Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v telefonickom rozhovore pre stanicu ORF potvrdil, že pondelňajšia streľba vo Viedni je zrejme teroristickým útokom, do ktorého je zapojených viacero páchateľov. Uviedol, že útok si vyžiadal aj obete na životoch. Najnovšie informácie hovoria o troch mŕtvych. Viedenská polícia eviduje dvoch mŕtvych, z toho jeden je páchateľ, a viacero ťažko zranených. Hovorca ministerstva vnútra Harald Sörös pre APA uviedol, že ťažké zranenia utrpeli viacerí okoloidúci a jeden policajt.

Polícia zadržala jedného z páchateľov streľby, ku ktorej došlo neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse. Potvrdila to hovorkyňa rakúskeho ministerstva vnútra, píše agentúra APA.

To, či bola cieľom útoku židovská synagóga, sa zatiaľ nedá potvrdiť, uviedla hovorkyňa. Synagóga bola v čase streľby uzavretá. Denník Kurier píše, že kamery umiestnené na synagóge zaznamenali útočníka, ako strieľa do človeka nachádzajúceho sa na ulici.

Svedkovia streľby pre portál OE24 uviedli, že padlo „najmenej 50 výstrelov“. Útočník údajne strieľal z automatickej zbrane podobnej kalašnikovu. Videozábery zverejnené televíziou portálu OE24 zachytávajú najmenej jedného zraneného, ktorý krvácajúci ležal na zemi pred miestnym podnikom na námestí Schwedenplatz - pravdepodobne išlo o policajta.

Podľa nepotvrdených správ malo v siedmom viedenskom obvode dôjsť k rukojemníckej dráme a ďalšie výstrely padli aj v štvrti Leopoldstadt.

Do nemocníc bolo v dôsledku streľby prevezených už 15 zranených. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na hovorcu združenia viedenských nemocníc (KAV) Christopha Mieraua.

Polícia na Twitteri zhrnula, že k útokom došlo na dovedna šiestich miestach vo Viedni, podieľalo sa na nich viacero páchateľov s automatickými zbraňami. Podľa mediálnych správ môže ísť až o desať páchateľov. 

Polícia aj neskôr obyvateľov varovala, aby neopúšťali domovy a vyhýbali sa verejným priestranstvám i doprave. Po niekoľkých ozbrojených páchateľoch pokračuje pátranie, podľa rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza sú na úteku.

Uzatvorené je celé centrum Viedne. Podľa neoficiálnych zdrojov sú nasadení záchranári v okruhu 50 kilometrov od Viedne. Do Viedne boli povolané špeciálne jednotky Cobra z miest Wiener Neustadt, Graz a Linz. Niekroré zdroje uvádzajú, že do mesta mala vstúpiť aj armáda, aby chránila ambasády a ohrozené budovy.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok v pondelok neskoro večer na Twitteri vyjadril šok nad teroristickým útokom vo Viedni a solidaritu s občanmi susednej krajiny. Minister vnútra SR Roman Mikulec na Facebooku napísal, že podnikli všetky potrebné kroky na zaistenie bezpečnosti slovenských občanov.

Česká polícia večer na Twitteri uviedla, že v súvislosti s útokom vo Viedni prijala preventívne opatrenia na hraničných prechodoch s Rakúskom. Polícia vykonáva náhodné kontroly vozidiel a cestujúcich.