Od prvého júla môžete na dovolenke v Chorvátsku stretnúť našich policajtov. Budú, tak ako aj po minulé roky, do 31. augusta dohliadať na bezpečnosť slovenských turistov dovolenkujúcich na jadranskom pobreží.

Hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová informovala, že slovenských policajtov ľudia ľahko spoznajú, keďže budú vo svojich slovenských policajných uniformách. Osem policajtov bude pôsobiť v oblastiach Podgora, Tučepi, Brela, Baška voda, Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska a Mošćenička Draga.  

Policajti upozorňujú, že do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad. Ak by ste cestovali so psom, musíte mu vybaviť pas spoločenského zvieraťa s potvrdením o očkovaní a čipovaní od veterinára.

Ako jazdiť

Väčšina slovenských dovolenkárov meria cestu k chorvátskemu moru autom. Benzín v Chorvátsku je lacnejší ako v ostatných krajinách západnej a strednej Európy. Niektoré čerpacie stanice vo väčších mestách a na hlavných cestách sú otvorené 24 hodín denne a ostatné sú v prevádzke od 6. do 20. hodiny. V júli a v auguste chorvátske rozhlasové stanice pravidelne informujú o stave na cestách, a to v chorvátskom, nemeckom a anglickom jazyku.

Na jazdenie autom po Chorvátsku je nutná medzinárodná zelená karta poistenia. Na diaľniciach sa platia poplatky. Závisia od vzdialenosti. Napríklad za diaľnicu A1 (Záhreb – Split – Ravča) zaplatíte pri ceste do Zadaru 117 chorvátskych kún (15,50 €). Platiť sa dá kunami, eurami aj platobnými kartami.

V Chorvátsku je najvyššia povolená rýchlosť v obci 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h, na diaľniciach 130 km/h. Pre motorové vozidlá s obytným prívesom platí rýchlosť 80 km/h na rýchlostnej ceste a na diaľnici 90-ka.

V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť majiteľa vozidla. Ak by ste napríklad v obci prekročili rýchlosť o 20 alebo 30 km/h, môžete dostať pokutu až tisíc kún, nad 30 do 50 km/h by policajt mohol pýtať dvojnásobok. Ak by ste išli rýchlejšie mimo obce, prekročenie rýchlosti o 30 až 50 km/h by vás vyšlo tisícku.

V Chorvátsku je povolená hladina alkoholu v krvi pre vodiča 0,5 promile. V lete nemusíte svietiť, nie je to povinné tak ako na Slovensku. V aute musíte mať lekárničku a výstražný trojuholník, súpravu náhradných žiaroviek, lano alebo tyč na odtiahnutie auta, rezervu, reflexnú vestu pre vodiča. Ak vám bude niečo z tejto výbavy chýbať, môžete dostať pokutu 700 chorvátskych kún. Ak ide s vami na dovolenku dieťa do päť rokov, musíte ho viezť v autosedačke. V Chorvátsku platí, že ku každej nehode treba volať policajta.

Aké sú ceny

Ceny za potraviny v Chorvátsku sa líšia podľa lokalít a sezóny, vo všeobecnosti sú až na výnimky porovnateľné s našimi. Asi najlepšie sa zorientujete, ak si pozriete aktuálne letáky nejakého obchodného reťazca (napríklad Konzum.hr). Lacnejšie nakúpite, tak ako u nás, v reťazcoch. Kto obľubuje pivo, musí si priplatiť v reštauráciach a aj v obchodoch. Napríklad v Konzume dáte za jedno pivo 14 kún (1,85 €).

Prehľad cien potravín v Chorvátsku
Biely chlieb500 gramov4,49 HRK (0,59 €)
Mlieko 2,8 %1 liter4,19 HRK (0,55 €)
Melón1 kilogram4,99 HRK (0,66 €)
Čerešne1 kilogram14,99 HRK (1,98 €)
Zemiaky1 kilogram4,99 HRK (0,66 €)
Bravčová krkovica1 kilogram21,99 HRK (2,91 €)
Poznámka: Ceny aktuálne k 5. 6. 2015
Prameň: Konzum.hr

Pozor na zdravotné komplikácie

Od vstupu Chorvátska do EÚ v roku 2013 môžu Slováci v krajine používať Európsky preukaz zdravotného poistenia. Neznamená to však, že cestovné poistenie je zbytočné. Európsky preukaz okrem spoluúčasti nekryje ani náklady na prípadný prevoz do domovskej krajiny.

