12:14 Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Zuzana Čaputová, ktorá získala 40,57 percenta hlasov a Maroš Šefčovič so ziskom 18,66 percenta hlasov. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

1:56 Účasť na voľbách dosiahla 48,73 percenta. Je to najviac spomedzi prvých kôl prezidentských volieb okrem roka 1999, keď si Slováci volili prezidenta v priamej voľbe po prvý raz. Najaktívnejší boli voliči v Bratislavskom kraji, kde podiel zúčastnených presiahol 58,8 percenta. Práve v tomto kraji zaznamenala najlepší výsledok Z. Čaputová. K volebným urnám chodili mierne viac obyvatelia miest (účasť 50,1 percenta) než vidieka (účasť 47,1 percenta).

1:41 Š. Harabin hovorí, že ide vyhrať „minimálne“ ďalšie prezidentské voľby. „Sám so svojou rodinou som získal 15 percent hlasov, to je úžasný výsledok,“ pochvaľoval si na tlačovej konferencii.

Potvrdil, že zvažuje ústavnú sťažnosť. Na otázku, či vstúpi do parlamentnej politiky odpovedal, že je sudca najvyššieho súdu a viackrát to zopakoval. Svoj výsledok považuje za „perfektný potenciál“ pre ďalšie prezidentské voľby, ale vylúčeniu vstupu do parlamentnej politiky sa vyhol.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Zdroj: TASR

Tvrdí, že R. Mistrík sa dopustil korupcie, keď podporil Z. Čaputovú. „To je fakt,“ zdôrazňoval opakovane.

1:25 Po spočítaní 97,3 percenta okrskových zápisníc získala Z. Čaputová 40,49 percenta hlasov voličov. M. Šefčovič, ktorý sa spolu s ňou dostal do druhého kola volieb, získal 18,66 percenta hlasov.

1:12 „V tejto chvíli je už jasné, že môžeme všetci zablahoželať Zuzke Čaputovej k jasnému víťazstvu v prvom kole. Je to presne tá osoba, ktorá dokáže Slovensko vytiahnuť z krízy,“ odkázal Andrej Kiska cez svoj Facebook. Už pred voľbami si k svojej profilovej fotke pridal rámček „Volím Čaputovú“.

1:06 V druhom kole prezidentských volieb si zmerajú sily Z. Čaputová a M. Šefčovič, ktorým sa podarilo od voličov získať najviac hlasov. Po spracovaní 91,66 percenta okrskových zápisníc získala Z. Čaputová 40,04 percenta hlasov, M. Šefčovič dostal od voličov 18,72 percenta hlasov. Z. Čaputová výrazne vedie najmä v Bratislavskom, Trnavskom či Nitrianskom kraji. Tesnejší náskok má však napríklad v Prešovskom kraji.

1:02 M. Krajniak v druhom kole voliť pôjde, ale priaznivcom Sme rodina nebude nikoho odporúčať, pretože mu nie sú názorovo blízki. Svoj trojpercentný výsledok chápe ako dôsledok nekonfrontačnej kampane, no chce si ešte počkať na kvalitnejší rozbor.

0:50 „Ja nekomentujem výsledky v polčase alebo v tretine zápasu. Nemám na to dôvod. Akurát mám informácie z volebných komisií, že nepúšťajú mojich nominantov do volebných komisií sčítavať hlasy. Zamykajú dvere, teda ide o jasnú manipuláciu. Ja si nič nemyslím, ja len hovorím, čo mi hlásia nominanti v okrskových volebných komisiách,“ uviedol po polnoci na krátkom brífingu Š. Harabin.

„Hovorím, že v štáte treba urobiť poriadok a nastoliť právo. Možnože sa niektorí toho boja a už aj v okrskových komisiách robia neprávo – to je všetko, čo mám na to povedať. Veď to je niečo nenormálne,“ zdôraznil sudca Najvyššieho súdu SR.

B. Bugár avizoval, že sa chce pred druhým kolom stretnúť so Z. Čaputovou, rokovať by mali o postavení menšín. Most-Híd ju pravdepodobne bude chcieť podporiť v druhom kole. „Niektorí voliči sa rozhodli pre ňu,“ vysvetlil.

Platí to aj o „najmaďarskejších okresoch“ - Dunajská Streda a Komárno. Podľa priebežných údajov mala Z. Čaputová v Dunajskej Strede 54 percent a B. Bugár 26 percent, v Komárne 48 percent a Bugár 22 percent. Svoj slabý výsledok si vysvetľuje tak, že sa ľudia chceli spojiť proti extrémistickým kandidátom. Jeho kampaň vraj ovplyvnil aj zdravotný stav, v jednej z debát bol pod vplyvom liekov – nie je si však istý, či by lepší zdravotný stav znamenal aj lepší výsledok. Naznačil, že osobnú zodpovednosť za neúspech nevyvodí.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Zdroj: NMH / Tibor Somogyi

0:47 F. Mikloško ohlásil, že v politike končí. „Som zdesený, že pána Harabina volilo veľa katolíkov a podporilo veľa kňazov,“ povedal k výsledkom volieb. V druhom kole „v žiadnom prípade“ neodporúča voliť M. Šefčoviča, ktorý je „človek Roberta Fica“. Podotkol tiež, že v otázke prerušenia tehotenstva v minulosti prezentoval postoj európskych liberálov, a pri stretnutí so slovenskými cirkevnými predstaviteľmi vyjadril úplne iný názor. Považuje to za neprijateľné.

0:41 Z. Čaputová sa poďakovala svojim voličom v piatich jazykoch – slovensky, maďarsky, česky, rusínsky aj rómsky. „Zdá sa, že človek nemusí opustiť svoje hodnoty a nemusí voliť populistický slovník, možno aj naopak.“

Hlasy, ktoré dostala, vníma ako volanie po zmene, ktorá má spočívať v konštruktívnej spolupráci a slušnosti. Nepriamo apelovala na M. Šefčoviča, aby v druhom kole nepoužíval útočnú stratégiu. „Prajem si, aby sme k voľbám o dva týždne pristúpili k voľbám s úsmevom, nádejou a odhodlaním zmeniť Slovensko k lepšiemu,“ povedala.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Zdroj: TASR

Svojmu súperovi v druhom kole pogratulovala k postupu. Vytkla mu však, že sa stále pozerá do budúcnosti a nie je ochotný zaoberať sa prítomnosťou – v ktorej je podľa nej potrebné vyžadovať osobnú zodpovednosť a odmietnutie korupcie.

0:26 M. Šefčovič by v druhom kole zdôrazňoval dve veci – svoj sociálny program a kresťanské hodnoty. Zdôrazňoval, že má dobré vzťahy s najvyššími predstaviteľmi cirkvi, s ktorými sa pred objektívmi fotografov stretli. Slovensko je podľa neho na križovatke, čím naznačuje, že má v pláne zdôrazňovať kultúrno-etické témy, keďže Z. Čaputová otvorene podporila adopcie detí homosexuálnymi pármi. Ešte v roku 2014 pritom hovoril, že práva homosexuálov na Slovensku je potrebné kultivovať.

„Zdá sa, že Slováci a Slovenky si povedali, že sú pre nich presvedčivé iné hodnoty a element zmeny v podobe ženskosti je možno aj vítaný,“ povedala na priebežné výsledky Z. Čaputová. V kampani by nič zásadné nemenila. Aj naďalej ju chce viesť nekonfliktne.

0:14 Z. Čaputová zatiaľ vedie v boji o prezidentské kreslo vo všetkých krajoch. Podľa predbežných neoficiálnych výsledkov sa jej podarilo získať 39,25 percenta hlasov. Za ňou nasleduje M. Šefčovič, ktorý získal predbežne 18,7 percenta hlasov. Spočítaných bolo takmer 60 percent okrskových zápisníc a volebná účasť dosiahla 47,24 percenta. Na treťom mieste je zatiaľ Š. Harabin s 14,47 percenta hlasov, nasleduje ho M. Kotleba, ktorý získal 10,71 percenta hlasov. Päticu kandidátov uzatvára František Mikloško, ktorý získal 5,63 percenta hlasov. Ostatní kandidáti získali menej ako päť percent hlasov.

„Ja idem voľby vyhrať,“ vyhlásil Š. Harabin. „Myslím si, že ma podporil východ Slovenska, sever Slovenska, Horehronie a Nitra,“ povedal krátko po zverejnení prvých výsledkov.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Zdroj: TASR

23:54 Do svojej volebnej centrály v bratislavskom hoteli Apollo dorazil krátko po 21. hodine prezidentský kandidát Š. Harabin spoločne s manželkou Gabrielou. Ešte predtým prišli do centrály aj jeho deti a ďalší rodinní príslušníci. Pri príchode oznámil a zopakoval, ako aj v minulosti, že prišiel voľby vyhrať. Volebný deň prežil podľa vlastných slov pokojne, oddychoval a čítal. Š. Harabin čaká na výsledky v poľovníckom salóniku, kde je kapacita približne 30 osôb.

Volebný večer Z. Čaputovej sa nesie v komornejšej atmosfére. Na výsledky prvého kola prezidentských volieb čaká kandidátka vo svojom štábe len s najbližšími spolupracovníkmi a rodinou. Prišli aj niektorí predstavitelia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko, Spolu či Robert Mistrík, ktorý sa pred prvým kolom volieb vzdal v prospech Z. Čaputovej. „Som plná očakávaní a verím v dobrý výsledok,“ povedala pri príchode Z. Čaputová. Ak by sa do druhého kola dostala, chcela by sa tam stretnúť s M. Šefčovičom.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Zdroj: TASR

M. Šefčovič sa po príchode do svojej volebnej centrály poďakoval všetkým, ktorí prišli voliť. „Zdá sa, že budeme mať veľmi vysokú volebnú účasť, to je vynikajúca správa pre demokraciu na Slovensku,“ vyhlásil s tým, že vysoká účasť znamená pre budúceho prezidenta veľkú legitimitu. Do centrály v jednom z bratislavských hotelov prišiel krátko po 21.00 h. Neočakáva však, že by ho tam prišiel navštíviť niekto z vrcholových politikov. Zopakoval, že je nezávislý kandidát, ktorý by chcel byť nadstraníckym prezidentom všetkých Slovákov.

23:48 Incident s volebnou urnou v obci Medzany v okrese Prešov má na svedomí obecný poslanec, ktorý sa do zastupiteľstva dostal s podporou OĽaNO. Potvrdil to líder OĽaNO Igor Matovič, ktorého incident mrzí, ospravedlnil sa zaň a bol by rád, keby sa tento poslanec vzdal mandátu a dostal trest.

23:46 V prezidentských voľbách zatiaľ vedie Z. Čaputová, ktorej sa podarilo získať 38,91 percenta hlasov, za ňou nasleduje M. Šefčovič s 18,87 percentami hlasov a prvú trojicu uzatvára Š. Harabin s 14,52 percentami hlasov. Vyplýva to z prvých predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po spočítaní 21,56 percenta okrskových zápisníc.

23:40 Do druhého kola prezidentských volieb by sa mali dostať Z. Čaputová a M. Šefčovič. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre televíziu TA3 spracovala agentúra AKO. Prvé miesto v sobotňajšom kole podľa tohto prieskumu obsadila Z. Čaputová so ziskom 46,3 percenta. Za ňou sa umiestnil M. Šefčovič (15,2 percenta) a Š. Harabin (11,7 percenta).

