„My, nižšie podpísaní, vyzývame vládu, aby zaviedla pravidlo, že ak za zotrvanie v únii či za odchod z únie hlasuje menej ako 60 percent ľudí pri účasti nižšej ako 75 percent, malo by byť vyhlásené ďalšie referendum,“ uvádza sa v petícii.

Vo štvrtkovom referende sa celoštátne vyslovilo za brexit takmer 52 percent Britov. Hlasovania sa zúčastnilo 72,2 percenta voličov, čo je o šesť percent viac, ako tomu bolo pri minuloročných voľbách.

Záujem o petíciu, ktorá požaduje druhé referendum o EÚ, spôsobil v piatok kolaps webovej stránky Poslaneckej snemovne, ktorá slúži na zverejňovanie petícií. Petícia má v čase písania článku približne 660-tisíc podpisov, každou sekundou pribúda niekoľko stoviek ďalších. Petíciou, ktorá získa v týždennej lehote viac ako 100-tisíc podpisov, sa podľa britských zákonov musí zaoberať parlament.

Po štvrtkovom referende nejde o jedinú petíciu. Viac ako 71-tisíc ľudí stihlo podpísať inú petíciu, ktorá požaduje, aby mesto Londýn vyhlásilo nezávislosť od Spojeného kráľovstva a zostalo tak súčasťou EÚ.

Aktualizované 25. júna 2016 o 12:15

Počet podpisov na petícii, ktorá vyzýva na ďalšie referendum o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ a zavedenie nového pravidla, do sobotňajšieho obeda prekročil miliónovú hranicu. Podľa dostupných údajov pochádza väčšina podpisujúcich z Londýna a blízkeho okolia.

Aktualizované 26. júna 2016 o 6:30

Petícia, ktorá vyzýva na ďalšie referendum o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ a zavedenie nového pravidla, získala v nedeľu ráno viac ako 2,7 milióna podpisov. Hoci každú petíciu so 100-tisíc podpismi musia prerokovať poslanci, neznamená to, že jej iniciátori dosiahnu svoj cieľ.

Aktualizované 26. júna 2016 o 20:40

Parlamentná petičná komisia označila 77-tisíc podpisov za podvodných, informovala tlačová agentúra DPA. „Ľudia, ktorí pridávajú podvodne podpisy pod túto petíciu, by mali vedieť, že oslabujú to, čo predstierajú, že podporujú,“ citovala DPA vyjadrenie predsedníčky výboru Helen Jonesovej na Twitteri.

H. Jonesová povedala, že výbor zváži petíciu na budúci týždeň a rozhodne, či o nej parlament bude viesť rozpravu. Petícia má zatiaľ najviac podpisov v histórii parlamentného webu, ktorý podobné akcie umožňuje.