Veriteľov, ktorí sa spoločne spojili proti Arce Capital Slovakia, ktorá je jedna z dcér Arcy Capital, je viac ako tisíc. Na súd posielajú žalobu v snahe o vrátenie peňazí, ktoré investovali do jej dlhopisov. Informuje o tom portál Index.

Predsedníčka Okresného súdu Bratislava V Anna Križáková pre Index potvrdila, že žalôb je dokopy 1 173. Spolu tak tvoria samostatné procesné spoločenstvo. Ich žalovaná suma predstavuje v súhrne 14 286 000 eur.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Arca Capital Slovakia získala na základe lex korona dočasnú ochranu

Motivácia: poistenie

Nie je známe, aké sú motivácie veriteľov k podaniu žaloby. Podľa Indexu je pravdepodobné, že sa chcú poistiť pre prípad, že by sa vedenie skupiny Arca Capital pokúsilo o neformálnu reštrukturalizáciu, ktorá by prebehla mimo súdu. 

Arca Capital podáva svojím veriteľom len málo informácií. Na trhu sa však vytvárajú špekulácie, že finančná skupina si už objednala reštrukturalizačný posudok od správcu, ktorý má sídlo v Nitre. Podľa informácií  Indexu je takýto posudok podľa zákona nevyhnutnou súčasťou návrhu na povolenie oficiálnej reštrukturalizácie.

euro
Neprehliadnite

Finanční sprostredkovatelia možno vedome zavádzali investorov Arcy. Tých sa ozýva čoraz viac

Z informácií zatiaľ vyplýva, že o reštrukturalizácii Arca Capital by rozhodoval Okresný súd Bratislava I. Ten je ale najvyťaženejší súd na Slovensku. Hovorca súdu Pavol Adamčiak pre Index uviedol, že súd doteraz žiadny konkurzný ani reštrukturalizačný návrh, ktorý by sa týkal firiem Arca Investments alebo Arca Capital Slovakia nedostal.

Insolvencie aj v Česku

Na materskú firmu Arca Investments podal insolvečný návrh aj český fond IFIS ešte v septembri. Tento investičný fond, ktorý medzi prvými začal skupovať pohľadávky drobných nezaistených investorov Arcy Investments,  podal minulý týždeň na Mestskom súde v Prahe insolvenčný návrh aj priamo na osobu Rastislava Veliča, ktorý je majoritným vlastníkom Arcy.

IFIS tvrdí, že je to jediný efektívny spôsob, ako účinne obhájiť záujmy najmä drobných veriteľov v Česku. Aj preto sa snaží presadiť riešenie úpadku v Českej republike, hoci Arca aj R. Velič majú formálne sídlo a trvalé bydlisko na Slovensku.

IFIS tvrdí, že dlhy R. Veliča u českých veriteľov presahujú miliardu českých korún (viac ako 36 miliónov eur) a hodnota jeho nehnuteľného majetku sa pohybuje do 20 miliónov českých korún (732 tisíc eur), ktorá je vraj priebežne znižovaná postupným rozpredajom.

R.Velič predáva medzičasom svoj majetok aj na Slovensku. TREND informoval, že v auguste predal svoj dom na Kolibe príbuznej svojej partnerky.