Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen predstaví v stredu plán podpory európskych firiem čeliacich dopadom ruskej agresie na Ukrajine a chystaným masívnym americkým subvenciám.

Únijní činitelia naznačujú, že pôjde skôr o zjednodušenie niektorých administratívnych pravidiel než o návrh priamej finančnej podpory, na ktorú nemajú členské krajiny jednotný pohľad.

Lídri únijných krajín budú budúci týždeň v Bruseli debatovať o tom, ako pomôcť európskej ekonomike vyrovnať sa s drahými energiami alebo s očakávanými dopadmi bezprecedentnej štátnej pomoci pre americké firmy. Komisia by chcela tento rok navrhnúť vytvorenie nového ,,fondu suverenity", úpravu pravidiel štátnej pomoci pre klimaticky šetrné či digitálne projekty alebo novú normu umožňujúcu rýchlejší rozvoj zelených technológií.

Dnešný plán má byť prvým krokom na tejto ceste. Podľa informácií uniknutých do médií pôjde o návrhy zamerané na efektívnejšie a rýchlejšie schvaľovanie projektov pre firmy venujúce sa napríklad produkcii obnoviteľných zdrojov energie.

O finančnej podpore by v ňom nemala byť reč, pretože komisia chce počkať na výsledok summitu. Na ňom sa očakáva zásadná debata medzi zástancami ďalšieho spoločného financovania únijnej ekonomiky a krajinami obávajúcimi sa nových dlhov. Do prvej skupiny patrí napríklad Taliansko, Grécko či Španielsko, do druhej skupiny Nemecko, Holandsko alebo Česko.

Ďalšie dôležité správy

Paris,,France,-,June,23,2021:,The,President,Of,The
Neprehliadnite

Von der Leyenová a ďalší predstavitelia gratulujú Pavlovi k víťazstvu