Vláda nerešpektovala vôľu občanov, ktorí si nepriali darovanie stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu, myslí si poslanec Národnej rady SR György Gyimesi. Povedal to v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy.

Poslanec NR SR a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš je toho názoru, že téma ani nemala byť na stole, pretože vláda na to nemá kompetenciu. Premiér Eduard Heger podľa neho nemá mandát na rozhodovanie o tejto otázke. Stíhačky považuje za zásadnú otázku zahraničnej politiky a toto rozhodnutie považuje za nebezpečný precedens.

Poslanec a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko Tomáš Valášek si myslí, že je správne, aby sme stíhačky poslali Ukrajine. Čuduje sa však, že vláda ešte pred darovaním nekonzultovala tento krok s Ústavným súdom SR.

Slovenská republika pošle stíhačky MiG-29 Ukrajine. Okrem nich daruje aj časť systému protivzdušnej obrany Kub. Povedal to poverený premiér Eduard Heger. Vládny kabinet podľa neho jednohlasne schválil medzinárodnú dohodu. Predseda vlády uviedol, že ich poslanie na Ukrajinu je v súlade s Ústavou SR. Podotkol, že sú určené na obranu, nie na útočenie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava podpredsedovia Smer-SD Ľuboš Blaha, Ladislav Kamenický, predseda strany Smer-SD Robert Fico a podpredseda Smer-SD Richard Takáč počas tlačovej konferencie k výsledkom referenda 22. januára 2023 v Bratislave. Štátna volebná komisia potvrdila neplatnosť sobotného (21. 1.) referenda o zmene Ústavy SR. Zúčastnilo sa na ňom 27,25 percenta voličov. Na platnosť referenda je potrebná viac ako 50-percentná účasť. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Smer-SD avizuje pre rozhodnutie vlády o stíhačkách trestné oznámenie