Problémy s opätovným splácaním úverov očakáva menej ako 5 percent stredných a veľkých firiem, ktoré využili odloženie splátok v rámci zákona Lex korona. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej sporiteľne. Pri malých firmách očakáva problémy so splácaním 14,6 percenta. Je ich tak menej ako v prieskume z prvej vlny koronakrízy.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) k 3. štvrťroku vlaňajška dosiahol objem odložených firemných úverov viac ako 2,8 miliardy eur. Približne dve tretiny z tohto objemu si spoločnosti odložili na maximum, čiže 9 mesiacov. Takmer všetky odklady splátok schválili banky počas prvých štyroch mesiacov od zavedenia takejto možnosti v apríli 2020.

uctovnicka
Neprehliadnite

Viac sľubov, málo skutkov. Nesystémové zmeny v daniach sú slabým odvarom reality

Z novembrovej správy NBS o finančnej stabilite vyplýva, že firmy si odložili takmer 12 percent z celkového objemu podnikových úverov. Týkalo sa to najmä mikropodnikov a malých firiem (15 percent). Stredné firmy (12 percent) a veľké firmy (6 percent) na tom boli lepšie.

,,Firmy sa postupne prispôsobujú novým podmienkam a hospodárstvo sa rozbieha, aj keď v prvých mesiacoch nového roka môžu byť dopady koronavírusu ešte pomerne výrazné, najmä v oblasti služieb. Očakávame však, že v tomto roku ekonomika porastie tempom 6 percent s viditeľným oživením najmä od neskoršej jari. Priemerná miera nezamestnanosti by mohla dosiahnuť 7,1 percent, s následným postupným poklesom, viditeľným hlavne od roku 2022. Pri obnove ekonomického rastu nám najviac môže pomôcť pripravovaný Plán obnovy, efektívna a účinná vakcinácia či adresná pomoc vlády," zhodnotil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.