V rozhovore sa dočítate:

  • z akých zdrojov chce získavať nové prostriedky do mestského rozpočtu,
  • kde budú parkovať autá po zavedení parkovacej politiky,
  • ako sa dá spolupracovať pri rozvoji mesta so súkromnými developermi,
  • prečo zdedil na magistráte zákopovú vojnu.

Už vám niekto na ulici vynadal?

Nie. Keď ma ľudia pristavia, hovoria mi, čo ich trápi, prípadne, čo ich potešilo. Nestretol som sa s tým, že by mi niekto len tak nadával. Jedna pani mi nedávno povedala, že je v Bratislave málo kvetov. S tým súhlasím. Chceme mať v Bratislave viac kvetov.

Váš predchodca Ivo Nesrovnal zvykol hovoriť, že sa Bratislave darí ako nikdy. Cítili ste to, keď ste nastúpili do úradu?

Určite nie. Stačí sa pozrieť na to, v akom stave je verejný priestor, v akom stave bola napríklad zmluva na odpratávanie snehu alebo zimnú údržbu. Mestské podniky sú v hroznom stave. Nikto, kto vie o tom, aké zmluvy majú bratislavské firmy uzatvorené so subdodávateľmi, nemôže povedať, že sa Bratislave darí.

V akej finančnej kondícii ste našli mesto?

Treba povedať, že sme našli prebytok z minulých rokov. Sú tu nejaké neminuté peniaze, ktoré však môžeme použiť len ako kapitálové výdavky. Vďaka veľkému výberu daní mala Bratislava jeden z najväčších rozpočtov za posledné roky. Ale ako mesto sme Bratislavu našli v katastrofálnom stave. Namiesto toho, aby sme sa s tímom venovali rozvoju a budúcnosti, zachraňujeme, čo sa dá.

Čo vám urobilo najväčší škrt cez rozpočet?

Máme rozvojové plány s mestskými firmami, ktoré poskytujú ľuďom nejaký servis. Ale je ťažké robiť rozvojové plány, keď človek zistí, že Bratislavská vodárenská spoločnosť má dlh voči svojmu subdodávateľovi vo výške 12 miliónov eur. Som šokovaný z toho, že na nás povyskakovali zmluvy, ktoré sú extrémne nevýhodné pre mesto a príčetný človek by niečo také nikdy nepodpísal. Napríklad pri zmluve medzi OLO a bývalým Vassal EKO som mal pocit, že niekto Bratislavu predal.

Dnes pracujete s rozpočtom vo výške 490 miliónov eur. Ako by mal vyzerať do roku 2022?

V priebehu leta chceme dokončiť strednodobú finančnú stratégiu do roku 2022, ktorá bude dokumentovať všetky opatrenia na strane príjmov a výdavkov. Náš rozpočet je nadviazaný na to, ako sa vyberie podielová daň z príjmu fyzických osôb. Dúfam, že trend z minulého roka bude pokračovať a Bratislava dostane znova o trochu viac peňazí ako počas minulých rokov.

Napriek tomu je Bratislava stále výrazne podfinancované mesto. Napríklad nástupný plat pre mestského policajta bol doteraz 550 eur, tak sa nečudujme, že ich je tak málo. A zvyšovanie nezdaniteľnej časti základu dane pred voľbami pripraví Bratislavu o ďalších 12 miliónov eur.

Boj o príjmy

Teraz narážate na váš konflikt s Mostom-Híd?

Ja nemám žiadny konflikt s Mostom. Ale konkrétne tento návrh kritizujú aj ostatní starostovia a primátori, ktorí zastupujú aj koaličné strany.

Máte k tomuto návrhu pripravené nejaké protiopatrenia? Sú iné zdroje, z ktorých chcete čerpať?

Budeme sa o to usilovať. Budeme analyzovať efektívnosť výberu dane z nehnuteľností.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa