Do Venezuely dorazí prvých 100- tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V proti novému koronavírusu budúci týždeň. Oznámil to v utorok venezuelský prezident Nicolás Maduro, informovala agentúra AFP. „Keď sa začne očkovací proces, zaočkujeme všetkých lekárov, všetkých zdravotníckych pracovníkov vo Venezuele," povedal Maduro v prejave v miestnej televízii. Po najviac zraniteľných sektoroch budú podľa jeho slov nasledovať učitelia.

WA 23 Teherán - Na snímke prvá zásielka ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá dorazila do Iránu na letisko imáma Chomejního v Teheráne vo štvrtok 4. februára 2021. Iránska islamská republika, ktorá bojuje s najväčšou epidémiou nového druhu koronavírusu na Blízkom východe, vyhlásila, že sa bude spoliehať iba na vakcíny z Ruska, Indie alebo Číny, zatiaľ čo pracuje aj na vývoji vlastnej očkovacej látky. FOTO TASR/AP


In this photo released by Imam Khomeini Airport City, Rus
Neprehliadnite

Vakcína Sputnik V bude pre EÚ zrejme k dispozícii najskôr v máji

Očakávaná zásielka vakcín predstavuje len jedno percento z celkových desať miliónov dávok, ktoré ruskí predstavitelia prisľúbili zaslať do Venezuely. Ruský fond priamych investícií (RDIF) vlani v októbri oznámil, že Venezuela dostala 2 000 dávok ruskej vakcíny, aby sa mohla zúčastniť na tretej fáze klinických štúdií. Maduro potom ohlásil, že vakcína Sputnik V mala vo Venezuele 100-percentnú účinnosť, uviedla agentúra TASS.

Rusko registrovalo svoju vakcínu Sputnik V 11. augusta 2020 ako prvé na svete. Odvtedy ju už schválili na použitie okrem Venezuely aj v Alžírsku, Argentíne, Arménsku, Bielorusku, Bolívii, Guinei, Iráne, Maďarsku, Palestíne, Paraguaji, Spojených arabských emirátoch, Srbsku, Tunisku a Turkménsku. Venezuela s 30 miliónmi obyvateľov udáva viac ako 130- tisíc infikovaných koronavírusom a vyše 1 240 úmrtí na ochorenie Covid-19. Medzinárodné organizácie však presnosť týchto údajov spochybňujú.