Obchodnú príležitosť v kryptomenách vidia už aj veľké banky. Prvá, ktorá požiadala tamojšieho regulátora o udelenie licencie, bola nemecká Commerzbank. Klientom takto umožňuje nákup a uchovávanie kryptoaktív, uvádza portál e15.cz. V Portugalsku podobnú možnosť ponúka Bison Bank.

Celoeurópska regulácia

Postoj bánk v iných štátoch by mohla zmeniť pripravovaná celoeurópska regulácia MiCA (Markets in Crypto Assets). „Za predpokladu, že návrh MiCA bude schválený Radou EÚ a Európskym parlamentom v súčasnom znení, môžeme potvrdiť, že banky budú mať možnosť ponúkať investície do kryptoaktív,“ povedala hovorkyňa Českej národnej banky Petra Vodstrčilová.

Prístup firiem je však obozretný. „K virtuálnym aktívam máme veľmi obozretný prístup. Je to stále veľmi riziková oblasť,“ povedal hovorca ČSOB Patrik Madle. Podobne vníma kryptoaktívna napríklad aj Raiffeisenbank.

„Medzi ciele regulácie patrí zjednotenie pravidiel pre biznis s kryptoaktívami v rámci Európskej únie rovnako ako vyššia ochrana spotrebiteľa. Nariadenie MiCA má dopĺňať ďalšia pripravovaná európska regulácia, a síce takzvané travel rule,“ uvádza e15.

Identifikácia príjemcu a odosielateľa

Podľa tohto bude možné identifikovať ako odosielateľa, tak aj príjemcu kryptomeny. Ako ďalej portál píše, práve terajšie poloanonymné fungovanie bitcoinu a ďalších kryptomien je hlavným dôvodom, prečo banky považujú tento biznis za rizikový z hľadiska dodržiavania smerníc proti praniu špinavých peňazí.

„Na možné zmeny európskych pravidiel v oblasti obchodovania s kryptomenami budeme prípadne reagovať v situácii, keď k týmto zmenám dôjde,“ povedal Filip Hrubý, hovorca Českej sporiteľne.

„Súhlasím s názormi, ktoré s európskym nariadením spájajú potenciál zvýšenia záujmu bánk o ponúkaní investícií do kryptoaktívnych aktivít, a to aj retailovým klientom. MiCA tento trend zrejme predpokladá, keď pre banky a obchodníkov s cennými papiermi prináša jednoduchší povoľovací režim, než budú mať ostatné kategórie poskytovateľov služieb,“ vysvetľuje advokát Martin Hobza

Ďalšie dôležité správy

investovanie
Neprehliadnite

Ako investovať s chladnou hlavou a odolať zaručeným informáciám o rozprávkových ziskoch