Hoci rozsah prepúšťania zatiaľ nie je jasný, toto oznámenie robí z korporácie ďalšiu v dlhom rade technologických firiem a startupov, ktoré znižovaním počtu svojich zamestnancov čelia rastúcej inflácii a domácemu vývoju hraničiacemu s recesiou. Ako ukazujú grafy portálu Statista založené na údajoch zo stránky Layoffs.fyi, hromadné prepúšťanie v technologickom sektore sa začalo až v druhom štvrťroku 2022.

Vlna hromadného prepúšťania v oblasti technológií

V období od apríla do júla prepustilo zamestnancov 170 startupov a technologicky orientovaných spoločností registrovaných v Spojených štátoch amerických, pričom v prvom štvrťroku ich bolo len 20.

Napríklad internetový predajca ojazdených automobilov Carvana znížil v máji počet svojich zamestnancov o 2 500, zatiaľ čo znižovanie počtu zamestnancov u významnejších príkladov v tomto časovom rámci, ako sú Netflix či PayPal, bolo porovnateľne malé. Prvý menovaný prepustil v druhom štvrťroku 450 svojich zamestnancov (približne štyri percentá), zatiaľ čo PayPal ukončil zmluvy s 83 svojimi pracovníkmi.

V uplynulom mesiaci prepustili niekoľko zamestnancov giganti sociálnych médií TikTok a Twitter. Hoci prvý z týchto gigantov vlastní čínska technologická spoločnosť Bytedance, údaje svojich nečínskych používateľov ukladá v USA. V prípade Twitteru bol jedným z predpokladaných dôvodov tohto prepúšťania rastúci tlak v dôsledku potenciálneho prevzatia spoločnosti Tesla generálnym riaditeľom Elonom Muskom.

Jeden z Muskových najambicióznejších konkurentov, výrobca elektromobilov Rivian podporovaný spoločnosťou Amazon, tiež v júli prepustil 840 svojich zamestnancov z dôvodu, že „svet sa dramaticky zmenil".

Prepúšťanie aj v ďalšom odvetví

Ďalším odvetvím, ktoré v posledných mesiacoch sužujú podvody, zvýšený počet hackerských útokov a drastická strata hodnoty mnohých kryptomien, je sektor fintech. Napríklad v období od apríla do augusta museli miláčikovia odvetvia, ako je neobroker Robinhood, trh s NFT OpenSea a burza kryptomien Coinbase, prepustiť v rozpätí od 20 percent do jednej tretiny svojich zamestnancov v dôsledku účinkov, ktoré možno aspoň čiastočne pripísať takzvanej kryptozime.

Infographic: War & World Economy Spark Mass Tech Layoffs | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy