Vojna na Ukrajine sa nevyvíja podľa predstáv ruského prezidenta Vladimira Putina, uvádza The Economist.

Švédsko a Fínsko zahnala pod krídla NATO, prehĺbila národnú hrdosť Ukrajincov a prinútila nákupcov ruského plynu poobzerať sa po iných zdrojoch.

A ešte k tomu aj prebudila spiaceho obra.

Putinova nočná mora

Nemecko vždy bolo najlepším partnerom Ruska, no zároveň aj jeho najhorším nepriateľom. Putinovo vojnové ťaženie sa zdá byť katalyzátorom, ktorý Nemecko premení na jeho nočnú moru – na silnejšieho a smelšieho lídra zjednotenej Európy.

Berlín tento „kopanec“ fakt potreboval, konštatuje portál. Až príliš neskoro si podľa neho krajina uvedomila, že svet okolo sa rýchlo mení. Našťastie pre ňu sa jej teraz naskytla mimoriadna príležitosť, vďaka ktorej majú Nemci možnosť zažiť v oblasti demokracie výnimočný jav. Je ním všeobecná zhoda na tom, že hospodárstvo a bezpečnosť potrebujú prejsť rozsiahlou a dôkladnou zmenou.

Nemecko sa rado chváli tým, že má najsinejšie hospodárstvo, najstabilnejšie zriadenie a najzodpovednejších občanov v Európe, no je aj vysoko závislé od lacného ruského paliva. Aj túto slabinu sa podarilo odhaliť až v dôsledku vojny na Ukrajine. Nemci sú nielenže citliví na energetické vydieranie Kremľa, ale aj pomáhajú financovať Putinovu vojenskú inváziu, konštatuje The Economist.

Srdce Európy

Z vajíčka sa začalo kľuvať nové Nemecko. Tri dni od začiatku invázie mal nemecký kancelár Olaf Scholz prejav, ktorým naznačil zmenu v povojnovom postoji Nemecka. Ten mal až dovtedy tendenciu smerovať k pacifizmu.

Nemecko si tento okamžik nesmie nechať prekĺznuť pomedzi prsty a, nedajbože, sa vrátiť späť k nečinnosti a obozretnosti, konštatuje portál. Komplexná zmena trvá roky a Scholz sa až tak veľkej popularite neteší.

Ukrajina teda bude akýmsi testom nemeckej odvahy. Väčšina Nemcov sa ešte stále nechá presvedčiť Scholzovým tvrdým postojom voči Putinovi, no aj napriek tomu podpora Ukrajiny slabne.

Ak Nemecko opustí Ukrajinu, bolo by to tragédiou pre Nemcov, ako aj pre Ukrajincov. Súčasný konflikt sa týka budúcnosti kontinentu, no je aj príležitosťou k tomu, aby Nemecko znova zaujalo svoje miesto v srdci Európy, uzatvára The Economist.

Ďalšie dôležité správy