Fastly nie je pre bežného užívateľa internetu príliš známa spoločnosť, no v skutočnosti ide o jedného z troch najväčších celosvetových poskytovateľov cloudových služieb. Pravdepodobne aj osobné dáta väčšiny užívateľov netu už prešli jeho servermi.

Popredná trojica webových zabezpečovateľov Cloudfare, Akamai a Fastly sa v utorok približne na hodinu scvrkla na dvojicu, keď vypadli weby a služby spoločnosti Fastly. Medzi zasiahnutých klientov patrili dokonca aj takí giganti ako napríklad Amazon, Google, Reddit či CNN. Výpadok však mali tiež služby a sociálne siete Zoom, YouTube, Instagram, Twitter, Spotify a dokonca aj finančná služba PayPal.

Uvedené firmy využívajú cloudové riešenia od Fastly na ukladanie dát  svojich klientov. Obrázky, videá, správy či akýkoľvek iný obsah je uložený na fyzických severoch po celom svete.

Infraštruktúra je natoľko prepracovaná, že ak vypadne jeden server, nahradí ho iný. To isté zabezpečia algoritmy aj v prípade, ak by vypadlo celé dátové centrum plné serverov. Okamžite sa nájde iná cesta a nahradí ho ďalšie centrum. Preto nemožno tajiť údiv, že  v utorok prišlo k takto masívnemu výpadku. Fastly sa k príčinám vyjadruje iba stroho.

Čo sa vlastne stalo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa