Samosprávne kraje už poznajú svojich nových predsedov. Obyvatelia ich zvolili v sobotňajších (29. 10.) krajských voľbách, ktoré sa konali spolu s komunálnymi. Šesť krajov si svojich doterajších šéfov ponechalo, v dvoch nastáva zmena. Nitriansky kraj prvýkrát od vzniku vyšších územných celkov nepovedie Milan Belica. Neoficiálne výsledky zverejnil Štatistický úrad SR.

Samosprávne voľby 2022: Výsledky podľa krajov

Bratislavský samosprávny kraj

Trnavský samosprávny kraj

Nitriansky samosprávny kraj

Trenčiansky samosprávny kraj

Žilinský samosprávny kraj

Banskobystrický samosprávny kraj

Košický samosprávny kraj

Prešovský samosprávny kraj

Spojené komunálne a župné voľby 2022.
Neprehliadnite

Samosprávne voľby 2022: Toto sa dialo počas prvých spojených regionálnych volieb na Slovensku

Zmena v Banskobystrickom kraji

Nitriansky kraj povedie po novom Branislav Becík (Hlas-SD, Sme rodina), ktorého volilo 27,49 percenta ľudí. Belica, ktorý bol dosiaľ jediným predsedom Nitrianskeho kraja, tak končí.

Zmena nastáva aj v Banskobystrickom kraji. Doterajšieho predsedu Jána Luntera vystrieda vo funkcii jeho syn Ondrej Lunter (nezávislý). Volilo ho 47,53 percenta voličov.

V ostatných krajoch doterajší predsedovia obhájili svoje posty. Bratislavský kraj tak opäť povedie Juraj Droba (SaS, Progresívne Slovensko, Team Bratislava), ktorého volilo 63,6 percenta ľudí.

Na čele Trnavského kraja zostáva Jozef Viskupič (OĽANO-NOVA-KÚ-Zmena zdola, SaS, KDH, Spolu, Šanca, ODS - Občianski demokrati Slovenska, Za ľudí, Sme rodina, OKS, DS, Magyar Fórum - Maďarské fórum), a to so ziskom 38,56 percenta voličov.

Šéfom Trenčianskeho kraja bude naďalej Jaroslav Baška (Smer-SD, Hlas-SD, Sme rodina, SNS), ktorému hlas odovzdalo 67,25 percenta voličov.

Predsedníčkou Žilinského kraja zostáva Erika Jurinová (OĽANO-NOVA-KÚ-Zmena zdola, Sme rodina, Za ľudí, DS, ODS - Občianski demokrati Slovenska, Šanca, OKS, SaS), vo voľbách si ju vybralo 32,04 percenta ľudí.

Prešovský kraj naďalej povedie Milan Majerský (KDH, Sme rodina, SaS, Za ľudí), ktorého volilo 42,01 percenta voličov.

Post predsedu Košického kraja obhájil Rastislav Trnka (KDH, Aliancia, Starostovia a nezávislí kandidáti, Šanca, DS) so ziskom 51,31 percenta hlasov.

Vallo zostáva primátorom Bratislavy

Slováci si v sobotu volili aj nových primátorov a starostov miest a obcí. V ôsmich krajských mestách si väčšina primátorov udržala pozíciu. Zmena nastane v Prešove.

Bratislavu aj ďalšie volebné obdobie povedie Matúš Vallo, volilo ho vyše 60 percent Bratislavčanov.

,,Budeme zlepšovať naše mesto ešte viac a s ešte väčšou energiou," prisľúbil staronový bratislavský primátor. Uistil taktiež, že sa bude snažiť čo najviac načúvať Bratislavčanom, počúvať ich názory. ,,Bolo to pre mňa dôležité počas predchádzajúcich štyroch rokov, bude to ešte dôležitejšie počas tých nasledujúcich," povedal Vallo.

Poďakoval sa poslancom a starostom, s ktorými dokázal nájsť zhodu pri zveľaďovaní metropoly, rovnako sa poďakoval i spolupracovníkom z magistrátu. ,,Okrem toho, že chceme vytvárať naďalej ešte bezpečnejšie, čistejšie mesto s kvalitnými verejnými priestormi i MHD, budeme sa snažiť, aby Bratislava bola mesto súdržné, otvorené a tolerantné, pretože toto je vec, ktorá dnes rozhoduje o tom, ako žijeme naše životy," zdôraznil novozvolený primátor.

Víťazstvo Valla ocenili i znovuzvolený predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba i predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, obaja veria, že potvrdenie mandátu dáva príležitosť posilniť doterajšiu spoluprácu mesta a vyššieho územného celku pri skvalitňovaní Bratislavy i celého regiónu.

