Očakáva sa, že švédska automobilka, ktorú z 82 percent vlastní čínska skupina Zhejiang Geely Holding Group, uvedie do roku 2026 na trh najmenej šesť nových elektrických vozidiel. Spoločnosť Volvo oznámila, že do roku 2030 chce mať celý svoj modelový rad plne elektrický a do roku 2026 plánuje austrálske odvetvie spoločnosti na trhu predávať výhradne elektrické vozidlá, píše Reuters.

Tieto produktové plány predstavujú najväčšiu modernizáciu modelového radu značky Volvo od roku 2010, kedy spoločnosť Geely získala túto značku od spoločnosti Ford Motor Co. Pod vedením spoločnosti Geely začalo Volvo spočiatku zdieľať s Geely technológie, ako napríklad automobilové platformy.

Premena Volva, švédskej značky, ktorá si vybudovala povesť vďaka bezpečnosti a úžitkovému dizajnu, vyplýva z väčšieho zamerania na trendy a potreby zákazníkov v Ázii. Spoločnosť sa snaží získať si obľubu a zvýšiť predaj na tomto trhu.

Medzi novými batériovými elektromobilmi je v pláne na nasledujúce štyri roky aj produkcia nových dodávok značky Volvo. Model dodávky sa bude ponášať na vozidlo Zeekr, ktoré značka Geely predáva v Číne. Táto mohutná dodávka s názvom Zeekr 009, ktorej cena začína na približne 500 000 jüanoch (74 179 dolárov), ponúka tri rady sedadiel.

Vozidlo konkuruje modelom, ako je Toyota Alphard - obchodná alebo rodinná dodávka so sedadlami pre cestujúcich ako v biznis triede. Tento model sa na ázijských trhoch osvedčil, napríklad v Číne a Japonsku, ako alternatíva limuzíny.

Volvo presunulo svoje vývojové práce nadchádzajúcich modelov do svojho výskumného a vývojového centra v Šanghaji. Toto centrum strojnásobilo počet svojich konštruktérov na približne 60 ľudí. Nedávno sa však kompletne presťahovali do novej a väčšej budovy v Šanghaji, uviedol jeden zo zdrojov.

Prvý z nových plánovaných elektrických modelov Volvo, športovo-úžitkový crossover EX90, predstavili koncom minulého roka. Očakáva sa, že sa v predajniach objaví začiatkom roka 2024.

Medzi ďalšie elektromobily v štádiu prípravy patria elektrické verzie hlavných modelov značky Volvo - crossoverov XC90, XC60 a XC40 a sedanov S60 a S90.

Hlavné modely vozidiel budú mať zavedené, jednoduché dizajnové prvky spoločnosti Volvo. Na druhú stranu sa nové dodávky pokúsia zaujať kupujúcich v Číne a na iných trhoch s „emocionálnejším“ dizajnom. Keďže sa má model inšpirovať vozidlom Zeekr 009, budú mať pravdepodobne dodávky masívnu mriežku chladiča osvetlenú LED diódami, uviedol ďalší zdroj.

Volvo vyčlenilo a predalo svoje benzínové motory a hybridné pohonné jednotky spoločnosti Geely. Táto čínska automobilka sa na druhú stranu rozhodla spojiť všetky svoje aktíva v oblasti benzínových pohonných jednotiek, vrátane tých od Volva, s továrňami vyčlenenými z Renaultu a vytvoriť novú spoločnosť zameranú na hybridné a benzínové motory.

Renault a Geely pracujú na dokončení dohody, ktorá by umožnila zapojenie spoločnosti Saudi Aramco ako investora a partnera do tohto podniku.

Ďalšie dôležité správy

Model XC90 v americkom výrobnom podniku
Neprehliadnite

Park Valaliky zmení Volvo na modernú biznisovú lokalitu