Ak v Chorvátsku potrebujete lekárske ošetrenie a nemáte komerčné cestovné poistenie, zdravotná poisťovňa Dôvera radí vyhľadať s európskym preukazom lekára, ktorý má zmluvu s Chorvátskym fondom zdravotného poistenia (HZZO). Za každú návštevu lekára či zubára si priplatíte 10 kún. Na vyšetrenie k špecialistovi alebo do nemocnice odporúča všeobecný lekár. Receptové lieky vydá zmluvná lekáreň HZZO. Za každý recept je spoluúčasť pacienta vo výške 10 kún.

Do nemocnice sa dostanete na základe odporúčania ošetrujúceho lekára, v akútnom prípade aj priamo, na základe európskeho preukazu. Spoluúčasť je 100 kún na deň, maximálne 2000 kún za jednu hospitalizáciu. Je garantovaná dostupnosť nemocníc, ktoré majú zmluvu s HZZO. V odôvodnených prípadoch ošetrenie na pohotovosti preplatí HZZO.

Ak ste si museli zdravotnú starostlivosť zaplatiť, predložte svojej zdravotnej poisťovni na Slovensku potvrdenie o zaplatení. Musí byť z neho jasné, aké výkony vám lekári urobili. Slovenská zdravotná poisťovňa rozhodne, či a koľko vám preplatí.

Čo zaujímavé sa dá doviezť

Okrem zážitkov a opáleného tela sú najvyhľadávanejším suvenírom ručne vyrobené predmety, napríklad pletené či háčkované obrusy, oblečenie, čipky. Na pobreží možno kúpiť zaujímavé veci z dreva a keramiky, šperky zo striebra či z mušlí. Dobre sa nakupuje v malých butikoch i na tržniciach. Obchody bývajú v týždni otvorené už od 8 do 19. hodiny a v sobotu od 8. do 14. hodiny. Predajne na turistických korzách otvárajú vtedy, keď majú zákazníkov. 

Vstupom Chorvátska do EÚ sa zrušilo clo, ako aj všetky colné predpisy, ktoré platili medzi Chorvátskom a členskými štátmi EÚ. Colníci vás už nebudú kontrolovať. Colné kontroly v prípade podozrenia z pašovania zostávajú. Colníci sa môžu zamerať napríklad na ohrozené druhy rastlín a živočíchov v rámci medzinárodného dohovoru CITES. Obmedzenia sa však týkajú alkoholu a tabakových výrobkov. 

Dôležité informácie

Telefónne čísla

 • Medzinárodná predvoľba do Chorvátska: +385
 • Záchranná zdravotná služba: 194
 • Hasiči: 193
 • Polícia: 192
 • Pomoc motoristom na cestách: 1987
 • Integrovaný záchranný systém: 112 (k dispozícii sú operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky)
 • Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195 (pri telefonovaní z mobilného telefónu je predvoľba +385 1 ...)
 • Číslo na slovenských policajtov v Chorvátsku: +385 99 7201 001 (Podgora, Tučepi, Brela a Baška voda), +385 99 7201 002 (Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska a Mošćenička Draga)

Veľvyslanectvo SR v Záhrebe

 • Prilaz Gjure Deželica č. 10, 10000 Záhreb 
 • Telefón: +385 14877070, +385 14877071
 • Mobil: +385 98 278 182 (pohotovostná služba, Emergency Call)
 • Email: [email protected] 
 • Úradné hodiny: Pondelok – Piatok 8,00 hod. – 16,00 hod. (časové pásmo: SEČ)

Konzulárne oddelenie

 • Telefón: 00385/1/4877073
 • Mobil: 00385/98/278182 diplomatická služba (po pracovnej dobe a v dňoch pracovného pokoja a voľna iba v závažných prípadoch, napríklad ak ide o ohrozenie života alebo zdravia) - in emergency case only 
 • Úradné hodiny: pondelok – piatok 9.00 – 12.00 hod
 • Email: [email protected]

Peniaze

 • Chorvátskou valutou je kuna. 1 kuna (HRK) = 100 lipa. Bankovky sú v hodnote 1000, 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 HRK. Mince sú 5, 2 a 1 kuna a 50, 20, 10, 5, 2 a 1 lipa.
 • Kurz sa aktuálne pohybuje okolo úrovne 7,55 HRK za 1 €. Pri výmene peňazí v zmenárňach dostanete v čistom zhruba 7,3 kuny za 1 euro. Pri platbe eurami v obchodoch či reštauráciách zvyknú Chorváti používať kurz 7 HRK za 1 €. 

Súťažná diskusia

Poznáte triky ako ušetriť na dovolenke v Chorvátsku? Zapojte sa do diskusie a vyhrajte darček podľa vlastného výberu.

Nabudúce: Dovolenka v Taliansku