Ruské víťazstvo by bolo pre Ukrajinu „tragédiou“ a predstavovalo by nebezpečenstvo pre krajiny NATO. Povedal to v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stolteneberg.

„Bohužiaľ nepozorujeme žiadne náznaky, že sa Rusko pripravuje na mier,“ povedal. „Naopak, Moskva sa pripravuje na nové vojenské ofenzívy. Musíme tak Ukrajine aj naďalej poskytovať zbrane, ktoré potrebuje na to, aby získala naspäť svoje územie a prežila ako zvrchovaná krajina,“ uviedol.

Šéf NATO počas návštevy Spojených štátov rokoval s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom, ministrom obrany Lloydom Austinom a poradcom prezidenta USA pre otázky národnej bezpečnosti Jakeom Sullivanom.

Stoltenberg pripomenul, že členské krajiny NATO Ukrajine od začiatku ruskej invázie 24. februára 2022 poskytli vojenskú, humanitárnu a finančnú pomoc v hodnote takmer 120 miliárd dolárov (približne 112 miliárd eur). USA ako „najväčší spojenec“ zohrávajú nenahraditeľnú úlohu, povedal a dodal, že objem pomoci posilnili i európski spojenci a Kanada. Tí poskytli viac než polovicu celkovej pomoci vrátane tankov, moderných systémov protileteckej obrany a ďalšieho vojenského vybavenia.

„Európania takisto prijali takmer päť miliónov utečencov z Ukrajiny, zaviedli bezprecedentné sankcie a odpojili sa od ruského plynu a ropy,“ uviedol. Podľa jeho slov to potvrdzuje, čo všetko sa dá dokázať, keď Európa a Severná Amerika držia spolu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 23 Moskva - Na snímke vrtuľníky ruskej armády letia nad Červeným námestím počas vojenskej prehliadky na počesť Dňa víťazstva nad fašizmom v Moskve v Rusku v stredu 24. júna 2020. Oslava sa mala uskutočniť pôvodne 9. mája, avšak kvôli pandémii nového koronavírusu ju museli odložiť. FOTO TASR/AP
Russian military helicopters fly over Red Square during the Victory Day military parade marking the 75th anniversary of the Nazi defeat in WWII, in Moscow, Russia, Wednesday, June 24, 2020. The Victory
Neprehliadnite

Rusko sľubuje reakciu v prípade, ak Británia pošle na Ukrajinu lietadlá