Druhé kolo prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční 30. marca, by malo byť súbojom medzi Z. Čaputovou a M. Šefčovičom, vyplýva zasa z prieskumu verejnej mienky agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý sa uskutočnil v posledných dňoch. Z. Čaputová získala od respondentov 42 percent a Šefčovič 17,6 percenta hlasov.

Z. Čaputová a M. Šefčovič by postúpili do druhého kola prezidentských volieb aj podľa prieskumu agentúry Median SK pre RTVS. Z. Čaputovú by v prvom kole volilo 42 percent voličov, Šefčovič by získal 16 percent hlasov. Na treťom mieste by sa umiestnil Š. Harabin so ziskom 12 percent. Nasledujú M. Kotleba s deviatimi percentami a F. Mikloško so šiestimi percentami.

23:03 Š. Harabina a jeho štáb chráni SBS, píše Denník N. Novinári môžu sledovať dianie len z balkóna o poschodie vyššie. V štábe bolo zatiaľ vidieť bývalého predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Zdroj: TASR

22:27 Väčšina volebných miestností sa zatvorila, komisie v nich začínajú sčítavať hlasy.

22:06 Zuzana Čaputová už prišla do svojho štábu. K priebehu volieb bližšie vyjadrí až o pol dvanástej, chce totiž počkať na skončenie moratória, píše denník Sme. Netrúfa si odhadovať výsledky, verí že ten jej ju dostane do druhého kola.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová s hlasovacím lístkom. Zdroj: TASR

Maroš Šefčovič zavolal novinárov do miestnosti, kde čaká s rodinou na volebné výsledky. Uviedol, že neočakáva prítomnosť žiadnych vrcholových politikov.

Štefan Harabin zatiaľ do reštaurácie, kde chce byť počas volebnej noci, nedorazil.

22:00 Vyhlásenie oficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb sa očakáva v nedeľu o dvanástej naobed.

21:02 Pre incident v obci Medzany sa predlžuje moratórium do 23:16. Až po jeho skončení začne štatistický úrad zverejňovať výsledky 1. kola prezidentských volieb.

20:30 Prvé kolo volieb prezidenta SR sa uskutočňuje v Bratislavskom kraji naďalej pokojne. Potvrdili to jednotlivé okresné volebné komisie. Okrem neskoršieho začiatku volieb vo volebnom okrsku 4 v Malackách však museli ráno riešiť aj podnet v Pezinku. Vo volebnej miestnosti za plentou bolo totiž na vzorovom hlasovacom lístku zakrúžkované meno konkrétneho kandidáta.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Zdroj: NMH / Tibor Somogyi

20:09 V obci Medzany v okrese Prešov je už približne hodinu zatvorená okrsková volebná miestnosť. Došlo tam k incidentu s volebnou urnou.

„Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov,“ uviedol starosta obce Medzany Jozef Kipikaša.

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jany Ligdayovej policajná hliadka išla situáciu preveriť priamo na miesto.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Štefan Harabin volí. Zdroj: TASR

19:36 Volebné moratórium sa skončí o 22. hodine, pokiaľ sa dovtedy nič závažné nestane. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Predbežné neoficiálne výsledky prezidentských volieb sa tak podľa neho môžu zverejňovať aj napriek tomu, že jedna volebná miestnosť v Malackách bude otvorená dlhšie.

„Pre jednu volebnú miestnosť nebudeme predlžovať moratórium,“ uviedol E. Bárány.

V meste Malacky vo volebnom okrsku 4 sa bude voliť do 22.35 h. Dôvodom je neskoršie otvorenie miestnosti pre doplnenie počtu členov okrskovej volebnej komisie.

19:24 Doterajší priebeh volieb je pokojný, štátna volebná komisia prijala necelých 30 podnetov. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány. Najzávažnejší podnet sa podľa neho týka celoštátneho denníka. Podnetov je podľa šéfa komisie menej ako v minulosti.

17:47 Priebeh prezidentských volieb na Slovensku monitorujú aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ako informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, pozorovatelia sa zúčastnia na prvom aj druhom kole volieb a po ich ukončení vypracujú hodnotenia a odporúčania.