Staronový primátor Košíc Jaroslav Polaček počas volebnej noci po zverejnení predbežných neoficiálnych výsledkov v Košiciach
Zdroj: TASR
Staronový primátor Košíc Jaroslav Polaček počas volebnej noci po zverejnení predbežných neoficiálnych výsledkov v Košiciach

Polaček predstavil sto projektov

Svoju funkciu obhájil aj košický primátor Jaroslav Polaček so ziskom cez 36 percent hlasov, ktorý chce aj ďalšie štyri roky chce mesto viesť ,,čestne a transparentne".

Polaček označil volebnú kampaň za náročnú. Protikandidáti podľa jeho slov nedokázali prísť s víziami, aké mesto chcú, ale ,,kričali, robili zlo a boli vulgárni". Dodal, že pre spoločnosť je dôležité, aby mali ľudia, ktorí niečo robia pre spoločnosť, ,,honor".

Pripomenul, že predstavil 100 rozpracovaných projektov, ktoré je potrebné dokončiť. ,,Verím, že o štyri roky to bude omnoho ľahšie, keď výsledky budú naozaj hmatateľné," povedal Polaček. Verí tiež, že zloženie mestského zastupiteľstva bude chcieť zachovať kontinuitu a pokračovať v projektoch. ,,Verím, že všetky dôležité veci pôjdu ako po masle," dodal Polaček.

František Oľha
Zdroj: TASR
František Oľha

Oľha sa chce zamerať na schválenie rozpočtu

Zmena nastáva v Prešove, kde doterajšia primátorka Andrea Turčanová nekandidovala. Vystrieda ju František Oľha, hlas mu odovzdalo 37,26 percenta Prešovčanov.

Po nástupe do úradu sa chce zamerať najskôr na schválenie rozpočtu. ,,Lebo zatiaľ nie je finálne pripravený a zastupiteľstvo o ňom aktuálne ešte nerokovalo," vysvetlil.

Oľha chce dopravu pre deti a seniorov zadarmo a mieni pripraviť mesto na bezplatnú dopravu. Plánuje tiež postaviť cyklochodníky tak, aby ľudia mohli využívať alternatívne prostriedky dopravy v meste.

Primátor Nitry: Marek Hattas
Zdroj: TASR
Primátor Nitry: Marek Hattas

Hattas: Priniesli sme zmenu

Staronovým primátorom Nitry sa stal Marek Hattas, získal 30,80 percenta hlasov. Bez zmeny zostáva aj Trenčín, ktorý si 72,94 percentami hlasov zvolil za primátora Richarda Rybníčka. Rovnako sa nemení primátor Žiliny, Petra Fiabáneho zvolilo 45,53 percenta ľudí.

,,Priniesli sme do mesta zmenu a naďalej v nej chceme pokračovať," povedal. Zároveň skonštatoval, že samosprávu čaká ťažké obdobie, ktorú však zvládne rovnako ako predchádzajúce krízy.

Podľa Hattasa bude dôležité, aké bude zloženie nového mestského zastupiteľstva. ,,Čakajú nás dôležité koaličné rokovania, podstatné je, aby sme sa v kľúčových otázkach zhodli," skonštatoval. Za svoju prioritu vo funkcii primátora označil nastavenie antikorupčného prostredia na mestskom úrade a využívanie všetkých financií mesta v prospech obyvateľov.

Novozvolený  primátor Banskej Bystrice Ján Nosko vo volebnej centrále v Banskej Bystrici
Zdroj: TASR
Novozvolený primátor Banskej Bystrice Ján Nosko vo volebnej centrále v Banskej Bystrici

Nosko: Viedli sme slušnú kampaň

Opätovné víťazstvo oslavuje aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, keď v komunálnych voľbách získal podporu 66,16 percenta voličov. Po gratuláciách vyhlásil, že ďakuje svojmu tímu, ktorý s ním v posledných rokoch pracoval.

Pripomenul, že obyvatelia mesta dali vysvedčenie nielen jemu, ale aj celému tímu, ktorý s ním pracuje. Podľa neho dokázali spolu uskutočniť mnoho projektov. Zároveň podotkol, že sa im do nového volebného obdobia podarilo pripraviť ďalšie.

Predvolebnú kampaň hodnotí Nosko pozitívne. Páči sa mu to, že z jeho strany nezazneli nijaké agresívne slová alebo činy. ,,Viedli sme slušnú kampaň, pracovali sme s faktami, s informáciami, s programom a chceli sme ich odovzdať čo najširšiemu okruhu obyvateľov," spomenul s tým, že sa to podľa neho aj podarilo.

Richard Rybníček
Zdroj: Michal Smrčok
Richard Rybníček

Rybníček: Štvrtýkrát po sebe viac ako 70 percent

Novozvolený primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý) bude robiť všetko pre to, aby presvedčil všetkých obyvateľov, že voľba neho je pre mesto správna. Úspešný je podľa svojich slov vďaka Trenčanom. Povedal to v nedeľu ráno v Trenčíne.

,,Je to štvrtýkrát po sebe viac ako 70 percent. Je to obrovská sila, aj keď bola menšia účasť. Budem osobne robiť všetko pre to, aby som presvedčil všetkých obyvateľov mesta, že táto voľba je pre toto mesto správna, že je to o nás všetkých," skonštatoval Rybníček.

Tvrdí, že bez občanov by doteraz nebol úspešný. ,,Som úspešný vďaka našim Trenčanom, Trenčiankam a vďaka tomu, že tvoríme spoločnú rodinu," podotkol.

Rybníček avizoval, že Trenčanov a samosprávu čakajú spoločné výzvy vrátane rekonštrukcie starého cestného mosta, rekonštrukcie autobusovej a železničnej stanice i projektu Európskeho hlavného mesta kultúry.

Primátor zároveň vyzdvihol, že sa do mestského zastupiteľstva dostala "drvivá väčšina dobrých a slušných ľudí", čo je podľa neho pekný základ pre spoluprácu a vládnutie.

Staronový primátor sa poďakoval voličom, ktorých podporu si podľa svojich slov váži. Kampaň označil za dosť drsnú, pričom v istých chvíľach podľa neho prekračovala všetky hranice.    

Bročka: Na nasledujúce roky máme obrovský zásobník projektov

Primátor Trnavy Peter Bročka obhájil svoj mandát pre tretie volebné obdobie so ziskom 44,7 percenta hlasov. Má so spolupracovníkmi pripravený rozsiahly zásobník projektov, v komunálnom manažmente je podľa neho nevyhnutné uvažovať vo viac ako štvorročných cykloch.

Balík projektov, ktoré samospráva pripravuje podľa neho už osem rokov, umožňuje, ako povedal, zachovať kontinuitu pre nasledujúce obdobie. To považuje za jednu z najväčších devíz, ktoré teraz v Trnave na radnici majú.

Ako najdôležitejšie pre najbližší čas znovuzvolený trnavský primátor vníma riešenie dôsledkov energetickej krízy na obyvateľov Trnavy. „Urobili sme už aj kroky, ako zateplenie budov alebo fotovoltické panely na strechách škôl, tiež máme štúdie, ktoré by nám mali túto situáciu pomôcť zvládnuť," doplnil.

Dôležitá preňho je aj čo najskoršia implementácia projektu rezidentského parkovania do všetkých sídliskových častí mesta. „Ideálne v prvom polroku 2023," povedal Bročka. S tým sú spojené aj ďalšie dôležité dopravné projekty v meste, no je podľa neho nutné súbežne pracovať aj na veľkých projektoch.

Fiabáne: Mesto Žilina chce dokončiť parkovaciu politiku

Primátor Žiliny Peter Fiabáne chce po opätovnom zvolení postaviť fungovanie mesta na otvorenej komunikácii, rešpekte, dôvere a pomoci.

Mesto bude podľa neho pokračovať v projektoch v doprave, mobilite a chce dokončiť parkovaciu politiku. „Pevne verím, že sa dobuduje diaľnica na Martin, aj keď to nemáme úplne v rukách, a úspešne zvládneme rekonštrukciu železničného uzla aj vyvolané investície," doplnil Fiabáne.

Staronový primátor sa v najbližších dňoch stretne s lídrami poslaneckých klubov a poslancami mestského zastupiteľstva. „Programové vyhlásenie, pod ktoré by sme sa všetci podpísali, by mohlo vytvoriť priestor, aby sme štyri roky naozaj išli za konkrétnymi cieľmi. Pokiaľ sa mi to podarí, mohol by byť na pôde mestského zastupiteľstva väčší pokoj a jasnejšie smerovanie," skonštatoval.

Na začiatku volebného obdobia chce poslancov vtiahnuť aj do problematiky fungovania mesta. „Vnímal som, že nie vždy všetci vedia, v čom spočíva práca úradu, a potom z toho vznikali zbytočné nedorozumenia," podotkol Fiabáne.

Peter Fiabáne
Zdroj: TASR
Peter Fiabáne

Ďalšie dôležité správy

Na Slovensku sa v sobotu o siedmej hodine ráno začali historicky prvé spojené voľby do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov. Na snímke volič vchádza do volebnej miestnosti v Sliači, kde okrem volieb do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov prebieha aj referendum o vojenskej základni USA v Sliači v okrese Zvolen 29. októbra 2022. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Väčšina Sliačanov si americkú základňu neželá, vyplynulo z referenda