Úrad vlády (ÚV) SR bude gestorom koordinácie projektu predĺženia širokorozchodnej trate Košice - Bratislava - Viedeň. Rozhodol o tom vládny kabinet počas svojho stredajšieho rokovania. Materiál na rokovanie predložila vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí).

Širokorozchodná trať je medzinárodným projektom štyroch štátov - Ruska, Ukrajiny, Slovenska a Rakúska. Cieľom je predĺžiť širokorozchodnú ázijskú trasu do niektorej západoeurópskej krajiny, aby sa urýchlila rýchlosť kontajnerovej dopravy a ázijských tovarov, najmä z Číny, ku krajinám EÚ.

Na snimke prichadzajuci IC vlak na Hlavnu zeleznicnu stanicu Bratislava, v ktorom sa vezu zeny z vychodneho Slovenska, smerujuce dalej za pracou opatrovateliek starsich ludi do Rakuska.
Neprehliadnite

Na TGV si na Slovensku ešte počkáme, ale modernizácia trate k hranici ČR sa má začať tento rok

Štátne železnice všetkých štyroch krajín sa združili v jednom podniku so sídlom v rakúskej Viedni. Každá z krajín vložila do spoločného podniku päť miliónov eur, pričom úlohou tohto podniku je pripraviť štúdiu uskutočniteľnosti či zabezpečiť posúdenie vplyvov na životné prostredie a dokumentáciu pre územné rozhodnutia.

„Širokorozchodná železnica je plánovaná ako výlučne nákladná. Takýto model umožňuje plynulý chod vlakov pri konštantnej rýchlosti a znižuje riziko meškaní,“ skonštatoval rezort investícií v materiáli.

36. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Ministerstvo dopravy chce prilákať nákladné vlaky s tovarmi z Číny dotačnou schémou