16:48 Premiér Peter Pellegrini má od prezidentských volieb veľké očakávania a v noci sa nebude vedieť dočkať výsledku. Konštatoval to v sobotu popoludní po volebnom akte na Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici.

„Mňa vyrušil taký veľký počet kandidátov — 13, pretože to dáva signál, ako keby si mnohí ľudia mysleli, že môžu byť prezidentom. Pred touto funkciou by sme mali mať väčší rešpekt,“ uviedol premiér.

16:30 „Tie posledné predvolebné prieskumy verejnej mienky boli už pomerne dávno. Nemám aktuálne čísla ani z našich interných prieskumov, takže som veľmi zvedavá, aký bude napokon výsledok,“ povedala Zuzana Čaputová.

Verí, že za posledné týždne nenastal zásadný prelom aj pre silnú antikampaň. Ako tvrdí, bude plne rešpektovať, ako sa voliči rozhodnú. Sklamaním by pre ňu bolo, ak by sa do druhého kola volieb dostali predstavitelia extrémizmu.

15:43 Volí sa aj na košickom, prevažne rómskom sídlisku Luníx IX. Účasť je zatiaľ nízka.

15:40 Zuzana Čaputová s rodinou volila v Pezinku.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Bývalý prezident SR Rudolf Schuster sa zdraví s členkou okrskovej volebnej komisie. Zdroj: TASR

14:07 Študent Masarykovej univerzity v Brne Milan sa domov, do Považskej Bystrice, vracia len asi tri- až štyrikrát za rok. V tomto roku sa jeho návštevy zintenzívnia. Dôvodom sú prezidentské voľby. „Je absurdné, že Slováci nemôžu voliť prezidenta zo zahraničia. V 21. storočí, v čase vyspelých informačných technológií, je to nepochopiteľné,“ povedal 25-ročný študent.

13:19 Prezident by mal fungovať ako prvý občan Slovenskej republiky a mal byť rozumieť potrebám obyvateľov krajiny, zhodujú sa obyvatelia Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke.

„Mal by to byť človek, ktorý vyhovuje väčšine národa. Mal by to byť dobrý človek a mal by sa vo veľa veciach vyznať. Mali by ho trápiť sociálne veci a problémy, ktoré sú v štáte, ako napríklad školstvo či zdravotníctvo,“ uviedol 73-ročný Milan.

12:48 Voliť prišiel aj bývalý prezident Ivan Gašparovič.

11:55 Na bratislavskom Gymnáziu Metodova v sobotu odvolil aj kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin. Ako sám potvrdil, očakáva vysokú volebnú účasť.

„Ja som každý futbalový a stolnotenisový zápas išiel vyhrať. Nikdy som s nikým nekupčil a nepripúšťal som inú alternatívu,“ uviedol Š. Harabin. Deň chce podľa svojho vyjadrenia stráviť na roli. „Idem na roľu, zapálim si oheň a budem sa pozerať do ohňa. A budem čítať,“ dodal.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Maroš Šefčovič ide voliť. Zdroj: TASR

11:37 Priamu voľbu hlavy štátu Rudolf Schuster vníma ako výdobytok demokracie, ktorú by si mali ľudia vážiť. „Počúvam aj hlasy, že sa treba vrátiť k parlamentnej voľbe, to by bol krok späť od demokracie,“ uviedol.

