Veľkú časť poškodeného plynovodu Nord Stream bude potrebné vymeniť, povedal šéf ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller. O jeho štvrtkovom rozhovore v televízii Channel One dnes informovala agentúra TASS. Opravy potrubia podľa A. Millera potrvajú najmenej rok.

Trhliny na plynovodoch

Značný úsek plynovodu je naplnený vodou, povedal A. Miller. Ide o stovky kilometrov potrubia, citovala A. Millera ruská agentúra Prime.

Na troch zo štyroch potrubí, ktoré tvoria podmorské plynovody Nord Stream 1 a 2 vedúce z Ruska do Európy, sa koncom septembra našli trhliny. Príčina ich vzniku sa vyšetruje. Napríklad švédska tajná polícia minulý týždeň uviedla, že prvotné vyšetrovanie škôd v miestach úniku plynu posilnilo podozrenie zo sabotáže.

Švédsko odmietlo zdieľať informácie

Rusko sa tento týždeň predvolalo diplomatov z Nemecka, Dánska a Švédska. Moskva a Gazprom sa chcú sťažovať, že  neboli prizvané na vyšetrovanie príčin poškodenia potrubia.

Švédska premiérka Magdaléna Anderssonová povedala, že jej krajina nebude zdieľať výsledky vyšetrovania výbuchov na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 s ruskými úradmi a s firmou Gazprom. Podľa nej je vyšetrovanie tajné.

Ďalšie dôležité správy

Únik plynu z Nord Stream 2.
Neprehliadnite

Rusko neuzná výsledky vyšetrovania únikov z plynovodu Nord Stream, ak neprizvú jeho expertov