jej obhajkyňa Júlia Vestenická. „Mali sme kamarátsky vzťah, ale mal som pred ňou rešpekt, keďže pred mojimi očami dala zabiť človeka. Keď niečo potrebovala, skočil som ako šašo,“ hovorí Z. Andruskó.

16:28 – Ivana Kochanská. obhajkyňa T. Szabóa, sa pýta, na koho podnet sa monitoroval dom J. Kuciaka. Z. Andruskó opäť podrobne odpovedá, pridáva aj detaily o tom, kto a kde sedel v aute. Nastáva situácia, keď zaznieva tvrdenie proti tvrdeniu.

16:25 – „Sedel si v obchode, počítač bol zapnutý, sedel si za stolom, dal som ti peniaze, vložil si ich do šuflíka,“ odpovedá Z. Andruskó na otázku, ako mal odovzdať peniaze. „Vieš to aj dokázať,“ kontruje M. Marček. Sudkyňa túto otázku nepripustila.

16:22 – Pokračuje pojednávanie. Otázky kladie T. Szabó. „Konečne sa ti môžem pozrieť do očí, ty klamár jeden,“ začal. Pýta sa veľmi konkrétne otázky, zatiaľ nie je jasné, čo nimi sleduje. Pýta sa, či si navzájom požičiavali peniaze. Pýta sa na ruksak so samopalom a na to, koľkokrát mali byť spolu vo Veľkej Mači.

15:56 „Počul som Kočnerov hlas z jej telefónu a raz sme spolu hovorili pár slov cez Zsuzsovej telefón,“ hovorí Z. Andruskó. Okrem iného sa dostal aj k tomu, že mu A. Zsuzsová hovorila o vzťahoch M. Kočnera s R. Ficom, R. Kaliňákom a Strapatým (Ján Počiatek, pozn. red.). Nasleduje 20-minútová prestávka.

15:49 – Posledné otázky smerujú k nákupu zbraní. Prokurátor sľúbil, že sú to posledné okruhy. Na záver prišla dôležitá otázka. „Hovorili ste, že ste z mobilu Aleny Zsuzsovej komunikovali s Marianom Kočnerom. Ako ste vedeli, že si píšete s ním?“ Ide o narážku na to, že časť obhajoby sa bude sústrediť na to, že komunikácia z Threemy je neoverená a nie je jasné, kto v aplikácii s kým komunikoval.

15:45 – Prokurátor sa vypytuje na podrobnosti a detaily pri odovzdávaní peňazí. Informácie sú dôležité pre posúdenie dôveryhodnosti výpovede. Slová Z. Andruskóa sa budú porovnávať so zaistenými vecnými dôkazmi, aj so svedeckými výpoveďami.

15:43 – Všetci traja obžalovaní si poctivo píšu poznámky, občas ich podajú svojim obhajcom. Z. Andruskó už vypovedá takmer dve hodiny, na mieste pre svedkov sa ešte zrejme zdrží poriadne dlho.

15:39 – Výsluch sa dostal k tlačidlovým telefónom, ktoré M. Marček a T. Szabó používali pri vražde. „Hovoril som im, že tieto telefóny sú na cudzie osoby a sú ťažko vystopovateľné, že ak budú potrebovať komunikovať, tak majú použiť tieto,“ hovorí Z. Andruskó. Mýlil sa, telefóny polícia vystopovať dokázala.

15:26 – „Mne Zsuzsová povedala, prečo sa tá vražda má stať. Ona chránila Kočnera, už vtedy písal o jeho kauzách,“ hovorí Z. Andruskó. Dodáva, že zadanie bolo také, že vrahovia mali zobrať telo a správať sa k nemu tak, aby ho nenašli. „Po vražde mi povedal, že ho nevedeli uniesť, že keby s nimi Kuciak sedel v aute a zastavili by ich policajti, tak by to nevedeli vysvetliť.“ Toto vyjadrenie nesedí s tvrdením M. Marčeka. Ten v pondelok vravel, že únos vylúčili ešte pred vykonaním vraždy.

15:22 – Predsedníčka senátu R. Sabová sa pýta na detaily toho, ako prebehla prvá objednávka vraždy J. Kuciaka. Z. Andruskó opisuje, že hneď po stretnutí s A. Zsuzsovou išiel za T. Szabóom do Kolárova. „A. Zsuzsová mi nepovedala, od koho je objednávka vraždy, ale zakázala mi povedať, že je objednávka od Kočnera. Dohodli sme sa, že je to od nejakého Rusa, ktorý podniká na Slovensku a má problém s médiami.“

15:11 – Po hodine výsluchu sa výsluch dostáva k vražde Jána Kuciaka. „Objednávku som dostal ku koncu 2017, alebo začiatkom 2018. Alena bola nervózna, že sa nič nedeje okolo pána Žilinku a stretli sme sa pred jej domom. Doniesla laptop a hovorila, že má tu nejakého novinára, mala pri sebe USB kľúč, sadla si do auta, zapla počítač a v USB priečinku bolo veľa mien. Bol tam aj priečinok Kuciak. Bolo tam presne popísané, ako keby bol pán Kuciak sledovaný, fotky jeho auta, domu, presná adresa,“ začína rozprávanie Z. Andruskó. Vyzeralo to, že to robil profesionál alebo policajt.

15:07 – Z. Andruskó hovorí, že s M. Kočnerom komunikoval cez mobilný telefón Aleny Zsuzsovej. Išlo o eseročku a zabezpečenie jej sídla, v podstate potreboval bieleho koňa. Týmto Z. Andruskó vysvetľuje, ako vedel, že A. Zsuzsová konala na popud M. Kočnera. „Ona nemá na to, aby riešila nejaké ekonomické veci.“

15:04 – M. Kočner čosi šepkal svojmu obhajcovi Marekovi Parovi. Vyzeralo to, ako by mu zadal niečo zistiť. M. Para sa vzápätí obrátil na svoju asistentku, ktorá sedí za ním, a tá teraz usilovne ťuká do telefónu a píše niečo na papier.

15:00 – Výsluch Zoltána Andruskóa sa stále točí okolo vraždy Petra Molnára. Predsedníčka senátu Ružena Sabová sa uisťovala, akým spôsobom sa Andruskó dozvedel o tom, že Szabó s Marčekom podnikateľa zavraždili. „Tomáš Szabó mi to povedal.“

14:51 – Z. Andruskó povedal, že T. Szabó sa mu priznal, že zavraždili Petra Molnára v okamihu, keď prebral objednávku na vraždu Maroša Žilinku. „Tušil som to už na druhý deň po vražde Petra Molnára, no nevedel som, čo mám robiť, začal som vypovedať o tom až potom, keď ma zadržali,“ hovorí.

14:47 – „Začiatkom jesene 2017 sme sa stretli pred jej domom, dala mi 20-tisíc eur s tým, že musí byť zavraždený prokurátor Maroš Žilinka, s tým, že to musí byť vykonávateľ zo zahraničia a najlepšie by bolo, ak by v aute sedel aj Daniel Lipšic,“ hovorí Z. Andruskó. V Maďarsku nevybavil nič, a tak sa obrátil na T. Szabóa. Z. Andruskó vypovedá veľmi nesúvisle, prokurátor Vladimír Turan ho musí usmerňovať a snaží sa jeho výpoveď časovo rámcovať.

14:45 – „A. Zsuzsová dostala od Kočnera auto v roku 2012, 2013 alebo 2014. Chválila sa, že ho dostala ako jeho milenka. Neviem, či v tom čase niečo robila pre Kočnera, ale zadarmo to asi nebolo,“ hovorí Z. Andruskó.

14:40 – Z. Andruskó spomenul, že sa A. Zsuzsová najskôr spoznala s Borisom Kollárom, až neskôr s M. Kočnerom. Spomenul aj istú Rózsike, veštkyňu, ku ktorej pravidelne A. Zsuzsová chodila.

14:35 – Reč prišla aj na peniaze v kuchynskej utierke, o ktorých včera hovoril M. Marček v pondelok. Je to jeden z ďalších detailov, v ktorých sa výpovede svedka a obžalovaného zhodujú.

14:33 – „Zsuzsová zúrila a bola nahnevaná, keď sa dozvedela, že zabili aj Martinu. Povedala, že pôjde za Kočnerom do Báča a že sa ozve. Keď sa ozvala, priniesla ešte 50-tisíc eur. S nimi som šiel rovno do Kollárova, boli to 500 eurové bankovky, ja som si vybral 10-tisíc eur a 40-tisíc som odovzdal Tomášovi,“ opisuje Z. Andruskó okolnosti po vražde.

14:30 – Alena Zsuzsová bola otočená k svojim advokátom a niečo im hovorila. Jej obhajkyňa Júlia Vestenickú ju prudkým gestom zahriakla a naznačila jej, aby sa otočila smerom na Z. Andruskóa.

14:27 – „Odrazu mi volal Tomáš, prišli s malým autom a vtedy mi oznámil, že sa vražda stala. Že zabili Kuciaka, ale nie takým spôsobom, ako to bolo dohodnuté, že tam mal priateľku, ale nebolo mi do reči. Nechcel som ani počuť, ako sa to stalo. Tomáš mi stihol povedať, do dnešného dňa si nie som istý, kto tam bol, ale že len oni dvaja vedia, čo sa vnútri stalo. Tomáš hovoril, že použili studenú zbraň, ale už viem, že to nebola pravda,“ hovorí Z. Andruskó. T. Szabó krúti hlavou.

14:24 – „Chcel som A. Zsuzsovej vrátiť peniaze za važdu M. Žilinku, no ona ich nechcela. Tvrdila, že im už dlhujem státisíce. Navrhla, že to môžem vykompenzovať ľahšou robotou. Vtedy prišla ponuka na vraždu Jána Kuciaka,“ hovorí Z. Andruskó. Opakuje, ako na neho naliehala A. Zsuzsová s tým, kedy to už bude. „Nemal som dôveru v políciu, že by som to šiel oznámiť a bál som sa o život.“

14:21 – Z. Andruskó sa práve dostal k tomu, že sa obával, že M. Marček a T. Szabó sledujú aj jeho, podobne ako to bolo pri P. Molnárovi. Vtedy sa rozhodol, že s nimi chce byť kamarát a že existuje ponuka na vraždu prokurátora Maroša Žilinku. Spôsob, akým rozpráva, však tiež pôsobí dojmom, ako keby sa chcel zbaviť zodpovednosti. „Alena ma naháňala,“ hovorí. Marček v pondelok vravel, že ich naháňal Andruskó. Hovorí, že vlastne zachránil M. Žilinkovi život, pretože akciu zrušil.

14:17 – Verejnosť počúva príbeh, ako sa Andruskó so Szabóom a Marčekom rozprávali o vražde Petra Molnára. Je rovnaký, ako včera súdu vyrozprával Marček. Zhoduje sa dokonca aj v niektorých detailoch.

Vražda bola na Kočnerovu objednávku, hovorí Andruskó

Korunný svedok a sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó Zdroj: TASR

14:14 – „Ona chcela, aby som vybavil niekoho zo zahraničia, kto zavraždí prokurátora Žilinku. Ja som s tým išiel za jedným kamarátom, no ten mi povedal, že takto sa dnes už veci neriešia,“ hovorí Z. Andruskó. Marian Kočner si založil ruky krížom na hrudníku a pozorne počúva. A. Zsuzsová je otočená smerom k svojim obhajcom a komunikuje s nimi. Doteraz sa obžalovaní svedkov skoro nič nepýtali, na Andruskóa zrejme budú mať množstvo otázok.

14:12 – Obžalovaní zatiaľ jeho slová vnímajú s relatívnym pokojom.

14:09 – Z. Andruskó hovorí o tom, ako sa stal svedkom objednávky vraždy Lászlóa Basternáka, ktorú si mala objednať A. Zsuzsová. Aj v tejto veci je A. Zsuzsová obvinená. Tvrdí, že bol zhrozený a bál sa, no rozhodol sa mlčať. Andruskó nesmie klamať, pretože v tomto procese vystupuje ako svedok.

14:05 – „Dovoľte mi, aby som sa ospravedlnil rodine Kuciakovcov a pani Kušnírovej, je mi ľúto, čo sa stalo. Neviem, ako to odčiniť, ale spravím všetko pre to, aby som dal veci do poriadku, aspoň svojou výpoveďou,“ začína svoje vypočúvanie Zoltán Andruskó. So Zsuzsovou sa pozná z Pokecu, asi osem, deväť rokov. Dlhšie pozná aj Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka pozná cez Tomáša Szabóa, asi od konca roka 2016. Mariana Kočnera nepozná osobne, len cez A. Zsuzsovú. „Viackrát sa tým chválila, akého má známeho.“

14:00 – Znamená to, že súd priamo pristúpi k výsluchu Zoltána Andruskóa. Prvý raz sa tak verejnosť dozvie, za akých okolností mal objednávku na vraždu prevziať od Aleny Zsuzsovej. Oblečený je už v modrom väzenskom úbore, má na sebe nepriestrelnú vestu a sprevádza ho množstvo kukláčov, ktorí sú vyzbrojení aj dlhými automatickými puškami.

13:59 – Tento omyl by nemal mať žiaden vplyv na samotný proces, súd Michala Vargu, ktorý mal upravovať zbraň, opätovne predvolá neskôr. Sudkyňa sa nesprávnemu Michalovi Vargovi ospravedlnila za nedorozumenie, vypočúvať ho nechcel nikto.

13:57 – Na súde došlo k šokujúcemu omylu. Predvolaný Michal Varga nie je Michal Varga, ktorý mal byť predvolaný. Michal Varga, ktorý sedí pred súdom, je realitný maklér, ktorý Jánovi Kuciakovi predával dom vo Veľkej Mači, nie Michal Varga, ktorý mal upravovať vražednú zbraň.

13:54 – Vypovedať bude Michal Varga, ktorý mal údajne pomáhať pri prerobení vražednej zbrane. Oveľa dôležitejšia ale bude výpoveď Zoltána Andruskóa, ktorý príde na rad po ňom.

13:45 – Po obednej prestávke bude pokračovať súd v druhom dni hlavného pojednávania v prípad vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára. V súdnej sieni je už Zoltán Andruskó, ktorého kukláči priviedli s kuklou na hlave. Hoci ju už teraz má dolu, nie je možné snímať jeho tvár.

12:42 – Nasleduje obedná prestávka, pokračovať sa bude o 13:40.

12:40 – Výpoveď svedkyne sa do istej miery týkala obžalovaného Tomáša Szabóa, ten však možnosť klásť svedkyni otázky nevyužíva, ani sa k výpovedi svedkyne nevyjadril. Daniel Lipšic sa len pre istotu spýtal, či nepočula niečo iné o vražde, M. Rigová hovorí, že len z médií. D. Lipšic konštatuje, že jej výpoveď podľa neho zvýšila dôveryhodnosť výpovede Miroslava Marčeka.

12:31 - Miroslav Marček svojej priateľke povedal, že nie je dobrý človek. Sudkyňa Ružena Sabová sa bližšie pýta na vzťah M. Rigovej a M. Marčeka a jeho postoj k ďalším ľuďom. Pôsobí to, ako keby sa sudkyňa snažila zistiť, do akej miery sa vedel M. Marček začleniť do spoločnosti, respektíve akoby skúmala jeho psychologický profil.

12:27 - „Nikdy som u M. Marčeka nevidela väčšiu finančnú hotovosť, výdavky sme si delili, snažil sa, aby som nakupovala ekonomicky. Nikdy nič nekupoval, mal rovnaké veci, rovnaké tričká, nohavice, ponožky.“

12:25 - M. Rigová spomenula aj meno Zoltána Andruskóa, no osobne ho nepoznala. Chodila do jeho pizzerie. „Miro ho spomínal len v dobrom, hovoril, že je veľký dobrák, chodili za ním do pizzerie s Tomášom Szabóom, raz aj dvakrát do týždňa,“ opisuje svedkyňa.

12:24 - Opäť padlo meno Ronald Rigó, ktorý bol zadržaný spolu s Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóom. R. Rigó je dnes mŕtvy, dôvod úmrtia sa verejnosť zatiaľ nedozvedela. „Keď som sa M. Marčeka pýtala, prečo šiel do armády, hovoril, že preto, že má rád zbrane,“ hovorí M. Rigová.

12:20 - V júni a júli 2018 nemal Miroslav Marček s Tomášom Szabóom, ktorý je ďalší obžalovaný, podľa M. Rigovej žiadne konflikty. Toto tvrdenie je v rozpore s tým, čo včera pred súdom povedal Tomáš Szabó, ktorý vravel, že mal s M. Marčekom konflikty dlhší čas.

Vražda bola na Kočnerovu objednávku, hovorí Andruskó

Obvinená Alena Zsuzsová na ŠTS v Pezinku Zdroj: TASR

12:18 - „K vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej neviem povedať nič, dozvedela som sa o tom až po zadržaní obžalovaných,“ hovorí M. Rigová. S Miroslavom Marčekom sa zoznámila v prvej polovici júna 2018, teda potom, čo už boli všetky tri vraždy vykonané.

12:18 – Výsluch Jozefa Kuciaka mladšieho sa skončil. Nasleduje posledná svedkyňa predpoludňajšieho programu, bývalá partnerka obžalovaného Miroslava Marčeka, Martina Rigová.

12:05 - Sudkyňa sa pýta na počítačovú zručnosť Jána Kuciaka. Jeho brat odpovedá, že mu niekedy pomáhal s vyhľadávaním informácií. „Ján pol roka študoval informatiku, ale potom to nechal tak,“ hovorí. Nikto z obžalovaných otázky nemá. Daniel Lipšic sa ho pýta, ako vnímal vyhrážky Mariana Kočnera. „On nás upokojoval, no ak by sa nebál, asi by nepodával trestné oznámenie.“

12:02 – „O žiadnych jeho nepriateľoch, alebo konfliktoch neviem (s výnimkou Mariana Kočnera, o konfliktoch s ním už Jozef Kuciak hovoril, pozn. TRENDU.).“ Táto veta je dôležitá kvôli tomu, aby sa vylúčil potenciálny širší okruh nepriateľov Jána Kuciaka, respektíve ľudí, ktorí by mohli mať záujem na jeho vražde.

11:59 – Jozef Kuciak mladší opisuje svoj vzťah s bratom, rozpráva o článkoch Jána Kuciaka a o tom, ako pracoval. Prokurátor sa pýta aj na domnienky Mariana Kočnera, že Ján Kuciak mal nejakých informátorov. Jozef Kuciak hovorí, že o ničom takom nevie, že vychádzal len z otvorených zdrojov.

11:57 – „Keď sme zistili, čo sa Maťke a Janovi stalo, prvé, čo nám napadlo, bol Kočner. Raz na nejakej rodinnej oslave mu od Kočnera prišla esemeska, kde boli také zvláštne smajlíky. Vtedy som sa o brata začal viac báť. Inak bol nekonfliktný,“ začína svoju výpoveď trasúcim sa hlasom brat Jána Kuciaka.

11:49 – Prečítaná výpoveď Jany Kuciakovej bola relatívne stručná. V podstatných veciach sa zhodovala s doterajšími výpoveďami Jozefa Kuciaka a Zlatice Kušnírovej. Vypovedať bude Jozef Kuciak mladší, brat Jána Kuciaka.

Vražda bola na Kočnerovu objednávku, hovorí Andruskó

Brat zavraždeného Jozef Kuciak mladší Zdroj: TASR

11:43 – „Pýtala som sa ho, či nechce písať radšej o športe, lebo písať o politikoch je nebezpečné. On však na to hovoril, že chce pomôcť Slovensku,“ hovorila Jana Kuciaková vo výpovedi pred vyšetrovateľom.

11:40 – „Vzhľadom na zistenú rečovú vadu (chybu) svedkyne súd pristupuje k čítaniu zápisnice z výsluchu svedkyne,“ znamená to, že Jana Kuciaková, mama Jána Kuciaka, nebude vypovedať priamo.

11:37 – Súd pokračuje ďalej, vypovedať bude matka Jána Kuciaka. Sudkyňa Ružena Sabová sa pýta prítomných, či trvajú na výsluchu, alebo budú súhlasiť s prečítaním zápisnice z prípravného konania.

