Americká spoločnosť Visa, ktorá je najväčším poskytovateľom kreditných a debetných kariet na svete, plánuje investovať v Afrike 1 miliardu dolárov v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Chce využiť rýchly rast digitálnych platieb v tamojších rozvíjajúcich sa ekonomikách. Spoločnosť to oznámila v stredu na summite lídrov USA a Afriky.

Americký prezident Joe Biden hostí desiatky afrických lídrov na trojdňovom podujatí, ktoré sa začalo v utorok vo Washingtone. „Visa investuje v Afrike už niekoľko desaťročí,“ pripomenul generálny riaditeľ Alfred Kelly Jr.

Investície v Afrike sú príležitosťou na ďalší rast, keďže elektronické platby na kontinente naberajú na sile, podľa správy spoločnosti McKinsey zo septembra 2022.

Očakáva sa, že rozmach trhu elektronických platieb v Afrike prinesie nárast tržieb takmer o 20 percent ročne. Tie by mali do roku 2025 dosiahnuť približne 40 miliárd dolárov (37,93 miliardy eur) v porovnaní s približne 200 miliardami dolárov v Latinskej Amerike, dodáva správa.

„Je to jeden z našich najrýchlejšie rastúcich regiónov,“ povedal Andrew Torre, regionálny prezident Visa pre strednú a východnú Európu, Blízky východ a Afriku.

Najväčší svetový spracovateľ platieb zvýšil od konca roka 2019 počet zamestnancov na kontinente o viac ako 50 percent, pričom drvivú väčšinu prijal počas pandémie ochorenia covid-19, dodal Torre.

Investície rozšíria operácie Visa v Afrike a prehĺbia vzťahy s vládami, firmami v oblasti finančných technológií a obchodníkmi, uvádza sa vo vyhlásení. Pomôžu tiež „posilniť platobný ekosystém prostredníctvom nových inovácií a technológií“.

Spomedzi nových technológií spoločnosť nedávno uviedla na trh Visa Acceptance Cloud, platformu, ktorá premení prakticky každé zariadenie na platobný terminál.

Ďalšie dôležité správy

KK28 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie o energetike 12. decembra 2022 v Bruseli. Európska únia (EÚ) uvažuje o novom fonde na investície do energetiky, aby sa zbavila závislosti od ruského plynu. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a media conference on energy at EU headquarters in Brussels, Monday, December 12, 2022. (AP Photo/Virginia Mayo)
Neprehliadnite

EÚ zmobilizuje 10 miliárd eur pre investičné projekty v štátoch ASEAN