Vernostné programy sú pre obchodníkov pomerne drahým prostriedkom na získanie verného zákazníka. Udržanie stálych zákazníkov je však pre nich 5- až 10-krát výhodnejšie ako získavanie nových klientov. Podľa podnikateľského portálu Inc.com zákazník, ktorý u obchodníka nakupuje opakovane, v priemere minie o 67 percent viac ako nový.

Diskonty karty nehrajú

Väčšina vernostných programov reťazcov na Slovensku má spoločný jeden parameter - verný zákazník môže získať zľavu vo výške 1 % zo svojich nákupov. To znamená, že ak štvorčlenná rodina minie ročne na nákup potravín 3300 eur v jednom reťazci a používa pri tom vernostnú kartu, teoreticky si prilepší o 33 eur. V prípade využitia bonusov aj o viac.

Rodina by však musela splniť viacero podmienok a je možné, že pravidelným nakupovaním v inom reťazci (ktorý nemá vernostný program, zato však nižšie ceny) by ušetrila viac. 

Diskontní obchodníci Kaufland a Lidl zatiaľ vernostné karty ignorujú. Aj oni však lákajú zákazníkov na opakované nákupy. Napríklad za nákup v určitej hodnote odmenia zákazníka drobným darčekom alebo rozdávajú nálepky, ktoré sa po dosiahnutí stanoveného množstva dajú vymeniť za zľavy na vybrané produkty. Prípadne zákazník dostáva žreby na účasť v zlosovaní s vecnými výhrami.

Iný systém, rovnaká zľava

Pravdepodobne najväčší vernostný systém prevádzkuje Tesco. Držiteľovi Clubcard za každé minuté euro pridelí jeden bod, ktorý má hodnotu jeden cent. Štvrťročne mu nazbierané body premení na peňažné poukážky a produktové kupóny, ktoré môže zákazník použiť pri ďalšom nákupe.

Body za každé zaplatené euro zbierajú aj členovia Billa Bonus Clubu. Nazbierané body môžu vymeniť za zľavu na vybrané výrobky, nie na celý nákup, uplatniť si ich u externých partnerov Billy alebo ich vymeniť za 5-percentnú zľavu na celý nákup, ktorú reťazec vyhlasuje niekoľkokrát ročne.

Držitelia kartičiek COOP Jednota Klasik a Moja karta, platná v Terne, Terne Center, Mojej Samoške a Hypernove, dostanú späť jedno percento z celkovej sumy, za ktorú za rok nakúpili v príslušnom reťazci.

Členovia vernostných programov Tesco Clubcard a COOP Jednota Klasik môžu čerpať zľavy u externých partnerov reťazcov preukázaním sa vernostnou kartičkou. Billa podmieňuje čerpanie zliav u zmluvných partnerov výmenou za nazbierané body.

Tesco a Terno motivujú členov vernostného klubu zapájať do zbierania bodov aj príbuzných tým, že k materskej karte vydávajú menšie karty „na kľúče”.

Modelové porovnanie vybraných bodových a zľavových vernostných programov
(predpokladáme ročné nákupy v celkovej hodnote 2000 eur)
Tesco ClubcardBilla Bonus ClubCOOP Jednota KlasikTerno plus, Moja karta Hypernova, Moja Samoška
Hodnota nákupov500 eur/štvrťrok2000 eur/rok*2000 eur/rok2000 eur/rok
Počet pripísaných bodov/veľkosť zľavy za rok500 x 4 = 2000 bodov2000 bodov1 %1 %
Poskytnutá zľava2000 x 0,01 = 20 eurvýmena za príležitostnú 5 % zľavu na celý nákup, zľavu na vybrané výrobky alebo zľavy u externých partnerov20 eur20 eur
*člen Billa Bonus Club môže čerpať zľavu z nákupu priebežne počas roka, v ktorom nazbieral body
Prameň: všeobecné podmienky vernostných programov reťazcov, prepočet Gazduj

Tesco pripočíta zákazníkovi na vybraný sortiment, za nákup cez internet a platbu špeciálnou Clubcard kreditnou kartou dvojnásobný počet bodov, čo automaticky zvyšuje hodnotu poskytnutej zľavy. K štvrťročnému vyúčtovaniu posiela 3 až 6 produktových kupónov so zľavou na výrobky, ktoré si člen Clubcard v reťazci minimálne raz zakúpil alebo ktoré Tesco vyhodnotilo ako zaujímavé pre zákazníka vzhľadom na jeho minulé nákupy.

Úspora pri garantovanej zľave, s výnimkou Billy, je v reťazcoch približne rovnaká. Rozhodujúcim kritériom pri porovnaní vernostných programov sa teda môžu stať bonusy.

Billa poskytuje členom klubu zľavu na vybrané produkty, 25-percentnú zľavu na určitý sortiment v piatok a v sobotu a 10-percentnú narodeninovú zľavu na prvý nákup nových zákazníkov v mesiaci ich narodenín.

Držiteľom karty Moja karta od Terna sú ako bonus ku garantovanej zľave poskytované okamžité zľavy: 15-percentná zľava na vybrané produkty, 1-percentná meninová zľava z hodnoty nákupu, 2-percentná narodeninová zľava zo sumy zaplatenej za nákup a seniorom 1-percentná zľava z celého nákupu.

Časové a iné obmedzenia

Peňažnú poukážku za minimálne 150 bodov nazbieraných za štvrťrok môže člen Tesco Clubcard použiť okamžite pri ďalšom nákupe alebo najneskôr do 2 rokov od jej vydania. Produktové kupóny sú platné iba obmedzené obdobie.

Narodeninová zľava od Billy prepadá po 30 dňoch od jej vystavenia na pokladničnom doklade. Body, s výnimkou tých, ktoré boli členovi Billa Bonus Club pripočítané v decembri a presúvajú sa do ďalšieho obdobia, môže zákazník uplatniť do konca kalendárneho roka, v ktorom tieto body vyzbieral.

Zákazník COOP Jednoty si môže zľavu uplatniť iba v predajni, v ktorej si zaregistroval nákupnú kartu, a to len počas „vyplácania” zliav uskutočnením ďalšieho nákupu, z ktorého mu bude zľava odpočítaná. Tento termín nemôže zákazník vopred predvídať a musí preto pozorne sledovať oznamy reťazca.

Obdobie vyplácania bonusu zaviedlo aj Terno. Členovia vernostného klubu si počas neho môžu uplatniť garantovanú zľavu na ďalší nákup. Po uplynutí tohto obdobia zákazník stráca nárok na využitie zľavy.

Prehľad výhod vernostných kariet vybraných maloobchodných reťazcov
Vernostný programGarantovaná výška zľavyNárok na zľavuBonusy ku garantovanej zľave
Billa Bonus Club1 minuté euro = 1 bodv kalendárnom roku, v ktorom boli body nazbierané (1)zľava na 300 produktov mesačne
1 bod = 1 centpríležitostne vo výške 5 % na celý nákup pri nazbieraní stanoveného počtu bodov25 % zľava na vybraný sortiment v piatok a v sobotu
10 % narodeninová zľava pre nového zákazníka
zľavy u externých partnerov
Carrefour cashback karta1 % z hodnoty jedného nákupunazbieraním 1000 bodov (3)zľavy u externých partnerov
1 cent = 1 bod (2)
COOP Jednota Klasik1% z ročnej hodnoty nákupovza predchádzajúci kalendárny rok (4)zľavy u externých partnerov
dm active beauty karta1 minuté euro = 1 bod50 %-ná zľavová knižka nazbieraním 150 bodovvýmena bodov za zľavové kupóny a zľavy u externých partnerov
dobrovoľné darovanie 30 alebo 200 bodov Slovenskému Červenému krížu
prístup do programu dm babybonus (5)
FRESH (6)1-2 % z hodnoty jedného nákupunazbieraním 10 eur (7)zľava na vybrané produkty
Moja karta (Terno)1% z ročnej hodnoty nákupovza predchádzajúci kalendárny rok15 % zľava na vybrané produkty
1 % meninová zľava z hodnoty nákupu
2 % narodeninová zľava z hodnoty nákupu
1 % seniorská zľava z hodnoty nákupu
Tesco Clubcard1 minuté euro = 1 bodštvrťročne (8)zľavové kupóny na vybrané produkty
1 bod = 1 centpoukážky za nazbierané body****
dvojnásobný počet bodov na vybrané produkty, online nákupom cez Tesco domov a platbou Clubcard kreditnou kartou
zľava na vybrané produkty
zľavy u externých partnerov
(1) body pripísané v decembri možno preniesť do ďalšieho roka
(2) zľava platí iba na nákup neakciových položiek
(3) splatnosť bodov je 24 mesiacov a vyplácajú sa v hotovosti alebo ich možno uplatniť na ďalší nákup
(4) držiteľ nákupnej karty si môže uplatniť zľavu vo vopred stanovenom termíne a iba v predajni, v ktorej bol registrovaný
(5) program je určený pre rodičov s deťmi do 24 mesiacov od ich narodenia. Možno v ňom získať kupónové knižky so zľavami, terminálové kupóny, brožúrky a narodeninové prekvapenia
(6) program pre držiteľov cashback karty Lyoness, ktorá slúži na zaznamenávanie informácií o nákupoch v predajni (nie platenie)
(7) Lyoness prevedie čiastku na osobný účet klienta
(8) body sa prepočítavajú na poukážky v 50-násobkoch, minimálny počet nazbieraných bodov potrebných na získanie poukážky na zľavu je 150 bodov. Menší počet bodov a body presahujúce 50-násobky sa prenášajú do ďalšieho obdobia. Splatnosť peňažných poukážok je 2 roky
Prameň: všeobecné podmienky vernostných programov reťazcov

Aplikácia Moje karty

Preplnenej peňaženke a stresu pri hľadaní vernostnej karty pri platení sa možno vyhnúť využitím bezplatnej aplikácie Vernostné karty. Aplikácia je určená pre telefóny s operačným systémom Android 2.3 a vyššie a Apple iOS. Používateľ si pomocou nej môže vytvoriť prehľadný zoznam vernostných kariet, ktoré vlastní.

Kartu zaznamená v aplikácii zosnímaním jej čiarového kódu alebo zadaním číselnej reprezentácie umiestnenej pod čiarovým kódom pomocou klávesnice. Pri pokladni používateľ už len predloží načítaný kód v mobile a nemusí prehľadávať peňaženku. Podľa našich skúseností však načítanie karty z aplikácie pri pokladni nie vždy zafunguje. Pravdepodobne to závisí aj od displeja konkrétneho telefónu a typu skeneru.

Vernostné programy reťazcov sa v základoch nelíšia. Rozhodujú bonusy