11:15 – Skončil sa výsluch Jozefa Kuciaka, nasleduje 15-minútová prestávka.

11:13 – Marian Kočner posledné dve minúty písal na papier odkaz Marekovi Parovi. Podal mu ho, ten ho prebehol, napísal pár slov a vrátil mu ho naspäť.

11:12 – „Prvé tri dni som bol paralyzovaný, neviem nič. Matne si pamätám nejaké veci, ale skrátka nič. Zostala mi diera v srdci,“ hovorí Jozef Kuciak s vypätím posledných síl. Roman Kvasnica, zástupca Zlatice Kušnírovej, sa pýta na to, kedy naposledy videl svojho syna a Martinu Kušnírovú.

11:07 – Zástupca Kuciakovcov sa Jozefa Kuciaka pýta na charakter jeho syna. „Bol veľký dobrák, pracovitý, od malička pomáhal všade, kde sa dalo. Na začiatku sme mali menšie gazdovstvo, mali sme lúky, kde sa chodilo kosiť. Vedel murovať, ovládal údržbu. Bolo to vidno, že celý dom robil svojpomocne spolu s naším mladším synom.“

11:05 – Alena Zsuzsová manipuluje s krabičkami od liekov a plače. Aké sú tu lieky, nie je jasné. TREND má na M. Kočnera výhľad len od chrbta, no iní novinári píšu, že sa mu trasú ruky. Jozef Kuciak rozpráva o spoločnom bývaní Jána a Martiny.

10:57 – Prokurátor sa pýta na vzťah Jána Kuciaka a Mariana Kočnera. „Ku všetkým novinárom aj k Jankovi bol Kočner arogantný. Na jednej tlačovej besede Janko usvedčil Kočnera, že klame. Tam sa to asi začalo. Mal nejaký rozhovor na Pente dohodnutý, a keď odtiaľ vyšiel, dostal telefonát od Kočnera, že bude na všetkých zbierať špinu. To ma zarazilo, že tam už povedal, na koho bude zbierať špinu, takže asi pavúka našej rodiny mal k dispozícii,“ hovorí Jozef Kuciak.

10:54 – „S Jankom sme sa občas tak priateľsky hádali, že som volil na začiatku Smer, cítil som sa sociálnym demokratom, veril som tým sociálnym blábolom. Od začiatku som neveril vyhrážkam Mariana Kočnera, veď máme funkčné súdy, políciu, prokuratúru, u nás sa nič také nemôže stať,“ hovorí Jozef Kuciak. Opisuje, že sa s Jánom rozprávali aj o práci, o tom, že Smer prebral mnohých sponzorov od HZDS a že nemá veriť všetkému, čo hovoria politici.

10:53 – „Marian Kočner sa nedávno pred týmto skutkom Jánovi vyhrážal, hneď nám napadlo, že je za tým Kočner. Čo sa podľa mňa aj potvrdilo. K vražde už nemám čo viac povedať,“ hovorí Jozef Kuciak.

10:50 – „Začalo to tým, že sme sa im nevedeli spojiť. Netelefonujem často, so synom sme sa počuli zhruba raz týždenne. My sme ich v ten víkend nehľadali a nekontaktovali kvôli tomu, že mali mať predmanželskú prípravu kdesi v Petržalke. Ja som hovoril, že načo ich máme otravovať, možno im povedali, že si majú vypnúť telefóny,“ rozpráva Jozef Kuciak. Hovorí, že v nedeľu v noci im dcéra hovorila, že ani nemajú chodiť do Veľkej Mače, ale do Trnavy, kde im povedali, že sa stala vražda.

10:38 – „Miestami viem, čo sa stalo, ale niekedy držím v rukách telefón a čakám, kedy sa ozve, mám chuť jej zavolať, Martinka, už sme tu, urob kávu.“ Na lavici obžalovaných žiadne emócie nie sú. „Hovoria, že mi ľudia budú závidieť, no ja ten milión rozdám, ak mi vrátia Janka a Martinu,“ hovorí Z. Kušnírová.

