Dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer víta spoločnú deklaráciu o spolupráci medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Európskou úniou. V utorok ju v Bruseli podpísali predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Dlhoočakávaný podpis spoločnej deklarácie potvrdzuje kľúčovú zhodu medzi NATO a EÚ na tom, že zdieľajú nielen rovnaké hodnoty, ale aj bezpečnostné prostredie. Obe organizácie nám v reakcii na dianie na Ukrajine minulý rok dokázali, že stoja na správnej strane histórie," uviedol Káčer. Pripomenul, že členstvo v NATO a EÚ je pre Slovensko životne dôležité.

„Svojimi krokmi nám v praxi potvrdzujú svoju a nezastupiteľnú úlohu. Slovensko preto podporuje maximálnu spoluprácu medzi Alianciou a Úniou," ozrejmil.

Ide o tretiu spoločnú deklaráciu po predchádzajúcich dvoch podpísaných v rokoch 2016 a 2018.

„Kontextu spoločnej deklarácie dominuje vojna, ktorú Ruská federácia vedie na Ukrajine. Táto vojna podkopáva európsku bezpečnosť a stabilitu a porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Lídri oboch organizácií ruskú agresiu jednoznačne odsudzujú a zároveň vyjadrujú plnú solidaritu Ukrajine. Vojna v našom susedstve poukazuje na význam transatlantickej väzby a potrebu čoraz užšej spolupráce medzi EÚ a NATO," doplnil dočasne poverený šéf slovenskej diplomacie.

Rezort podotkol, že lídri oboch organizácií chcú posunúť spoluprácu na novú úroveň v existujúcich oblastiach a prehĺbiť vzťahy v ďalších ako napríklad odolnosť, ochrana kritickej infraštruktúry, vesmír či nové technológie.

„Deklarácia potvrdzuje úlohu NATO ako základu kolektívnej obrany jeho členov a euroatlantickej bezpečnosti, podčiarkuje záujem rozvíjať spoluprácu v duchu otvorenosti a transparentnosti," dodalo ministerstvo.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer hovorí počas tlačovej konferencie po stretnutí s maďarským ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóm o bilaterálnych vzťahoch, aktuálnych európskych témach a regionálnych výzvach 5. decembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine bude pre Slovensko výzvou aj v roku 2023, zhodnotil Rastislav Káčer