Ekonomické dáta už na konci roka 2017 začali naznačovať, že s globálnou ekonomikou nie je všetko v poriadku. Najprv to boli lokálne dáta z Číny a neskôr z ostatného rozvíjajúceho sa sveta. Potom sa pridali exportéri ako Japonsko či Nemecko. 

V polovici roka sa k zlým makrodátam naznačujúcim problémy pridali dlhopisy. Tie sa dostali do inverzie, keď krátkodobé výnosy boli vyššie ako výnosy dlhodobé. Platiť vyšší úrok na kratšie peniaze je absurdita, ktoré znamená, že s finančným trhom nie je všetko v poriadku. Centrálne banky inverziu na dlhopisoch ignorovali.

A potom, na konci minulého roka, prišla panika. Ešte v polovici decembra šéf Fedu Powell pokles akcií odignoroval a povedal, že centrálna banka bude ďalej zvyšovať úrokové sadzby. Nasledovala obrovská likvidácia akciových pozícií a jeden z najhorších decembrov v histórii. Situácia sa stabilizovala až po tom, ako Powell zmiernil svoju rétoriku a naznačil možnosť zastavenia zvyšovania sadzieb.

Odvtedy prešlo pol roka a situácia sa otočila. Fed bol donútený úplne zabudnúť na zvyšovanie sadzieb. Celý čas sledoval iba jeden ekonomický indikátor – mieru nezamestnanosti a ignoroval všetky ostatné signály. V stredu bol donútený 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa