Kúsok od Žiliny sa nachádza lovecký zámok Kunerad. Za posledných jedenásť rokov dvakrát vyhorel, o jeho žalostný stav akoby sa nikto nezaujímal. Takmer rozpadnutá ruina zívala prázdnotou a zvedavých turistov by ste v tomto okolí hľadali len márne.

To sa zmenilo v auguste 2019, kedy sa slovenská rodina žijúca vo Švajčiarsku rozhodla, že pamiatku kúpia, zrekonštruujú a prinavrátia jej zašlú slávu. Pôvodný vlastník, ktorým boli kúpele Spa Aphrodite Rajecké Teplice, hľadali už dlhšie vhodného vlastníka. Napokon sa ním stala Jana Škottová, ktorá zámok kúpila cez svoju firmu Samema.

Nová vlastníčka tvrdí, že hoci bola kultúrna pamiatka v čase kúpy v skutočne zlom stave, dali jej nádej na zotavenie. Tomu predchádzajú státisícové investície, celkovo bude potrebných niekoľko miliónov eur.

„Doteraz sme kúpu a záchranné práce financovali z vlastných úspor, ale netajíme sa tým, že celú sumu potrebnú na jeho obnovu nemáme. Či budeme mať nárok na fondy a dotácie, alebo budeme musieť ísť formou hypoték, úverov a dodatočných investorov, ešte zisťujeme,“ hovorí pre TREND J. Škottová, ktorá pracuje vo Švajčiarsku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa