Vakcína proti covidu-19 od firiem Pfizer a BioNTech dosahuje podľa aktualizovaných výsledkov z klinických testov účinnosti 91,3 percenta, oznámili dnes výrobcovia. Údaj sa vzťahuje na skupinu, v ktorej boli pacienti až šesť mesiacov po druhej dávke vakcíny. Podľa vyhlásenia dáta z pokračujúceho klinického testu tiež potvrdzujú bezpečnosť vakcíny a účinnosť proti aktuálne cirkulujúcim mutáciám koronavírusy SARS-CoV-2.

Výrobcovia podľa agentúry Reuters okrem iného uvádzajú, že ich vakcína sa zdá byť vysoko efektívna aj voči mutácii B.1.351, označovanej ako juhoafrická. Analýza aktualizovaných testovacích dát podľa výrobcov neodhalila žiadne vážne bezpečnostné otázky, pričom vedľajšie účinky zodpovedali skorším poznatkom.

Pfizer a BioNTech pôvodne uvádzali, že ich vakcína chráni pred ochorením covid-19 s účinnosťou 95 percent. Teraz hlásia o niečo nižšiu hodnotu, pretože zo 46-tisíc účastníkov klinickej štúdie choroba stretla 927 ľudí, z ktorých 77 patrilo do skupiny naočkovaných. Medzi tými, ktorí dostali vakcínu, výskumníci nezaznamenali žiadny prípad covidu-19 s ťažkým priebehom.

Pfizer
Neprehliadnite

Veľvyslanci EÚ sa opäť snažia dohovoriť na rozdelení miliónov vakcín od Pfizeru

,,Je to dôležitý krok, ktorý ďalej potvrdzuje doteraz pozorované dáta o silnej účinnosti a dobrej bezpečnosti," uviedol riaditeľ BioNTech Ugur Sahin. ,,Tieto dáta prinášajú tiež prvé klinické výsledky o tom, že vakcína môže účinne chrániť proti aktuálne cirkulujúcim variantom (koronavírusu), čo je kľúčový faktor, pokiaľ ide o dosiahnutie kolektívnej imunity a ukončenie tejto pandémie," pokračoval.

Televízia CNN dodáva, že výsledky ponúkajú ďalší poznatok ohľadne toho, ako dlho imunita generovaná vakcínami vydrží. ,,Hoci je šesť mesiacov skromný cieľ, je to dlhšia doba ako 90 dní ochrany, čo bol do tejto chvíle najlepší odhad," napísala CNN na svojom webe.