Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh sa v posledných dňoch zvyšuje a za menej ako dva týždne vzrástla približne o tretinu. Vyššie sú aj ceny v Spojených štátoch, kde k ich rastu prispieva pokles vonkajších teplôt. Cena plynu pre americký trh ale aj tak zostáva oproti cenám v Európe výrazne nižšia, zhruba šestinová.

Rast cien v TTF

Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn sa vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku dopoludnia pohybovala okolo 137 eur za megawatthodinu (MWh). Oproti predchádzajúcemu dňu tak vykazovala nárast o viac ako osem percent. V druhej polovici októbra cena najbližšieho kontraktu na plyn po prvý raz od júna prechodne klesla pod 100 eur/Mwh.

Za 137 eur sa dopoludnia v TTF predával najbližší termínový kontrakt, čo je aktuálne decembrový. Vyššie boli ceny pri kontraktoch do marca budúceho roka, pohybovali sa nad 140 eurami za MWh. Cena plynu na dodanie v treťom štvrťroku budúceho roka je nižšia, aktuálne sa pohybuje okolo 134 eur za megawatthodinu. Ceny v TTF sú pre európsky trh určujúce.

Kolísavosť cien v Spojených štátoch

Ceny plynu sa pritom zvyšujú aj v Spojených štátoch, v stredu tam cena na dodanie na budúci mesiac vzrástla takmer o desať percent nad 6,26 dolára za milión britských termálnych jednotiek (mmBtu). Tento týždeň je pritom veľmi rozkolísaný - v utorok cena o desať percent klesla, zatiaľ čo v pondelok sa o 12 percent zvýšila. Od začiatku roka je ale cena plynu pre americký trh aj tak vyššia asi o 67 percent, čo je výsledok výrazne vyššieho dopytu po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) vo svete. Tá sa zvýšila po februárovej invázii ruských vojsk na Ukrajinu a následnom obmedzení vývozu plynu z Ruska v dôsledku západných sankcií a ďalších faktorov.

Spojené štáty sú teraz hlavným dodávateľom LNG do Európy. Veľkoobchodná cena zemného plynu je z globálneho pohľadu už dlhší čas najvyššia v Európe, kde sa po prepočte na mmBtu pohybuje okolo 39 dolárov/mmBtu. Cena pre americký trh je nad šestimi dolármi a cena pre ázijský trh okolo 28 dolárov za mmBtu.

Výrazne nižšia cena plynu pre americký trh ako inde vo svete je daná tým, že Spojené štáty sú globálne najväčším producentom plynu - majú ho nadbytok a nemusia ho dovážať.

Ďalšie dôležité správy

Europe,Gas,,Valve,On,The,Main,Gas,Pipeline,Eu,,Pipeline
Neprehliadnite

Priemerné ceny elektriny aj plynu v Európskej únii prudko vzrástli