Napätie medzi mestami na jednej strane a vedením ZMOS-u s obcami na strane druhej trvá podľa informácií TRENDU z komunálneho prostredia dlhšie. Mestá sú nespokojné, že majú v rámci združenia menšinové postavenie a neraz ich vraj prehlasujú. Navyše, i keď by sa mohlo zdať, že všetky samosprávy majú podobné problémy a ciele, v praxi to nie je tak.

Dôvody odchodu

„Problémy sú prirodzene na úrovni obcí často úplne iné ako na úrovni miest,“ tvrdí hovorca Trnavy Pavol Tomašovič. Podľa neho sa rozhodli odísť zo ZMOS-u najmä preto, lebo Únia miest Slovenska vie zefektívniť spoluprácu a zastupovať špecifické záujmy miest v rokovaniach s vládou lepšie.

Podobne pragmatický postoj k vystúpeniu zo ZMOS-u má aj Bratislava. „V ZMOS-e sú obce, ktoré majú úplne inú mierku ako Bratislava, a zároveň riešia aj úplne iné problémy,“ vysvetľuje hovorca Bratislavy Peter Bubla. Hlavné mesto chce preto na jeseň predložiť mestským poslancom návrh na vystúpenie zo ZMOS-u, aby neplatilo zbytočne členské. „Chceme venovať našu energiu tam, kde dosiahneme pre Bratislavu viac, teda v únii miest,“ dodáva P. Bubla.

Primátor Trenčína Richard Rybníček vystúpenie odôvodňoval tým, že ZMOS doteraz nebol schopný vypracovať návrh komunálnej reformy a jasne tak popísať svoju predstavu o budúcom fungovaní štátnej správy a samosprávy. Tiež mu prekáža, že aktivity ZMOS-u sú zamerané predovšetkým na menšie obce.

„Trenčín považuje svoje členstvo v tejto organizácii za zbytočné a nehospodárne,“ uviedol v dôvodovej správe na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Primátorovi Malaciek Jurajovi Říhovi sa zase nepozdáva pasivita ZMOS-u pri pripomienkovaní legislatívy, ktorá podľa neho škodí mestám. „Prečo zase všetci mlčíme, keď sa tu v týchto dňoch otvorene presadzuje novela zákona o dani z príjmov s významným negatívnym vplyvom na naše hospodárenie,“ cituje primátora web mesta Malacky. Primátor tiež spomína zmenené stanovy ZMOS-u, ktoré vypustili automatické striedanie sa primátorov a starostov na mieste predsedu.

Dlhoročným predsedom ZMOS-u bol starosta Štrby Michal Sýkora. Funkciu vykonával v rokoch 1993 - 2011 a 2015 - 2019. Na konci mája ho nahradil primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Načasovanie

Prečo sa veľké mestá rozhodli vystupovať zo ZMOS-u práve teraz? 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa