Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala v pondelok členské krajiny EÚ, aby ,,darovali" Ukrajine časť svojich vakcín proti ochoreniu Covid-19, získaných prostredníctvom EÚ. Jej výzva nasleduje po sťažnostiach Ukrajiny, že nemá k týmto vakcínam prístup, uviedla tlačová agentúra AFP. ,,Požiadali sme naše členské krajiny, aby darovali časť svojich očkovacích látok Ukrajine," uviedla Von der Leyenová počas svojho videovstupu na konferencii o covide v Kyjeve.

Šéfka eurokomisie zdôraznila, že ,,EÚ je s Ukrajinou" a že spolu s ňou tvorí jednu ,,európsku rodinu". Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v januári vyzval Európsku úniu, aby pomohla Ukrajine zaistiť si vakcíny proti koronavírusu. Kritizuje tiež skutočnosť, že chudobnejšie krajiny majú problémy s prístupom k vakcínam, pretože nemôžu konkurovať bohatším štátom.

EBE 23 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová reční v Európskom parlamente (EP) v stredu 20. januára 2021. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula Von Der Leyen addresses European lawmakers during a plenary session on the inauguration of the new President of the United States and the current political situation, at the European Parliament in Brussels, Wednesday, Jan. 20, 2021. (AP Photo/Francisco Seco, Pool)
Neprehliadnite

Problémy pri výrobe vakcín neskončili, tvrdí von der Leyenová

Zelenskyj požaduje, aby EÚ v tomto smere viac pomáhala svojim východným susedom. Počas pondelňajšej konferencie uviedol, že Ukrajina o dodávke vakcín momentálne rokuje so susedným Poľskom. Prvá fáza očkovania na Ukrajine, v rámci ktorej budú očkovať zdravotníkov a vojakov, by sa mala začať v priebehu februára. Pôvodne sa tak malo stať už začiatkom mesiaca, keď mal Kyjev dostať prvú zásielku vakcín Pfizer/BioNTech prostredníctvom globálnej iniciatívy COVAX. Celkovo má Ukrajina cez tento nástroj získať najmenej osem miliónov dávok vakcín.

Kyjev sa spolieha aj na 12 miliónov dávok vakcín od spoločností AstraZeneca a Novavax, ktoré budú vyrobené v Indii. Okrem toho chce Ukrajina zakúpiť od 1,9 do päť miliónov dávok vakcíny od čínskej firmy Sinovac, ak sa potvrdí jej vysoká účinnosť a bezpečnosť. Zelenskyj zopakoval svoje rozhodnutie nepoužiť ruskú vakcínu Sputnik V, keď opäť spochybnil jej účinnosť. Avizoval tiež, že sa nechá zaočkovať inou vakcínou v priamom prenose, aby ,,šiel príkladom" svojim spoluobčanom. Podľa prieskumov totiž asi polovica Ukrajincov očkovanie proti Covid-19 odmieta.