N. Blahová bola doteraz predsedníčkou poslaneckého klubu SaS. „Prišli sme na tento kongres len s malou nádejou, že sa podarí návrat k zdravému rozumu. Rozpory sú totiž veľké, emócie vybičované,“ skonštatovala s tým, že väčšina delegátov rozhodla o tom, že chce pokračovať s predsedom SaS Richardom Sulíkom a bez členov platformy.

Vojna v SaS: Blahovú vylúčili zo strany, Galko nebude na kandidátke

Zdroj: TASR

R. Sulík podľa N. Blahovej vyhnal zo strany aj tých, ktorí ju budovali, a to len preto, že odmietli mlčať o jeho chybách. „Je to typická zbabelosť politika, ktorý si nedokáže udržať v strane prirodzenú autoritu, musí si ju vynucovať intrigami, mimoriadnymi kongresmi, vydieraním a nakoniec likvidáciou svojich oponentov,“ skonštatovala.

„Delegáti kongresu schválili kandidátku bez dvoch podpredsedov strany. Bez Jany Kiššovej a bezo mňa, aj bez väčšiny republikovej rady,“ povedal Ľ. Galko po sčítaní hlasov s tým, že schválená kandidátka je kandidátkou deštrukcie, rozpadu a nasmeruje SaS mimo parlament.

Vojna v SaS: Blahovú vylúčili zo strany, Galko nebude na kandidátke

Zdroj: TASR

Zdôraznil, že členov vylúčených z kandidátky a tých, čo zo solidarity odmietli byť na Sulíkovej kandidátke spája kritický postoj ku konaniu predsedu strany.

J. Kiššová v tejto súvislosti zopakovala svoje slová, že do strany patria aj kľúčoví SAS-kári ako sú Jozef Rajtár a Ľ. Galko. „Ja na takejto kandidátke nemám miesto. Takto postavená kandidátka nie je vo verejnom záujme,“ podotkla.

To, či bude N. Blahová naďalej v poslaneckom klube a jeho predsedníčkou zatiaľ nepovedali, ešte sa o tom bude rozhodovať. Členovia platformy rovnako nešpecifikovali svoje ďalšie kroky. R. Sulík ich však už v minulosti vyzval na odchod zo strany.

Ukončené spory

Kandidátnu listinu SaS, ktorú chválili delegáti strany na sobotňajšom nominačnom kongrese v Demänovskej doline, považuje predseda strany R. Sulík za silnú. Všetky vnútorné nezhody v rámci strany pokladá za ukončené a plánuje sa venovať predvolebnej kampani.

„Garantujem stabilitu tejto kandidátnej listiny. Je takmer kompletná, máme tam skvelých ľudí... Chcem sa poďakovať členom SaS, ktorí väčšinovo rozhodli o tom, s akou kandidátkou pôjde strana do volieb. Toto je veľmi dôležitý signál pre našich voličov. Od pondelka sa začína naša kampaň,“ povedal R. Sulík pred médiami.

Predseda SaS reagoval aj na kritické vyjadrenia poslanca Ľ. Galka, ktorý uviedol, že takáto kandidátka nasmeruje SaS mimo parlamentu. „Nemám najmenšiu obavu, že by sme sa nedostali do parlamentu,“ skonštatoval R. Sulík.