Ľudia by tak podľa neho mali ísť k voľbám a vyjadriť svoj postoj. „Kto chodí voliť, má právo sa vyjadrovať, kto nechodí, tak potom nadáva, prečo je ten a nie tamten. Keď hlasujem, tak aj keď nevyhrám, mám pocit, že som ten hlas dal tomu, komu som chcel,“ vysvetlil.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Voľby v Lendaku. Zdroj: TASR

11:30 Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič už má odvolené. Hovorí, že výsledky bude očakávať s napätím.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Voľby v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave. Zdroj: TASR

10:30 Voľby nového prezidenta v komunite ľudí bez domova sú podľa šéfa Depaul Slovensko chápané veľmi rôznorodo. „Niektorí vravia, že pôjdu voliť, ale je tu veľká skupina, ktorá sa voliť nechystá. Majú na to rôzne dôvody. Buď v mieste, kde sa nachádzajú, nemajú trvalý pobyt a nevybavili si ani hlasovací preukaz, alebo nemajú ani občiansky preukaz, čo je veľmi častý problém. Ten limituje aj tých, ktorí by chceli ísť voliť,“ povedal.

Tvrdí, že k volebným urnám pôjde len menšina ľudí bez domova. Oveľa viac je podľa neho takých, ktorí vnímajú prezidentské voľby pasívne.

10:17 Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) už odvolil v mieste svojho bydliska. Informoval o tom hovorca Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. Danko zároveň vyzýva Slovákov, aby využili svoje ústavné právo a išli voliť aj oni.

Voľby online: Čaputová má jasné víťazstvo, Kiska jej gratuluje

Zdroj: TASR

9:37 „Pôjdem voliť, pretože mi nie je ľahostajné, kto bude prezidentom. Každý hlas je dôležitý,“ povedala 18-ročná Veronika z obce Horné Srnie v okrese Trenčín. Svoj hlas v sobotu odovzdá aj 20-ročný Miroslav z Bratislavy, ktorý k volebným urnám pristúpi tiež prvýkrát. Pri posledných komunálnych voľbách, ktoré boli na jeseň 2019, voliť nebol, pretože bol odcestovaný.

„Považujem to za základné právo, ktoré chcem využiť. Je to spôsob, ako niečo v krajine zmeniť a podieľať sa pritom na výkone moci. O kandidátovi, ktorého pôjdem voliť, som sa dozvedel z internetu, z veľkej časti aj z webových stránok denníkov, ale aj z kampaní kandidátov, od priateľov či z bilbordov,“ povedal Miroslav.

Voliť v obidvoch kolách prezidentských volieb sa chystá aj 18-ročná Eva z Trenčianskej Turnej. „Je to pre mňa ten najľahší spôsob, ako môžem zasiahnuť do politiky, a tým zmeniť náš štát k lepšiemu. Síce sa o politiku nezaujímam, ale teraz pred voľbami som si niečo o potenciálnych prezidentoch prečítala,“ povedala Eva s tým, že pri rozhodovaní jej pomáhal aj kamarát.

9.00 Prezidenta SR si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. Na to, aby bol prezident zvolený už v prvom kole, musel by jeden z kandidátov získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov. Pokiaľ sa tak nestane, bude sa konať druhé kolo. Plánované je na 30. marca.

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Hlas preferovanému kandidátovi odovzdajú voliči tým, že zakrúžkujú jeho poradové číslo na listine. Na voľbu potrebuje volič s trvalým pobytom na Slovensku platný občiansky preukaz. Ten je potrebný aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska. Pokiaľ žije volič v cudzine, ale príde na Slovensko voliť, musí si priniesť cestovný doklad a vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.

Volič, ktorý nemôže zo závažných, najmä zdravotných, dôvodov prísť voliť prezidenta SR do volebnej miestnosti, môže požiadať o prenosnú volebnú schránku. Žiadať možno obec, v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu.

Volebný zákon myslí aj na ľudí, ktorí pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nevedia čítať alebo písať, nemôžu upraviť hlasovací lístok sami. Umožňuje im, aby to za nich urobila iná osoba, ale nesmie to byť člen okrskovej volebnej komisie.

Pre voličov je spustená aj infolinka ministerstva vnútra. Na čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312 môžu občania volať počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností. Linky sú určené verejnosti a odpovedajú im tam na otázky týkajúce sa volieb. Výsledky volieb sa budú zverejňovať na webstránke www.volbysr.sk.