Šírenie nového konoranírusu bolestne zasiahlo cestovný ruch a s ním aj aktivity spoločnosti Airbnb. Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO) predpovedá, že pandémia spôsobená nákazou v tomto roku povedie k prepadu turistického sektora o 20 až 30 percent. Podľa šéfa UNWTO je turizmus jeden z najviac zasiahnutých sektorov a hrozí, že o prácu prídu milióny ľudí.

Americká spoločnosť Airbnb zareagovala na krízu pozastavením všetkých marketingových aktivít, aby v tomto roku ušetrila 800 miliónov dolárov. Jej zakladatelia nebudú najbližšieho polroka dostávať žiadny plat a najvyšším vedúcim pracovníkom klesne mzda o polovicu. Firma taktiež pozastaví nábor nových ľudí a napísala svojim zamestnancom, že tento rok pravdepodobne nedostanú žiadne prémie, informuje agentúra Reuters.

Uzatváranie hraníc a obmedzenie cestovania v dôsledku nákazy prinieslo masívny odlev turistov. Spolu s ním sa dramaticky prepadol aj dopyt po krátkodobom prenájme cez platformy Airbnb či Booking. Byty pôvodne určené na niekoľkodňové pobyty pre turistov sa postupne začínajú objavovať na realitných portáloch pre dlhodobý nájom.

Realitní analytici už aj v Bratislave zaznamenali prílev nových bytov na dlhodobý prenájom a vysvetľujú, aký to bude mať dopad na trh. V ešte väčšej miere sa to deje v Prahe, kde je podľa údajov až pätina všetkých bytov ponúkaná cez Airbnb.

Jednotkou v segmente krátkodobých prenájmov je Londýn, kde bolo prednedávnom na Airbnb celkom 48-tisíc bytov. Karta sa však aj tu obracia a trh s dlhodobým nájmom je v britskej metropole zaplavený novými ponukami.

Krehký biznis prenajímateľov

Pre odvetvie krátkodobého prenájmu je kolaps firmy Airbnb

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa