Silná dôvera prejavená poslancami Národnej rady SR je nielen veľkou cťou, ale najmä nesmiernym záväzkom. V reakcii na štvrtkové hlasovanie v pléne parlamentu to uviedol úspešný kandidát na generálneho prokurátora Maroš Žilinka.

„Je to záväzok prinavrátiť občanom dôveru v spravodlivosť a presvedčenie, že všetci sme si pred zákonom rovní. To je možné dosiahnuť, len ak prokuratúra bude budovaná ako otvorená a transparentná inštitúcia, ktorá slúži výlučne právu, spravodlivosti a verejnému záujmu," zdôraznil Žilinka, ktorý je pripravený urobiť pre tento cieľ všetko. „Zaslúžia si to občania, ale aj všetci poctiví prokurátori," dodal.

Na snímke podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO) počas zasadnutia 18. schôdze parlamentu 25. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Zvolenie Maroša Žilinku ako kandidáta na šéfa GP je výsledkom kompromisu, uviedlo OĽaNO

 

Zvolenie kandidáta na funkciu generálneho prokurátora Slovenskej republiky víta aj Rada prokurátorov SR, ktorá upozornila, že inštitúcia nemôže dlhodobo riadne fungovať bez svojho šéfa. „Rada prokurátorov očakáva od nového generálneho prokurátora riešenie pálčivých problémov rezortu prokuratúry," dodal predseda rady Juraj Purgat.

Poslanci NR SR vo štvrtkovej verejnej voľbe rozhodli, že novým generálnym prokurátorom má byť Žilinka. Zvoleného kandidáta má do funkcie vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová. Funkčné obdobie generálneho prokurátora je sedem rokov.