Neďaleko Bratislavy by mala vyrásť nová vodná elektráreň. Štát plánuje jej vybudovanie v susedstve súčasnej vodnej elektrárne Čunovo. Zo zámeru, ktorý štátny podnik Vodohospodárska výstavba predložil na posúdenie vplyvov na Životné prostredie vyplýva, že s výstavbou by sa mohlo začať už v roku 2024. Do prevádzky by mala byť uvedená o dva roky neskôr.

Na snímke modernizácia plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo 12. mája 2020 v Gabčíkove. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

J. Budaj: Vodohospodárska výstavba ročne ušetrí pol milióna eur

Nevyužitá kapacita toku

Jednou z funkcií prehradenia Dunaja na stupni Čunovo je prepúšťanie dodatočného prietoku do starého koryta Dunaja. Nová vodná elektráreň by mala využívať tieto dodatočné prietoky prepúšťané cez stupeň Čunovo vodného diela Gabčíkovo. V súčasnosti sú tieto prietoky nevyužité, pretože už stojaca vodná elektráreň Čunovo na ne kapacitne nestačí.

Elektráreň by nemala mať zásadný vplyv na hladinu Dunaja ani meniť jeho tok. „Nová vodná elektráreň Čunovo II nebude vytvárať nové vzdutie a ani meniť dodatočná prietok, ale dovyužije sa iba jeho energetický potenciál,“ ubezpečuje v zámere štátna firma.

Nová vodná elektráreň by mala pozostávať z dvoch turbín. Tie by mali dosahovať celkový inštalovaný výkon na úrovni desať megawattov (MW). Bude teda menšia, ako už stojaca prvá vodná elektráreň v Čunove uvedená do prevádzky v roku 1997, ktorej štvorica turbín má celkový inštalovaný výkon je viac ako 24 MW.

Zámer vybudovať v Čunove novú vodnú elektráreň nie je nový. Vodohospodárska výstavba podobný projekt prestavila už v roku 2015, realizovaný však nebol. Vtedy sa počítalo s výstavbou menšieho variantu s inštalovaným výkonom 7 MW za približne 22 miliónov eur.

VE Čunovo II
Zdroj: EIA

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa