Ruský minister financií Anton Siluanov začiatkom júna v Pekingu uviedol, že nová rusko-čínska agentúra bude v podstate využívať rovnaké nástroje a kritériá hodnotenia ako existujúce agentúry, má však byť “mimo politiky” a jej závery budú “čisto ekonomické”.

Spočiatku sa sústredí na rating spoločných rusko-čínskych projektov a vzájomných investícií. “Tak, ako bude agentúra získavať na význame a dôveryhodnosti, predpokladáme, že sa môže dostať na úroveň, keď ju môžu využívať aj ďalšie krajiny,” povedal A. Siluanov.

O spolupráci pri vytvorení “nezávislých ratingov” rokovali tento týždeň v Šanghaji aj predstavitelia centrálnych bánk Číny a Ruska. K urýchleniu prác na realizácii dávnejšej myšlienky vlastnej agentúry na medzinárodnom trhu úverových ratingov došlo po tom, ako dve z “trojky” medzinárodných agentúr v marci a apríli tohto roku pre výrazný odlev kapitálu a rastúce medzinárodnopolitické riziká znížili rating Ruska a následne aj jeho najväčším energetickým firmám – Gazpromu a Rosnefti. Podľa Moskvy na to nebol dôvod a je za tým politický tlak niektorých západných krajín.

Z vyjadrení ruského ministerstva financií a centrálnej banky zatiaľ nie je jasné, či rusko-čínska ratingová agentúra vznikne ako nový subjekt, alebo ňou bude už založená spoločnosť Universal Credit Rating Group (UCRG). Tá vznikla z iniciatívy čínskej ratingovej agentúry Dagong s cieľom vytvoriť “nezávislú globálnu ratingovú skupinu”. Partnermi UCRG sú Dagong Global Credit Rating, americká Egan Jones Ratings a ruský Rus-Rating.

“Je to (UCRG) naša počiatočná snaha. V tomto systéme spolupracujeme s miestnymi štruktúrami a vďaka ich hlbokej analýze ekonomiky môžeme získať správnejšie údaje. Tieto kroky nám umožňujú vyhnúť sa zovšeobecnení, politickej a kultúrnej predpojatosti pri tvorbe ratingu,” cituje denník Žen-min ž'-pao generálneho riaditeľa Rus-Rating Alexandra Zajceva. Podľa neho tak agentúra poskytne spravodlivejšie, nezávislé a transparentné hodnotenia, ktoré sú hodné pozornosti medzinárodných investorov.

A. Zajcev uviedol, že UCRG so sídlom v Šanghaji si v súčasnosti vybavuje všetky potrebné povolenia od miestneho regulátora, následne dokončí formovanie medzinárodného analytického tímu a do jedného roka môže vypracovať prvé ratingy. “V priebehu desiatich rokov počítame s podielom 30 percent svetového trhu (úverových ratingov),” dodal.