10:36 – Zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic Z. Kušnírovú rozplakal. Pýta sa jej, aký mala vzťah so svojou dcérou. „Mali sme skvelý vzťah, bola skromná, pracovitá,“ hovorí. D. Lipšic sa pýta, ako prežívala prvé chvíle po vražde aj to, ako to prežíva teraz. Tieto otázky sa môžu zdať necitlivé, no sú dôležité pre preukázanie nároku na nemajetkovú ujmu.

10:32 – Ani predsedníčka senátu zatiaľ netuší, kam svojimi otázkami R. Kvasnica smeruje. Chcel počuť, prečo sa Martina Kušnírová nevrátila od 9. februára domov, pričom zvyčajne cez týždeň bývala doma. Odpoveď na otázku napokon dostal.

10:28 – Pýta sa zástupca Z. Kušnírovej Roman Kvasnica. Zaujíma ho, ako často si od začiatku roka s dcérou telefonovala. „Cez deň sme si štyri, päťkrát telefonovali, stále sme si hovorili, čo robíme, čo varíme, bežné domáce veci sme rozoberali, stále sme boli v kontakte,“ odpovedá Z. Kušnírová. R. Kvasnica ďalej skúma, kedy naposledy boli Ján a Martina u Z. Kušnírovej.

10:25 – Alena Zsuzsová je urazená. Pýta sa Zlatice Kušnírovej, že aký má dôkaz na to, že môže za smrť jej dcéry. Z. Kušnírová odpovedá, že na to sme na súde, aby sa dokázalo, aký súvis má s vraždou Jána a Martiny. „Ak by ste s tým nič nemali, ste teraz doma pri svojej dcére a ja doma pri svojej,“ odpovedá Z. Kušnírová.

Vražda bola na Kočnerovu objednávku, hovorí Andruskó

Svedkyňa Martina Rigová Zdroj: TASR

10:18 – Prokurátor svoj výsluch Z. Kušnírovej ukončil. Priestor na kladenie otázok dostávajú obžalovaní, no nevyužívajú ho. Pýtať sa bude predsedníčka senátu Ružena Sabová. Zaujímajú ju bližšie okolnosti trestného oznámenia na Mariana Kočnera pre podozrenie z vyhrážania. „Pustil nám nahrávku a povedal, že sa mu takto vyhrážal. On povedal, že bol u Jaroslava Haščáka (šéfa Penty, pozn. red.) a že potom hneď dostal telefonát od Kočnera,“ odpovedá Z. Kušnírová.

10:14 – Ján Kuciak svojim rodinným príslušníkom aj rodine Z. Kušnírovej púšťal nahrávku, na ktorej sa mu M. Kočner vyhrážal. Hovoril na nej, že sa bude venovať špeciálne jemu a jeho rodinným príslušníkom a bude na neho hľadať špinu.

10:12 – „Iritovalo ma, keď Robert Fico povedal, že ani nevie, kto bol Ján Kuciak, pretože on písal o veľa dôležitých veciach,“ hovorí Z. Kušnírová. Opisuje, že sa často rozprávali o práci, doma hovoril aj o tom, ako sa mu vyhrážal Marian Kočner.

10:09 – Mama Martiny Kušnírovej síce vie zablúdiť pri svojom rozprávaní a vo svojich myšlienkach, no počas svojej výpovede je zatiaľ veľmi stručná, jasne a zreteľne odpovedá na otázky prokurátora. „Martina vedela všetko, o čom písal Jano, bola jeho prvý čitateľ a konzultant. On jej hovoril všetko,“ opisuje Z. Kušnírová.

10:05 – Z. Kušnírová postupne opisuje, ako sa dostali k domu vo Veľkej Mači, hovorí, že nechceli nový dom, lebo J. Kuciak sa chcel realizovať. Jozef Kuciak si vreckovkou utiera oči. Z. Kušnírová opisuje, čomu sa venovala jej dcéra. Martina Kušnírová bola archeologička.

10:02 - „Volala som neteri, ktorá býva vo Vrábľoch, či sa môže ísť pozrieť k Martinke, že sa neviem k ním dovolať. Neter tam prišla pár minút po záchranároch. Ona hovorila, že musím prísť do Mače.“ Hovorí, že ešte v noci vyrazili do Veľkej Mače, kde Ján a Martina bývali, viezol nás synov kamarát. „Od začiatku som hovorila, že to je politická vražda, policajti mi nechceli uveriť.“

10:00 – „Volala som Martine už v stredu, potom aj vo štvrtok, ale v piatok som už bola v strehu. Brala som to tak, že toho majú veľa, nechcela som na nich naliehať. V sobotu už mali vypnuté mobily, syn mi už hovoril, že to mám zisťovať. Až v nedeľu sa ozvali Kuciakovci. Na polícii mi povedali, že prečo sa stresujem, že je normálne, že sa mladí ľudia neozývajú. Ja som mu na to povedala, že Janko je investigatívny novinár a bojím sa o neho.“

9:58 – Zlatica Kušnírová začína emotívne. Pýta sa obžalovaných, prečo siahli na život ich detí, kto im na to dal právo? „Vedela som, že to bola politická vražda, vždy ma zaujímala Jankova práca,“ hovorí. Rozpráva veľmi rýchlo, každá myšlienka sa bude ťažko zachytávať. Opisuje, že jej dcéra hovorila, že sú odpočúvaní a nemali by sa o citlivých veciach rozprávať po telefóne.

Vražda bola na Kočnerovu objednávku, hovorí Andruskó

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef a Jana Zdroj: TASR

9:54 – Faktúry sú prečítané, nasleduje výsluch svedkov. Ako prvá pôjde vypovedať Zlatica Kušnírová.

9:46 – Menia sa kukláči, predsedníčka senátu pokračuje v čítaní jednotlivých položiek z predložených faktúr.

9:29 - Brat Jána Kuciaka Jozef a Martina Rigová, bývalá partnerka Miroslava Marčeka, na výzvu sudkyne opustili pojednávaciu miestnosť. Prebieha krátka porada senátu, o chvíľu sa začne výsluch Jozefa Kuciaka, otca Jána Kuciaka. Ešte pred tým však súd ide riešiť nárok poškodených na náhradu škody, medzi dôkazy zahŕňa faktúry za pohreby zavraždených.

9:18 – Vypovedať by dnes mali Zlatica Kušnírová, Jozef Kuciak, Jozef Kuciak ml., no najmä Zoltán Andruskó. Práve jeho výpoveď bude kľúčová. Vypovedať by mal popoludní.

9:12 – Do miestnosti prišla už aj Zlatica Kušnírová, Roman Kvasnica stále chýba.

9:11 – Predsedníčka senátu Ružena Sabová pôsobí od začiatku veľmi ráznym dojmom. Hoci sa s niektorými jej tvrdeniami a názormi dá nesúhlasiť, nedá sa jej uprieť, že je konzistentná a dôrazná. Práve zvýšeným hlasom pripomínala účastníkom konania, že ak ich nie je počuť, je to ich chyba, lebo nevedia hovoriť poriadne do mikrofónu.

9:04 – Dnes pojednávaciu miestnosť otvorili trochu neskôr, ako je zvykom. Čaká sa na obžalovaných. Na svojom mieste sedia rodičia Kuciakovci. Zlatica Kušnírová a jej právny zástupca Roman Kvasnica zatiaľ chýbajú.

Najdôležitejšie udalosti prvého dňa:

Jeden z obžalovaných, Miroslav Marček, sa pred súdom priznal ku všetkým skutkom, ktoré sú mu kladené za vinu.

M. Marček podrobne opísal, ako zavraždil J. Kuciaka, M. Kušnírovú aj podnikateľa Petra Molnára. Na dnešné pojednávanie nepríde, dal súhlas na pokračovanie v jeho neprítomnosti.

Ostatní obžalovaní odmietli odpovedať na otázky, len v krátkosti vyrozprávali svoju verziu udalostí, vinu odmietajú.

Rodičia Jána Kuciaka a mama Martiny Kušnírovej žiadajú od poškodených náhradu nemajetkovej ujmy vo výške milión eur.

Online prenos z prvého dňa nájdete tu.