Väzni v americkom štáte Massachusetts by mohli výmenou za súhlas s darovaním orgánov či kostnej drene dostať skrátené tresty. Vyplýva to z nového návrhu zákona, ktorý v stredu predstavili poslanci Štátnej snemovne. 

Ak zákon vstúpi do platnosti, väzňom by sa v prípade súhlasu s darovaním orgánov mohol skrátiť výkon trestu o najmenej dva mesiace a najviac jeden rok. V rámci programu zameraného na posilnenie programu darcovstva orgánov bude vytvorená päťčlenná komisia, ktorá bude posudzovať vhodnosť väznených kandidátov a rozhodovať o množstve darovaných orgánov či kostnej drene potrebnom na zníženie trestu.

Americký federálny väzenský úrad v súčasnosti povoľuje väzňom darovať orgány len v prípade, že prijímateľ je najbližší rodinný príslušník odsúdeného. Mnohé ústavy na výkon trestu v Spojených štátoch však možnosť darovania orgánov či kostnej drene väzňov neponúkajú vôbec.

The Guardian pripomína, že v USA je protizákonné darcovstvo orgánov popravených väzňov, aj keď boli zapísaní v registri darcov.

Podľa štatistík v Spojených štátoch v súčasnosti čaká na darovanie orgánov viac ako 104-tisíc osôb, pričom takmer 59-tisíc z nich sa nachádza na zozname aktívnych čakateľov.

Ďalšie dôležité správy

V prístave v Antverpách objavili v lodnom kontajneri 7,9 ton kokaínu.
Neprehliadnite

USA varujú, že bez zásahu Číny sa droga 50-krát silnejšia ako heroín, rozšíri do Európy